başarılı kariyer
Başarı Kariyer Hikayesibaşarı,kariyer,hikayeleri
Topluma faydalı olmak için iş değiştiren Olivia'nın hikayesi.

Var olmayan bir hizmete ihtiyacı olduğu için hüsrana uğrayan Olivia bu süreçte yeni bir kariyer bularak onu yaratmaya başladı. Geçici bir fikri nasıl tam teşekküllü bir işe dönüştürdüğü ve yardım istemek, her şeyi hayata geçiren kilit adımdı.

Daha önce ne iş yapıyordunuz?
Bir teknoloji kuruluşunda çalıştım.
Sayılamayacak kadar çok bölümde bir yönetici olarak başladım. Tatlı noktamın ürün yönetiminde olduğunu çabucak buldum; En çok sevdiğim şey, teknoloji ürünleri oluşturmak için iş, operasyon ve geliştirme ekipleri arasında çalışmaktı.

Şu anda ne yapıyorsun?
İşimi bıraktım ve kendi işimi kurdum.
Sosyal fayda dünyası için her listelemenin dünyayı daha iyi bir yer haline getiren bir iş olduğu bir işe alım sitesi sahibi oldum. İşlerinden bir amaç isteyen kişilerin sosyal etki ve sürdürülebilirlik açısından iyi işler bulmasını ve amaçlı işverenlerin iyi insanlar bulmasını kolaylaştırıyoruz.

Neden iş değiştirdin?
Tüm gün, her gün enerjimi harcamayı dilediğim şey ile aslında üzerinde çalıştığım şey arasındaki uçurumun çok büyüdüğünü hissettim.

Sosyal ve çevresel konular hakkında okurken gerçekten enerji dolu hissettim ve hatta bazı şirketlerin bu sorunlardan bazılarını çözmek için neler yaptığını okurken veya işittiğimde daha da enerjik hissettim.

Ancak günlük işimle çözmeye katkıda bulunduğum problemler konusunda kendimi hiç enerjik hissetmiyordum. Nihayetinde, klişeyi bağışlayın, ancak zenginlerin daha da zenginleşmesine yardımcı olmak için çalışıyordum.

Yine de bir ürün müdürü olarak işimi seviyordum ve yeni kurulan şirketlerde çalışmaya devam etmek istiyordum. Bu yüzden, o kısmın değişmesine gerek olmadığını düşündüm, sadece çalışacak başka bir şirket bulmam gerekiyor.

Değişikliği yapmaya karar verdiğiniz an ne zamandı?
Mevcut becerilerimi ve eğitimimi kullanabileceğim ama aynı zamanda iyi bir şey yaptığımı hissedebileceğim sonsuz bir iş aramaktan bıkmıştım.

'Sürdürülebilirlik' filtreleri sonsuz KSS yönetici pozisyonları listesi döndüren iş ilan panolarını saatlerce araştırdım. Sürdürülebilirlik uzmanı olmadığım için becerilerimi kullanabileceğim hiçbir şey yoktu.

Sonra bir an geldi, muhtemelen Shell'de bir boşluk için 100. 'sürdürülebilirlik' iş uyarısını aldığım sıralarda, 'yeterli' diye düşündüm. Bu kadar çok insan bilinçli ve etiği ön planda tutarken bu kabusu yaşayan tek kişi olamam. Amaca yönelik ve etkili işler için bir platformun halihazırda mevcut olmaması gülünç.

Yeni kariyerinizi nasıl seçtiniz?
Bir çevre kuruluşuna e-posta yazmaya başladım. Şöyle bir şey oldu: “Bir fark yaratmak isteyen tüm insanlar gerçekten yapabilecekleri bir iş bulma şansına sahip olsaydı, yaratabileceğimiz etkiyi hayal edin. Herkes yaşam tarzı değişiklikleri yaparak hepimizin yapabileceği etki hakkında bağırıyor, ancak günlük işimiz, her gün çalışarak geçirdiğimiz zamanla birlikte büyük bir yaşam tarzı değişikliği değil mi?

