webmaster atilla

MEDYADAN KISA BİLGİLER

haber,gazete
Gazete Tarihi

gazete,gazete tarihi,gazete manşetleri,gazete linkleri

İnsanlar uzun zamandır haberleri ağızdan ağıza yaydılar. Dil, yazı okuryazarlığa dönüştükçe ve hükümetler insanların yaşamlarında daha büyük roller oynadıkça bilgi paylaşmak bir zorunluluk haline geldi. Ancak, kâğıt üzerinde haber ve bilgi yaymak önemli zorluklar yarattı. Her bir kopyanın elle yazılması gerektiğinde, toplu dağıtım imkansızdı.

Yine de ilk uygarlıklar haber dağıttı. Çin'de, haber medyasının en eski biçimlerinden biri tipao olarak biliniyordu.(MÖ 202) Hükümet tarafından dağıtılan ve bürokratlara yönelik "saray raporları veya imparatorluk bültenleriydi". Kamu tüketimine yönelik herhangi bir haber, temelde modern zaman posterlerinin öncüleri olan ilanlarla dağıtılmış olabilir.

Antik Roma'da Acta diurna, MÖ 59'dan önce (MÖ 131 gibi erken bir tarihte) yayınlandı. Bunlar, hükümet tarafından oluşturulan ve halk için bilgiler içeren günlük gazeteler veya haber sayfalarıydı. Siyasi haberler, askeri kampanyalar, duruşmalar ve infazlar. Önce taş veya metalden oyulmuşlardı; daha sonra, el yazısıyla yazılmış ve halka açık forumlarda dağıtılmış veya şehir kriterleri tarafından parşömenlerden okundu. Acta diurna, genellikle modern gazetenin habercisi olarak kabul edilir.

Hem eski Romalılar hem de Çinliler ve diğer eski uygarlıklar haber medyasının erken biçimlerine sahip olsalar da, toplu olarak dağıtılamadıkları için gazete olarak nitelendirilmiyorlar.

Matbaanın icadı gazetelerin yolunu açtı. İlk gazeteler, Johannes Gutenberg'in matbaasını Avrupa'ya tanıtmasıyla başlar.(1440)

gazete,gazete tarihi,gazete manşetleri,gazete linkleri

Doğu Asya'da yaklaşık iki asırdır hareketli tip matbaa var olmasına rağmen, Avrupa'ya asla ulaşamadılar.

Gutenberg'in sürümü belgelerin toplu olarak üretilmesini önemli ölçüde hızlandırdı.

1500'lü yıllarda, matbaa Avrupa çapında yol aldı ve haber sayfaları (veya haber kitapları) toplu olarak dağıtıldı.

İlk haftalık gazete 1604'te Johann Carolus tarafından Almanya'da yayınlandı. Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien adlı yayın, “gerçek” bir gazete yayına başladı.

Bunu diğer Alman gazeteleri izledi ve 1618'de dünyanın ilk yaprak boyutunda basılan geniş sayfa gazetesi Amsterdam'da Courante uyt Italien, Duytslandt Gazete formatı kısa süre içinde İspanya, Fransa ve İsveç'te yayınlanan gazetelerle Avrupa'ya yayıldı.

İlk İngilizce gazete 1665'te İngiltere'nin Oxford kentinde yayınlandı. Oxford Gazette olarak bilinen gazete 1666'da Londra'ya taşındı ve London Gazette olarak yeniden adlandırıldı. Hala bugün yayınlanıyor.

Kısa bir süre sonra, gazete tüm büyük Avrupa ülkelerinde bir elyaf haline geldi. Daha sonra Yeni Dünya'ya yayıldı.

Türkçe ilk gazete 1828'de Kahire'de yayınlanmaya başlayan Vekdyi-i Misriye'dir. Bugünkü Türkiye sınırları içinde çıkmış ilk Türkçe gazete ise 1831'de yayimlanan Takvim-i Vekayi'dir. Takvim-i Vekayi, 11. Mahmud'un isteği üzerine çıkarılmıştı ve devletin resmi sözcülüğünü yapıyordu.

