webmaster atilla
At Sevgisi ve Atların Acı Sonuayak,at
Her yıl at yarışı pistlerinde ayağı kırılan veya başka sebeplerden dolayı sakatlanan 150 at'ın hayatına son veriliyor.

Ötenazi çoğu zaman hala tek seçenek olsa da, veterinerlik teknolojilerindeki ve tekniklerindeki gelişmeler, bazı atların kurtarılabileceği ve hatta bir kapasiteyle işlerine dönebilecekleri anlamına geliyor. Ama ayağı kırık olan her atı kurtarmak hala çok uzak. İşte nedeni.

Bir insan bir bacağını kırarsa, en kötü durum senaryosu, kemikleri tutmak için iğneler yerleştirmek için ameliyat, alçı ve kemiğin iyileşmesine haftalar veya aylar sonra fizyoterapidir. Vücudumuz bir atınkine göre nispeten hafiftir ve bacak kemiklerimiz bir atınkine oranla daha büyüktür.

İnsanların aksine atların ağır vücutları ve hafif bacak kemikleri vardır. Kemikler kırıldığında genellikle parçalandıkları anlamına gelir. Ve kırık bacağın cerrahi olarak yeniden yapılandırılması neredeyse imkansızdır.

İnsanlarda bazı büyük kaslar ve diz altında kırık bir kemiğin stabilize edilmesine yardımcı olan bir miktar doku bulunurken, bir atın dizinin altındaki tendonlar ve bağlar dışında kas veya başka bir dokusu yoktur.

Kas ve diğer dokuların olmaması, bir alçıda bile, kırık kemiğin onu destekleyecek çok az şeyi olduğu anlamına gelir. Ve bir atın ağırlık taşımak için kırık bacağını kullanmasını engellemek çok daha zordur. Atlar çoğu zaman ayakta dururlar ve bir at, ağırlığını kırık bacağından uzak tutması gerektiğini düşünmek yerine, korktuğunda içgüdüsel olarak kaçabilir. Bu, yeniden yaralanma olasılığını yükseltir.
ayak,at
Atların Bacakları Çok Fazla Stres Taşıyor
Atlar, özellikle dörtnala giderken ve zıplarken bacaklarına büyük miktarda baskı uygular. Ve diz ve diz altında çok sayıda kırılgan kemik var. Bazı kemikler toynağın içindedir ve kırıldıklarında, stabilize olmaları ve iyileşmelerine izin vermeleri çok daha zordur. At'ın ağırlığının yarısından fazlası ön bacaklara taşınır, bu nedenle özellikle bu kemikler ve eklemler çok fazla istismar eder. Bir at'ın kemikleri iyileşiyor olsa bile, statik laminit gibi başka komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve bu da atın şiddetli ağrı olmadan tamamen iyileşmesini zorlaştırır.

Onarılabilen ve Onarılamayan Kırıklar
Kırık ne kadar az karmaşıksa, at'ın iyileşme olasılığı o kadar yüksektir. Greenstick ve stres kırıkları eksik kırıklardır ve bunlar başarıyla tedavi edilebilir. Temiz bir kırılmanın olduğu basit kırıkların, parçalanmış kemiklere göre başarılı bir şekilde iyileşme olasılığı daha yüksektir. Kırık bir kemiğin deriye nüfuz ettiği bileşik kırıkların onarılma olasılığı daha düşüktür ve çoğu durumda ötenaziye neden olur. 2  Bacak gibi eklemleri içeren kırıklar genellikle onarılamaz. Diz üstünde oluşan kırıkların da onarılması zordur.

Bristol Üniversitesinde deneyimli bir cerrah olan İngiliz veteriner Henry Tremaine söylemine göre “atlarda askı veya alçı da kullanılamıyoruz, bunun sebebi kedi ve köpek gibi 3 ayak üzerinde sekemiyorlar” diyor.
At Sevgisi - 2:14

Webmaster ve Atlar - Anı
Sadece at'a sünnet olduğum zaman binmiştim. Onda da at şahlanmış tehlike atlatmıştım.

Lise yeni bitmiş, İstanbula gitmiştim. Amacım fırsatları kollayıp gelir elde etmek. Vapur iskelesinde vapuru beklerken gazete okuyorum. Oda ne iş ilanlarında Veli Efendi Hipodromu için at bakıcıları aranıyor. Sayfayı geçmiştim, diğer haberlere bakarken tekrar ilan sayfasına döndüm. Fırıldak düşünmeye başladım. Bu işi kaparsam at yarışları için tüyolar alır köşeyi dönerdim.

Kadıköy'den karşıya geçtim, tuttum Veli Efendinin yolunu. Şansıma o gün mülakat ve elemeler varmış. Kayıdımı aldılar. Etrafıma bakıyorum Türkiyenin her yerinden insanlar var. Şehirde yetişmiş biri olarak şansımın olmadığını düşündüm. Çünkü adaylara baktığımda hepsinin at tecrübesi var köylerde büyümüştü. Bunu muhabbetlerinden anlıyordum.

At patronları geldi tanıştık, seyisler grup halinde ahırları gezdirmeye başladılar. Aman Allahım içeri bile zor girdim. Kokudan kusacaktım. Ahırın içinde ranzalar var orada yatacakmışız. Atları tımar yapıp temizlik işlerine bakacakmışız. Seyisler tecrübeli olduğu için adam'dan anlıyor. Göze battım sanırım, birader sen ne iş yapıyordun dedi, serbest ticaret dedim. Tecrüben olmadığı belli zaten atlardan uzak duruyorsun dedi. Bu arada seyisler notlar tutuyor. İsim alıyor.

Daha sonra bazı kişiler kaldı, diğerleri gidebilir dediler. Tabi bana da yol gözükmüştü. İşe girip at yarışlarından tüyo alma fikrim suya düşmüştü.

Giderken At patronlarından adını hatırlayamadım biri diyelim. Muhabbet kurmayı başardım. Bu işi yapabilirim desem de at patronu, sen çok uyanık birine benziyorsun bizlere saf sadece işini yapacak gençler lazım dedi. Ayrıca senin karakterin bu işi kaldırmaz. Seyislerden ve Jokeylerden fırça yeme ihtimalin yüksek dedi.

Bir hayalim daha suya düşmüştü. Aslında At patronu haklıydı. Üzülmedim sahilde takıldıktan sonra kuzenlerimin yaşadığı öğrenci evinin yolunu tuttum. Akşam kuzenlere anlatınca tebessüm ettik. At patronu adam'dan anlıyormuş dediler.

atlar,at,
kırık ayak,at sevgisi

atlar,at,
kırık ayak,at sevgisi

atlar,at,
kırık ayak,at sevgisi

atlar,at,
kırık ayak,at sevgisi
atlar,at,
kırık ayak,at sevgisi