webmaster atilla
Ders veren Hikayelerhikaye,hikayeler
Hikaye
Bir araştırma deneyi sırasında, bir deniz biyoloğu büyük bir akvaryuma bir köpekbalığı yerleştirdi ve ardından birkaç küçük yem balığı bıraktı. Tahmin edebileceğiniz gibi, köpekbalığı tankın etrafında hızla yüzdü, saldırdı ve küçük balığı yedi.

Deniz biyoloğu daha sonra tanka güçlü bir şeffaf cam elyafı yerleştirerek iki ayrı bölme oluşturdu. Daha sonra köpekbalığını fiberglasın bir tarafına, diğer tarafına da yeni bir dizi yem balığı koydu. Yine, köpekbalığı hızla saldırdı. Ancak bu sefer köpekbalığı fiberglas ayırıcıya çarptı ve sıçradı. Köpekbalığı yılmadan bu davranışı birkaç dakikada bir tekrar etmeye devam etti. Bu arada, yem balığı ikinci bölümde zarar görmeden yüzdü. Sonunda, deneyden yaklaşık bir saat sonra köpekbalığı pes etti.

Bu deney, önümüzdeki birkaç hafta boyunca tekrarlandı. Her seferinde, köpekbalığı daha az saldırganlaştı ve yem balığına saldırmak için daha az girişimde bulundu, sonunda köpekbalığı fiberglas bölücüye vurmaktan yorulup saldırmayı tamamen bırakana kadar. Deniz biyoloğu daha sonra fiberglas ayırıcıyı çıkardı, ancak köpekbalığı saldırmadı. Köpekbalığı, kendisiyle yem balığı arasında bir engel olduğuna inanmak için eğitildi, bu nedenle yem balığı istedikleri yerde zararsız yüzüyordu.

Webmaster Yorumu
Hikayeden ders çıkarabiliriz.
Çoğumuz, aksilikler ve başarısızlıklar yaşadıktan sonra duygusal olarak pes eder ve denemeyi bırakırız. Kafamızdaki engelleri kaldırmalıyız. Beyin ve algı arasındaki ilişki önemlidir.

hikaye,hikayeler
Hikaye
Bir fil kampında yürürken, bir adam fillerin yalnızca bir ayak bileğine bağlanan küçük bir ip ile sabitlendiğini fark etti. Filler kesinlikle bunu yapacak kadar güçlü olduğundan fillerin neden ipten kurtulmadığını merak etti.

Bir eğitmene fillerin neden kurtulmaya çalışmadıklarını sordu ve eğitmen, bebek filler için yetişkinliğe kadar aynı boyutta ipi kullandıklarını söyleyerek yanıt verdi. Bebek olduklarında ipten kurtulamayacak kadar küçük oldukları için, ipin kendilerinden daha güçlü olması koşuluna göre büyürler. Yetişkinler olarak ipin onları hala tutabileceğini düşünürler, bu yüzden onunla savaşmaya çalışmazlar.

Webmaster Yorumu
Hikayeden ders çıkarabiliriz.
Bu durumda filler öğrenilmiş çaresizlik yaşıyor. Sabit bir düşünce var. Sabit fikirli olmak size başarı getirmez. Yeniliklere açık olmalı ve denemelisiniz.

hikaye,hikayeler
Hikaye
İki kurbağa derin bir çukura atlarken bir grup kurbağa ormanın içinden zıplayarak geçiyordu. Diğer kurbağalar çukurun etrafında durdular ve ne kadar derin olduğunu gördüklerinde, iki kurbağaya kendilerine yardım edemeyeceklerini söylediler.

Ancak canları için savaşan iki kurbağa diğerlerini görmezden geldi ve çukurdan atlamayı denemeye başladı. Tepedeki kurbağalar çukurdaki kurbağalara pes etmelerini söylemeye devam ettiler, çünkü atlayabilmelerinin hiçbir yolu yoktu. Kurbağalardan biri defalarca denedikten sonra diğerlerini dinledi ve vazgeçerek kaderini kabul etti ve ölümüne düştü. Ama diğer kurbağa tüm gücüyle zıplamaya devam etti. Kurbağa kalabalığı çukurdan aşağıya, kurbağanın durması için bağırdı.

Ancak kurbağa daha da hızlı zıpladı ve sonunda dışarı çıkana kadar ısrar etti. Zirveye ulaştıktan sonra diğer kurbağalar, "Herhangi bir kurbağanın bu kadar yükseğe zıplayamayacağını düşündük bizi duyamaz mıydınız?"

Kurbağa daha sonra diğerlerine sağır olduğunu işaret etti ve çukurun etrafında duran kurbağaların onu her zaman cesaretlendirdiğini düşündü.

Webmaster Yorumu
Hikayeden ders çıkarabiliriz.
Başkalarının sözleri tavrınızı ve eylemlerinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Sizi cesaretlendiren ve başarma yeteneğinize inananlarla iletişim kurun.

hikaye,hikayeler
Hikaye
Bir zamanlar hayatını kurtarmak için acil kan nakline çaresizce ihtiyaç duyan küçük bir kız vardı. Hayatta kalması için tek şansı, sahip olduğu aynı hastalığı mucizevi bir şekilde yenen ve bu nedenle kanında hastalıkla savaşmak için gerekli olan antikorlara sahip olan küçük erkek kardeşinden transfüzyon almaktı.

Doktor küçük çocuğa kanını verirse kız kardeşinin hayatını kurtaracağını açıkladı. Oğlan, kız kardeşine yardımcı olacaksa kanını vermeyi kabul etmeden önce bir an tereddüt etti. 5 yaşındayken bu korkutucuydu ama ablasının hayatını kurtarmak için her şeyi yapardı.

Kan nakli yapılırken hastanede kız kardeşinin yanına yattı ve yanaklarına rengin geri geldiğini görünce sevinçle boğuldu. Sonra doktora baktı ve sessizce sordu, "Ne zaman ölmeye başlayacağım?"

Çocuk, hayatını kurtarmak için onun hayatını verdiğini varsaymıştı. Küçük çocuğun ebeveynleri, çocuğun onun yerine kız kardeşini seçtiklerini düşünmesine neden olan yanlış anlaşılmaya şaşırdı ve bunu yapmayı kabul etmesine daha da şaşırdı. Doktor, ölmeyeceğini, sadece kız kardeşinin onunla birlikte uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine izin vereceğini açıkladı.

Webmaster Yorumu
Hikayeden ders çıkarabiliriz.
Özverili olmak, egonuz yerine kalbinizden hareket etmenizi teşvik eder. Gerçek zenginlik ve mutluluk maddi eşyalarla ölçülmez. Hikayedeki yanlış anlaşılma herkes için geçerli olmayabilir. Çocukların ne kadar temiz kalpli olduğunu gösteren örnek diyebiliriz.

Gerçek Hikayeler

hikaye oku,hikayeler
ders

hikaye oku,hikayeler
ders

hikaye oku,hikayeler
ders

hikaye oku,hikayeler
ders
hikaye oku,hikayeler
ders