Cumhuriyet Tarihinde ki Gazeteler
Cumhuriyet Gazetesi 1924
Hürriyet Gazetesi 1948
Milliyet Gazetesi 1950
Sabah Gazetesi 1985

yılında kurulmuştur.

Teknolojinin gelişmesi ile internet yayıncılığı ve haberciliği anında haberleri yayınlamaya başladı. Gazete üretimi ve tüketiminde düşüşler yaşanmaya başlandı.

robot,robotik,meslekler,gazete

Webmaster Yorumu
Internet haberciliğinin başlaması ile gazete kuruluşları mecburen web sitelerini yayınlamaya başladılar. Ancak internet ve sosyal medya ortamında oldukça fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Güvenilir kaynaklardan haber ve bilgi almak doğru olacaktır.

Internet haberciliği gazete ve medya kuruluşlarının reklam kazançlarını yükseltmiştir. Ancak özellikle sosyal medya ortamında tıklanma almak için saçma haberleri de görüyoruz. Kağıt gazeteyi eski kuşakların ve alışkanlıklarını değiştirmeyenlerin tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Gazete Manşetleri

Gazete Manşetleripodcast
Podcast Hakkında

podcast dinle,podcast

Podcast modern radyo programları gibi karşımıza çıkan seri halinde yayınlanmış ses ve video dosyalarına verilen isimdir.

Podcast, kelime anlamı olarak ise "canlı yayın" (broadcast) ve pod kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Aslında canlı olarak kaydedilen yayınların istenildiği zaman yayınlanmasıdır.

Webmaster Yorumu
Tarihi ve Dini konuları içeren bilgileri merakla takip ediyorum. Araştırdığım ve güvenilir bilgileri mp3 formatında playere kodlayıp ziyaretçiler için paylaşmayı hedefliyorum. Bizim işimiz kodlama ve yayıncılık.

İçeriklerde emeği geçenlere teşekkürü bir borç bilirim.

Podcastlerin en büyük faydası diğer işlerimizi yaparken dinleyebilmemizdir. Bunun yanında faydalı bilgiler içeren podcastler dinleyip genel kültür seviyenizi artırabilirsiniz.

podcast,podcast dinle

podcast,podcast dinle

podcast,podcast dinlehaber,gazete
Su Kıtlığı

suyu geleceği,su,atilla göktan

Su gezegenimizin %70'ini kaplar ve her zaman bol olacağını düşünmek kolaydır. Bununla birlikte, içtiğimiz, yıkandığımız, tarlalarımızı suladığımız tatlı su inanılmaz derecede nadirdir. Dünyadaki suyun sadece %3'ü tatlı sudur ve bunun üçte ikisi donmuş buzullarda saklanmıştır veya başka bir şekilde kullanımımız için uygun değildir.

Sonuç olarak, dünya çapında yaklaşık 1,1 milyar insan suya erişemiyor ve toplam 2,7 milyar insan yılın en az bir ayı su kıtlığı yaşıyor. Yetersiz sanitasyon 2,4 milyar insan için de bir sorun; kolera ve tifo gibi hastalıklara ve diğer su kaynaklı hastalıklara maruz kalıyorlar. Çoğu çocuk olmak üzere iki milyon insan her yıl yalnızca ishalli hastalıklardan ölmektedir.

Ekosistemlerin gelişmesini sağlayan ve büyüyen insan nüfusunu besleyen su sistemlerinin çoğu stresli hale geldi. Nehirler, göller ve akiferler kuruyor veya kullanılamayacak kadar kirleniyor. Dünyadaki sulak alanların yarısından fazlası yok oldu. Tarım, diğer kaynaklardan daha fazla su tüketir ve bunun çoğunu verimsizlikler yoluyla israf eder. İklim değişikliği, dünyanın her yerindeki hava ve su modellerini değiştirerek bazı bölgelerde kıtlık ve kuraklığa, diğerlerinde ise sellere neden oluyor.

