webmaster atilla
Benlik Üzerine Makale


kişisel gelişim,makale

Adam Smith
Girişimci, danışman ve konuşmacı


Benlik; öz varlık, birini kendisi yapan şey, onu diğerlerinden ayıran temel şey, kendilik olarak farklı biçimlerde tanımlanabilen bir kavramdır.

Kendinizi gerçekten tanımak, sahip olabileceğiniz en önemli beceridir. Kim olduğunuzu bildiğinizde, yapmanız gerektiğini zaten bildiğiniz bir şeyi yapmak için başkalarından izin almak yerine ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Yanlış şeylere zaman ayırmanın neden olduğu tonlarca hayal kırıklığını atlamanıza izin verir. Evet, hayatın deneme yanılma ile dolu olması gerekir, ancak bu, ilk etapta deneyebileceğiniz en iyi alanları bulmanızı sağlar. Kendinizi tanıdığınızda, kendinize daha çok güvenecek, amacınızı anlayacak ve dünya üzerinde daha büyük bir etki yaratmaya başlayacaksınız.

Öyleyse kim olduğunuzu ve hayatta ne yapmanız gerektiğini nasıl bilebilirsiniz? İşte gerçek benliğinizi tanımak için atmanız gereken altı adım.

1-Sessiz olun.
Hareketsiz kalmaya zaman ayırana kadar kendinizi tanıyamazsınız ve olmayacaksınız. Çoğu insan kendini tanımaz çünkü herhangi bir sessizlik onları korkutur; Onlara bakan her kusurla yalnız kalmak çok rahatsız edici. Ancak yalnız kalana, kendinizi değerlendirene ve kendinize karşı tamamen doğru olana kadar, aslında hayatınızın her yönünü iyi ve kötüyü görebileceğiniz anlamına gelir. Sessiz olun ve gerçek benliğinizi keşfedin.

2-Kim olmak istediğini değil, gerçekte kim olduğunu anla.
Çaresizce kim olmak istediğine dair zaten bir fikrin olduğunu biliyorum, ama kim olmak için tasarlandığın bu olmayabilir; bu yüzden gerçekte kim olduğunuzu bilmek çok önemlidir. Kim olduğunuzu bildiğiniz zaman, nihayet sizin ve özel yeteneklerinizin daha büyük resme nerede uyduğunu göreceksiniz.

3-İyi olduğunuzu (ve iyi olmadığınızı) bulun.
Bu, kim olduğunuzu bulma sürecindeki en zor adım olabilir, ancak bu gerekli bir adımdır. Elbette, iyi olduğunuzu bulmak deneme yanılma gerektirir ve hayır, yeterince girişimde bulunmadan pes etmenizi istemiyorum, ancak ne zaman bırakacağınızı bilmek herkesin yapması gereken bir hediyedir.

Yeterince zaman ayırdığınızda ve çabalarınız karşılık olarak geri dönmediğinde bırakın. Bol zaman nedir? Buna sadece sen karar verebilirsin. Ama doğru bir şekilde bıraktığınızda pes etmiyor, daha iyi bir şeye yer açıyor. Eylemleriniz sizi tüketmekten başka bir şey yapmadığında daha fazla tutku üretmek ve daha fazlasını yapma isteğinizi artırmak yerine bu, başka bir yere odaklanmanın iyi bir işaretidir. Güçlü yönleriniz size kim olduğunuzu gösterecek.

4-Tutkulu olduğunuz şeyi bulun.
Her türden tutkuyu takip etmek iyi bir şeydir ve söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gerekir çünkü bu, daha fazla dikkat etmeniz gereken bir yaşam alanını gösterir. İşteki tutkunuzu takip etmekten bahsediyorsak, bu iyi bir şeydir. Ve eğer hayata daha fazla tutku duymaktan bahsediyorsak, bu iyi bir şey. Tutkuya daha fazla odaklanın; Kendinizi daha iyi anlarsanız daha büyük bir etki yaratırsınız. Tutku çaba üretir ve sürekli çaba sonuç verir.

5-Geri bildirim isteyin.
Kendinizi bilmiyorsanız, başkalarının sizin hakkınızda söyleyeceklerini duymak faydalı bir uygulamadır. Onlara iki basit soru sorun.

1-Daha fazla geliştirmem için hangi güçlü yönlere ihtiyacım olduğunu düşünüyorsun?
2-Hangi zayıf yönler üzerinde çalışmam gerektiğini düşünüyorsunuz?

Tabii ki, fikirleri mükemmel olmayacak, ancak geribildirimleri muhtemelen en azından ikinci kez bakmanız gereken birkaç alanı gösterecektir. Bu adım, özellikle kendini bulmakta takılıp kalanlar için önemlidir. Bazen bize en yakın olanlar kendi içimizde göremeyeceğimiz bir şeyi görebilir.

6-İlişkilerinizi değerlendirin.
Kendinizi bilmenin büyük bir yönü ilişkilerinizde bulunabilir. Kendinizi keşfedene kadar asla bir başkasını gerçekten tanımayacağınızı fark ettiğinizde, kendinizi bilmenin önemi daha da belirgin hale gelir. Bu gerçek özellikle iş liderleri için doğrudur, çünkü ekibinizdeki insanları tanımıyorsanız, lider olarak kaybolursunuz. Ancak bu kural, hayatınızdaki herhangi bir ilişki için de geçerlidir. Neredeyse kendinizi tanımanız gerektiği kadar, diğer insanların da sizin kim olduğunuzu bilmesi gerekir.

Düşüncelerinizi en büyük korkularınızla savaşmak için kullanın, çünkü kim olmanız gerektiğini anladığınızda, amacınız nihayet korkularınızdan daha büyük hale gelecektir. Kim olduğunuzu anladığınızda, çarklarınızı döndürmek için daha az zaman harcarsınız. Güçlü yönlerinize odaklanmak, size dünyada daha büyük ve daha iyi bir fark yaratmaya başlamak için gereken çekişi sağlar. Kendinizi tanıdığınızda, daha fazla huzur bulacaksınız ve başarıyı her zamankinden daha hızlı bulacaksınız.


  Kişisel Gelişim Makalesi

  Özgüven Makalesi

  Benlik Makalesi

  Ego Makalesi

  Pozitif Düşünce Makalesi

  Mutluluk Makalesi

  Sosyal Medya Makalesi

  Başarı Makalesi


  Zeki'nin Hikayesini Dinle

  Madde Bağımlısı İlknur'un Hikayesini Dinle

  Fatma'nın Hikayesini Dinle

  Murat'ın Hikayesini Dinle

  Ali ve Buse'nin Hikayesini Dinle

  Gerçek Hayat Hikayeleri Oku

  Videolar

  Göbeklitepe - Son Doong Mağarası - Antarktika

  Kapadokya Hakkında

  Dünya Şehirleri

  Paylaşımlar

benlik makale

benlik makale

benlik makale

benlik makale
benlik makale