E-postanın yarısında, düşünmeye başladım, neden başka birinin bunu yapmasını istiyordum? Bu e-posta taslaklarımda kaldı ve onun yerine Google'da 'Nasıl iş sitesi yapılır' yazdım. Çıkış yolunu bulmuştum.

Değişiklikten memnun musunuz?
Evet, onu dünyalara değişmem. Her gün derinden inandığım, olması gerektiğine inandığım bir şey üzerinde çalıştığım için inanılmaz şanslıyım. Biraz stresli olsa bile devam etmek için nihai motivasyon budur.

Topluma faydalı olmak insanların hayatına olumlu dokunuşlar yapabilmek beni mutlu ediyor. İş sitem sayesinde bunları yapabiliyorum.

Neleri özlüyorsun ve neyi özlemiyorsun?
Bazen size ait olmayan mevcut bir şirkette çalışırken edindiğiniz yön duygusunu ve dizüstü bilgisayarı kapatıp iş gününü bitirdiğinizde hissettiğiniz mesafeyi özlüyorum.

Kendi şirketinizi yönetirken bu olmaz. Sürekli nasıl büyüyeceğinizi, bundan sonra ne yapacağınızı, nasıl gidiyor, yeterince hızlı büyüyor muyuz, başaracak mıyız gibi sorular ile sürekli mücadele etmek zorundasın.

Öte yandan, kulağa çelişkili gelebilir, ancak gözden kaçırmadığım şey de bu kopukluk. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı bu kadar önemsemek inanılmaz. Her zaman büyümek için yeni yollar, bir şeyler yapmanın yeni yollarını aramak ve olan her şeyi sorgulamak konusunda heyecan verici, teşvik edici ve motive edici bir şey var.

Değişmenin en zor yanı neydi?
Başlangıçta tamamen kendi başıma olmak oldukça zordu. İlerki dönemlerde Furlonteer ağı üzerinden yardım istedim. Pazarlama, markalaşma, SEO, hakkında hiçbir fikrim olmayan her konuda yardımcı olacak birini arıyordum. Alanında uzman olan ve şu anda kurucu ortağım olan Lizzie ile eşleştirildim.

Bu süreçte neler öğrendiniz?
Sürece güvenmeniz gerektiğini. Ayrıca, ne isteyeceğinizden emin değilseniz bile yardım isteyin.

Aynı durumda başkalarına ne yapmalarını önerirsiniz?
Atlamayı yap, acele etmeye devam et ve yardım iste.

Webmaster Görüşleri
Herkesin hayalinde başarı ve kariyer hedefi vardır. Üniversite okumak iyi bir hedef olabilir. Ancak iş yaşamı başlayınca mesleğinizi yaparken mesai saatinin bitmesini sabırsızlık ile bekliyorsanız bu hedefte başarılı olma ihtimali düşüktür.

Başkaları için çalışmak, iyi maaş alsanız bile manevi yönden sizi yorabilir. Bu olumsuz durum hayatınıza yansıyıp sizi ve çevrenizdekileri etkiler.

Tabi hayatımızı sürdürmek için işimizi sevmesezde bir yerden gelir kazanmalıyız. Girişimci cesaretiniz yoksa işinize devam ederken ek gelir veya hobi olarak sevdiğiniz işlerde yapabilirsiniz.

Bunların yanında her üniversite okuyan kariyer yapacak anlamına gelmez. Bu çalıştığınız işyerlerinin izlediği politikalar ile alakalıdır. Okuma fırsatı bulamamış ve ticarete yönelmiş kişiler kendi politikalarını belirler kariyer basamakları bu kararları neticesinde şekillenir. Üniversite okuyup vizyon sahibi olan girişimcilerin başarılı olma ihtimali bilgileri doğrultusunda daha fazla diyebiliriz.


mesleklerMeslekler

başarı,kariyer,hikaye

başarı hikayeleri

kariyer hikayeleri

hikaye oku
hikayeler,başarı hikayeleri