Mevcut tüketim oranında bu durum daha da kötüleşecek. 2025 yılına kadar dünya nüfusunun üçte ikisi su kıtlığı ile karşı karşıya kalabilir. Dünyadaki ekosistemler daha da fazla acı çekecek gibi gözüküyor.

suyun geleceği,su,atilla göktan

Webmaster Yorumu
Su yaşam kaynağımız, ancak bitmeyecek gibi tüketiyoruz. Her imkanlarımız olsa da su olmadan mutlu olmak imkansızdır. Ancak bizler elimizdeki imkanları kaybettikten sonra değerini anlıyoruz. Su tüketimi için kişisel tedbirler çözüm olsa da ülkelerin bu konu da geleceğe dönük kararlar alıp yaptırımlar uygulamaları gerektiğini düşünüyorum.

Park bahçelerde sürekli çalışan fıskiyeler, araba yıkama servislerindeki boşa harcanan sular, sifonların gereksiz kullanımı bu böyle devam gider.

Çözüm olarak Belediyeler su tüketimi için internet kotası gibi uygulamalar hayata geçirebilir. Belli kotadan sonra su tüketim fiyatı katlayacak. Cebimize zarar vereceğini bilirsek insanlar arasında zincirleme bir etki olup boşa harcanan su tüketiminin azalacağını düşünüyorum.

Su kaynakları için etkili çözümler üreten ve faaliyete geçiren ülkeler geleceğe umut ile bakabilecektir. Bunun neticesinde ülke halkı ve gelecek nesiller huzur ve refaha kavuşabilecektir.


haber,gazete
Uzay Turizmi ve Otelleri

uzay tatili,uzay oteli

Sonunda, lüks bir Uzay otelinin (yapay yerçekimi ile tamamlanmış) yeni görünümleri piyasaya sürüldüğünden, Uzayda bir otel konaklamasının nasıl görüneceğini biliyoruz. Resmen Von Braun Uzay İstasyonu olarak adlandırılan Uzay oteli için planlar, konukların yemek yemesi, içmesi ve rahatlaması için toplanma alanları görevi görecek modern tasarım unsurları ve modülleri ile şık konuk odaları gösteriyor.

Tekerlek şeklindeki dönen yapı beklendiği gibi fütüristik olsa da, gemideki deneyim oldukça tanıdık gelebilir. Otelin kıdemli tasarım mimarı Tim Alatorre, Ağustos ayında Dezeen'e verdiği demeçte, yolcu gemilerinde gördüğünüz pek çok şey olacak: restoranlar, barlar, müzikal konserler, film gösterimleri ve eğitim seminerleri planlanıyor.

The Gateway Foundation'ın bir projesi olan Uzay istasyonu açıldığında konuk odaları olarak işlev görecek 24 ayrı modüle sahip olacak. Ancak filmlerde tasvir edilen Uzay istasyonlarındaki gibi yalnızca steril, endüstriyel yüzeyleri görmeyi beklemeyin. The Gateway Foundation bir basın bülteninde Alatorre ve ekibinin ahşap ve taş gibi doğal unsurları taklit eden ancak yörünge için tasarlanmış malzemeler kullanmak istediklerini söyledi. Toprak tonları da 500 fit kareye kadar çıkacak odalara sıcaklık katacak. Ve tabii ki, her oda Dünya'nın eğriliğinin yıldız bir görüntüsüne sahip olacak.

Von Braun Uzay İstasyonu haftada 100 misafire ev sahipliği yapacak, ancak gemide herhangi bir zamanda 100'den fazla mürettebat üyesi, bilim adamları ve hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere 450'ye kadar kişi olacak.

Uzay istasyonunun bazı alanlarda araştırma tahsis edilecek olsa da, misafirleri otelin olandan çok farklı koşullar beklemelidir Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlar ile uğraşmak zorunda. Von Braun Uzay İstasyonu, misafirleri rahat ettirmek için yavaş bir dönüş hızına sahip olacak ve belki daha da önemlisi yapay yerçekimine sahip olacak. Bir miktar yerçekimi kuvveti ile konuklar, Dünya yüzeyindekilere benzer şekillerde banyoyu kullanabilir, yemek yiyebilir ve içebilirler.

Alatorre, "Lüks bir yolcu gemisinde veya büyük bir otelde bekleyebileceğiniz tüm yemeklerin bulunduğu tam hizmetli mutfaklar planlıyoruz" dedi. "Yemek servisi için birçok lojistik sorun, yıllar önce yolcu gemisi endüstrisi tarafından çözüldü.

Otelin içme suyu Dünya'dan gelecek, duşlarda geri dönüştürülmüş sular olacak.

Ancak otelin bazı bölümlerinde konuklar sıfır yerçekimini deneyimleyebilecekler. Sonuçta bu Uzay boşluğu. Alatorre'ye göre, düşük yerçekimli basketbol, ​​düşük yerçekimli tramplen ve kaya tırmanışı alanları (muhtemelen Dünya'nın sizi çekmesinin ağırlığı olmadan önemli ölçüde daha kolay hale geldi).

Düşük yerçekimi tramplenleri şimdi yeni bir otel faaliyeti gibi görünse de, Alatorre bunu ve Uzay turizminin diğer birçok özelliğinin on yıldan biraz daha uzun bir süre içinde sıradan hissedeceğini tahmin ediyor. Alatorre, Dezeen'e verdiği demeçte, "Sonunda, tıpkı bir yolculuğa çıkmak veya Disney World'e gitmek gibi, insanların tatilleri için seçecekleri başka bir seçenek de Uzaya gitmek olacak" dedi. "Bunlar, Ay ve Mars'tan gelen ve gidenlerin uğrak limanları olacak, Uzaydaki gerçek şehirler olacak."

uzay tatili,uzay oteli

Webmaster Yorumu
Devletlerin ve özel yatırımcıların Uzay için projeleri olduğunu biliyoruz. İlk gidenlerin önemli bölgeleri tapulamak isteyeceğini ve öncelikli olarak kendi vatandaşlarını yerleştirip destekleyeceğini düşünüyorum. Bu durum karşısında Uzay savaşları başlayabilir.

Ancak en önemli problemin su ve yerçekimi olduğunu biliyoruz. Bu durumlar çözüm bulursa Uzay projeleri hız kazanacaktır. Zaman ne gösterecek bilemiyorum.


hikayeler,gerçek
Dark Web Hakkında

dark web

Kaynak : Darren Guccione
Darren Guccione, dünyanın en popüler parola yöneticisi ve güvenli dijital kasası olan Keeper Security'nin CEO'su ve kurucu ortağıdır.

Dark web, internetin arama motorları tarafından görülemeyen bir parçasıdır ve erişilmesi için Tor adında anonim bir tarayıcı kullanılmasını gerektirir. Dark web, internetin arama motorları tarafından indekslenmeyen bir parçasıdır. Hiç şüphe yok ki, "karanlık ağ" dan bir suç faaliyeti yatağı olarak bahsedildiğini duymuşsunuzdur.

Londra'daki King's College'dan araştırmacılar Daniel Moore ve Thomas Rid, 2015'te beş haftalık bir dönemde 2.723 canlı karanlık web sitesinin içeriğini sınıflandırdı. %57 yasadışı materyal barındırdığını buldu. Surrey Üniversitesi'nden Dr.Michael McGuires tarafından yürütülen Into the Web of Profit adlı 2019 araştırması, işlerin daha da kötüye gittiğini gösteriyor. Bir işletmeye zarar verebilecek karanlık web listelerinin sayısı 2016'dan bu yana %20 arttı. Tüm listelerin (uyuşturucu satanlar hariç) %60'ı potansiyel olarak işletmelere zarar verebilir.

Kredi kartı numaraları, her türlü uyuşturucu, silah, sahte para, çalınan abonelik bilgileri, saldırıya uğramış Netflix hesapları ve başkalarının bilgisayarlarına izinsiz girmenize yardımcı olan yazılımlar satın alabilirsiniz. "Ömür boyu" Netflix premium hesabı 6 dolara satılıyor. Bilgisayarlara saldırmaları için bilgisayar korsanları kiralayabilirsiniz. Kullanıcı adları ve şifreler satın alabilirsiniz. Ancak her şey yasa dışı değil, karanlık ağın da meşru bir yanı var. Örneğin, bir satranç kulübüne veya "Tor'un Facebook'u" olarak tanımlanan bir sosyal ağ olan BlackBook'a katılabilirsiniz.

Deep web ve dark web: Fark nedir?
"Derin ağ" ve "karanlık ağ" terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır, ancak bunlar aynı değildir.

Derin web, internette indekslenmeyen ve bu nedenle Google gibi bir arama motoru aracılığıyla erişilmeyen herhangi bir şeyi ifade eder. Derin web içeriği, bir ödeme duvarının arkasındaki her şeyi içerir veya oturum açma kimlik bilgileri gerektirir. Ayrıca, sahiplerinin web tarayıcılarının dizine eklemesini engellediği tüm içeriği de içerir. Tıbbi kayıtlar, ücrete dayalı içerik, üyelik web siteleri ve gizli kurumsal web sayfaları, derin web'i oluşturan şeylerin sadece birkaç örneğidir. Tahminler, derin ağın boyutunun internetin %96 ila %99'u arasında olduğunu gösteriyor. İnternetin yalnızca küçük bir kısmına standart bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilir. Genellikle "temiz web" olarak bilinir.

Dark web, derin ağın kasıtlı olarak gizlenmiş bir alt kümesidir ve aşağıda açıklandığı gibi erişim için belirli bir tarayıcıya (Tor) ihtiyaç duyar. Hiç kimse karanlık ağın boyutunu gerçekten bilmiyor, ancak çoğu tahmin, bunu toplam internetin yaklaşık %5'ini koyuyor. Yine, karanlık ağın tamamı uğursuz görünen adına rağmen yasadışı amaçlarla kullanılmıyor.

Kurumsal risk oluşturan karanlık web araçları ve hizmetleri
Kötü amaçlı yazılım, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) ve botnet'ler dahil enfeksiyon veya saldırılar. Uzaktan erişim Truva atları (RAT), tuş kaydediciler ve açıklardan yararlanma dahil erişim. Hizmetler, özelleştirme ve hedefleme dahil olmak üzere casusluk, Eğitimler gibi destek hizmetleri. Kimlik bilgileri, E-dolandırıcılık, Para iadeleri, Müşteri bilgisi, Operasyonel veriler, Finansal Veri, Fikri mülkiyet ticari sırlar, Ortaya çıkan diğer tehditler.

Rapor ayrıca her kategori için üç risk değişkenini de özetlendi
Marka güveninin zedelenmesi, itibarın zedelenmesi veya bir rakibe karşı zemin kaybetmeyi içerebilecek şekilde işletmenin değerini düşürmek. İşletme operasyonlarını etkileyen DDoS saldırıları veya diğer kötü amaçlı yazılımları içerebilecek işletmeyi bozmak. Bir şirketin rekabet etme yeteneğini bozan veya doğrudan mali kayba neden olan IP hırsızlığı veya casusluğu içerebilecek işletmeyi dolandırmak.

Hizmet olarak fidye yazılımı (RaaS) kitleri birkaç yıldır dark web'de mevcut, ancak bu teklifler REvil veya GandCrab gibi özel suç gruplarının yükselişiyle çok daha tehlikeli hale geldi. Bu gruplar, bazen önceden var olan araçlarla birleştirilen kendi karmaşık kötü amaçlı yazılımlarını geliştirir ve bunları "bağlı kuruluşlar" aracılığıyla dağıtır. Bağlı kuruluşlar, fidye yazılımı paketlerini karanlık web üzerinden dağıtır. Bu saldırılar genellikle kurbanların verilerini çalmayı ve fidye ödenmezse karanlık ağda yayınlamakla tehdit etmeyi içerir. Bu iş modeli başarılı ve kazançlı. Örneğin IBM Security X-Force, 2020'deki fidye yazılımı girişimlerinin %29'unun REvil ile ilgili olduğunu bildirdi. Kötü amaçlı yazılımı geliştiren suç grupları, bağlı kuruluşların kazançlarından genellikle %20 ile %30 arasında bir kesinti alır. IBM, REvil'in geçen yılki karının 81 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

Karanlık web tarayıcısı(Dark Web)
Tüm bu faaliyetler, hareketli bir pazar yeri vizyonu, karanlık ağda gezinmenin kolay olduğunu düşünmenize neden olabilir. Herkes anonim olduğunda ve önemli bir azınlık başkalarını dolandırmak için dışarı çıktığında, yer beklediğiniz kadar dağınık ve kaotik. Karanlık ağa erişim, Tor adında anonim bir tarayıcı kullanılmasını gerektirir. Tor tarayıcısı proxy sunucularının bir dizi yolları web sayfası isteklerini IP adresiniz tanımlanamayan ve izlenemez render dünya çapında binlerce gönüllü tarafından işletilen. Tor sihir gibi çalışır, ancak sonuç, karanlık ağın kendisi gibi bir deneyimdir. Öngörülemez, güvenilmez ve çıldırtıcı derecede yavaş. Yine de, rahatsızlığa katlanmaya istekli olanlar için, karanlık ağ, karanlık bir sokakta gezinme riski olmadan, insan deneyiminin çirkin beline unutulmaz bir bakış sağlıyor.

dark web

Dark web arama motoru
Dark web arama motorları mevcuttur, ancak en iyileri bile sürekli değişen manzaraya ayak uydurmak zorundadır. Deneyim, 1990'ların sonundaki web'de arama yapmayı hatırlatıyor. Grams adı verilen en iyi arama motorlarından biri bile, tekrarlayan ve genellikle sorguyla alakasız sonuçlar verir. Gizli Wiki gibi bağlantı listeleri başka bir seçenektir, ancak endeksler bile sinir bozucu sayıda zaman aşımına uğramış bağlantı ve 404 hatası döndürür.

Karanlık web siteleri
Karanlık web siteleri diğer tüm siteler gibi görünür, ancak önemli farklılıklar vardır. Bir adlandırma yapısı. Karanlık web siteleri .com veya .co ile bitmek yerine .onion ile biter. Wikipedia'ya göre bu, "Tor ağı üzerinden erişilebilen anonim bir gizli hizmeti belirten özel kullanımlı bir üst düzey etki alanı son ekidir". Uygun proxy'ye sahip tarayıcılar bu sitelere erişebilir, ancak diğerleri ulaşamaz. Karanlık web siteleri ayrıca, genellikle hatırlanması imkansız olan URL'ler oluşturan karıştırılmış bir adlandırma yapısı kullanır.

Birçok karanlık web sitesi, kurbanlarının gazabından kaçınmak için sürekli hareket eden dolandırıcılar tarafından kurulur. Bir yıl veya daha uzun süredir var olan ticaret siteleri bile, sahipleri müşteriler adına tuttukları emanet parasıyla nakit para yatırmaya ve kaçmaya karar verirse aniden ortadan kaybolabilir. Kolluk kuvvetleri, yasadışı mal ve hizmet satan sitelerin sahiplerini bulma ve kovuşturma konusunda daha iyi hale geliyor. 2017 yazında, üç ülkeden bir siber polis ekibi, karanlık ağın en büyük kaçakçılık kaynağı olan AlphaBay'i başarıyla kapatarak ağda titreme yarattı. Ancak birçok tüccar başka bir yere göç etti.

Keeper Security Güvenlik ve Mimari Direktörü ve şirketin konuyla ilgili yerleşik uzmanı Patrick Tiquet, Tor ağının anonim yapısı, onu DDoS'ye karşı özellikle savunmasız hale getirdiğini söyledi. “Siteler, çok dinamik bir ortam sağlayan DDoS'den kaçınmak için sürekli olarak adres değiştiriyor” dedi. Sonuç olarak, "Aramanın kalitesi büyük ölçüde değişiklik gösterir ve birçok materyal güncelliğini yitirmiştir."

Dark web'de ticaret
Dark web, iki tarafın birbirlerinin kimliğini bilmeden güvenilir bir işlem yapmasını sağlayan kripto para birimi olan bitcoin sayesinde gelişti. Tiquet, "Bitcoin, karanlık ağın büyümesinde önemli bir faktör oldu ve karanlık ağ, bitcoin'in büyümesinde büyük bir faktör oldu" diyor. Neredeyse tüm karanlık web ticaret siteleri, bitcoin veya bazı varyantlarda işlem yapar, ancak bu, orada iş yapmanın güvenli olduğu anlamına gelmez. Yerin doğasında var olan anonimlik dolandırıcıları ve hırsızları cezbeder, ancak hedefiniz silah veya uyuşturucu alırken ne bekliyorsunuz?

Ticaret siteleri, derecelendirmeler incelemeler, alışveriş sepetleri ve forumlar dahil olmak üzere herhangi bir e-perakende işlemiyle aynı özelliklere sahiptir, ancak önemli farklılıklar vardır. Biri kalite kontrol. Hem alıcılar hem de satıcılar anonim olduğunda, sisteminin güvenilirliği şüphelidir. Derecelendirmeler kolayca manipüle edilebilir ve uzun geçmişe sahip satıcıların bile müşterilerinin kripto paralarıyla aniden ortadan kaybolduğu, ancak daha sonra farklı bir takma ad altında mağaza açtıkları bilinmektedir.

Çoğu e-ticaret sağlayıcısı, ürün teslim edilene kadar müşteri fonlarını beklemede tutan bir tür emanet hizmeti sunar. Ancak, bir anlaşmazlık durumunda gülümsemeyle hizmet beklemeyin. Satışı yapmak hemen hemen alıcıya ve satıcıya bağlıdır. Her iletişim şifrelenir, bu nedenle en basit işlem bile bir PGP anahtarı gerektirir.

Bir işlemi tamamlamak bile malların ulaşacağının garantisi değildir. Birçoğunun uluslararası sınırları geçmesi gerekiyor ve gümrük memurları şüpheli paketlere baskı yapıyor. Web, satın almaya teşebbüs ettiği için tutuklanan veya hapse atılan alıcıların hikayeleriyle doludur.

Dark web yasa dışı mı?
Sizi, karanlık ağdaki her şeyin alçakça veya yasadışı olduğu izlenimiyle bırakmak istemiyoruz. Tor ağı, anonim bir iletişim kanalı olarak başladı ve hala insanların konuşma özgürlüğüne düşman ortamlarda iletişim kurmalarına yardımcı olmak için değerli bir amaca hizmet ediyor. Tiquet, "Kulak misafiri olan veya internet erişiminin suç sayıldığı ülkelerde pek çok insan bunu kullanıyor."

Gizlilik koruması veya kripto para birimi hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız, karanlık ağın size sunabileceği çok şey var. Özel ve şifreli çeşitli vardır e-posta hizmetleri için talimatlar anonim işletim sistemini kurmadan ve gizlilik bilincine için gelişmiş ipuçları.

Ayrıca, bulunması zor kitapların tam metin sürümlerine bağlantılar, ana akım web sitelerinden siyasi haber koleksiyonları ve Virginia'nın altındaki buhar tünelleri rehberi gibi halka açık web'de bulduğunuz materyaller de var. Intel Exchange'de anonim olarak güncel olaylar hakkında tartışmalar yapabilirsiniz. Wikileaks'in karanlık bir web sürümü de dahil olmak üzere birkaç ihbar sitesi var. Kolluk kuvvetlerinin defalarca kapattığı bir BitTorrent sitesi olan Pirate Bay canlı ve iyi durumda. Facebook'un bile karanlık bir web varlığı var.

Tiquet, "Gittikçe daha fazla meşru web şirketi orada var olmaya başlıyor" dedi. "Farkında olduklarını, son teknoloji ve bilgi sahibi olduklarını gösteriyor." Ayrıca bazı kuruluşlar için pek çok pratik değer vardır. Kolluk kuvvetleri, karanlık ağda, faillerin izini sürmesine yol açabilecek son güvenlik ihlallerinden çalınan verileri aramak için kulak misafiri olur. Pek çok ana akım medya kuruluşu haber arayan ihbar sitelerini izliyor.

Yeraltı korsanının tepesinde kalmak
Gardiyan Patrick Tiquet, yeraltındaki bilgisayar korsanında olup bitenlerin başında olması onun için önemli olduğu için düzenli olarak giriş yapıyor. Will, "Durumsal farkındalık, tehdit analizi ve olup bitenlere göz kulak olmak için karanlık ağı kullanıyorum" dedi. "Hangi bilgilerin mevcut olduğunu ve para kazanılan dijital varlıklarla ilgili harici bir merceğe sahip olmak istiyorum. Bu bize bilgisayar korsanlarının neyi hedeflediğine dair fikir veriyor." Dark web'de kendi bilgilerinizi bulursanız, bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var, ama en azından tehlikeye atıldığınızı bileceksiniz. Karanlık ağın kötü performansına, öngörülemeyen kullanılabilirliğine ve ara sıra şok faktörüne tahammül edebiliyorsanız, görülmeye değer. Sadece orada bir şey satın almayın.

dark web

Webmaster Yorumu
Merak ettiğim bir konuyu (Dark Web) araştırmalarım sonucu bilirkişinin makalesini paylaştım. Sonuç olarak adım atmayı düşünmediğim bir ortam olarak algıladım. Normal hayatın karanlık yüzü ile eşdeğer. Bilgilenmek yeterli diye düşünüyorum. Umarım ziyaretçilere faydalı olur.


bitcoin
Bitcoin

bitcoin,kripto para
Yabancı kaynaklardan dil çeviri yapıldı.

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital değerdir.

Genellikle bir kripto para birimi, sanal para birimi veya dijital para birimi olarak tanımlanan Bitcoin, tamamen sanal olan bir para türüdür. Nakit paranın çevrimiçi versiyonu gibi. Ürün ve hizmet satın almak için kullanabilirsiniz, ancak henüz pek çok mağaza Bitcoin'i kabul etmiyor ve bazı ülkeler bunu tamamen yasakladı. Bununla birlikte, bazı şirketler artan etkisini satın almaya başlıyor.

Kripto para, kullanıcı talebine göre oluşturulmuş bir model üzerine kuruludur. Kripto paralar belirli bir hükümet veya merkezi otoriteye bağlı değildir. Kripto para birimlerinin belirli bir üretim sınırları olur (İstisnalar hariç). Kripto paranın üretim işlemi kripto para madenciliği adı verilen teknikle yapılmaktadır. Her şey protokole göre giderse ve değişmezse, son bitcoinler 2140 yılı civarında oluşturulacak. Ardından dolaşımda 21 milyon bitcoin olacak.

Her Bitcoin temelde bir akıllı telefon veya bilgisayardaki 'dijital cüzdan' uygulamasında saklanan bir bilgisayar dosyasıdır. İnsanlar Bitcoin'leri (veya birinin bir kısmını) dijital cüzdanınıza gönderebilir ve siz de başkalarına Bitcoin gönderebilirsiniz. Her bir işlem, blok zinciri adı verilen halka açık bir listeye kaydedilir.

Bitcoin almak için cep telefonu uygulamaları kullanabilirsiniz. Bir şeyler satabilir ve insanların size Bitcoin ile ödeme yapmasına izin verebilirsiniz. Bitcoinler değerlidir çünkü insanlar onları gerçek mal ve hizmetlerle ve hatta nakit parayla değiştirmeye isteklidir.

Bazı insanlar Bitcoin'in hükümet veya bankalar tarafından kontrol edilmediği gerçeğinden hoşlanıyor. İnsanlar ayrıca Bitcoin'lerini oldukça anonim olarak harcayabilirler. Tüm işlemler kaydedilmiş olmasına rağmen, siz söylemedikçe kimse hangi 'hesap numaranızın' size ait olduğunu bilemez.

Bitcoin Güvenlimi
Bitcoin cüzdanınızı kaybetmeniz veya Bitcoinlerinizi silerek sonsuza kadar kaybetmeniz mümkündür. Ayrıca, Bitcoin'lerinizi uzaktan depolamanıza izin veren web sitelerinden hırsızlıklar da oldu.

İngiltere Bankası başkanı Andrew Bailey açıklamasında; Bitcoin'i ödemeler için kullanan insanlar konusunda "çok gergin" olduğunu, yatırımcıların fiyatının son derece değişken olduğunu fark etmeleri gerektiğini belirtti. Bununla, değerin her an önemli ölçüde düşebileceğini ve yatırımcıların çok para kaybedebileceğini söyledi.

bitcoin

Webmaster Yorumu
Merak ettiğim bir konuyu (Bitcoin) araştırdıktan sonra paylaşmayı uygun gördüm. Dünya ekonomisini alt üst edecek bir sistem olarak algıladım. Çalışmadan para kazanma hevesi milyonlarca insanı etkilerse üretimde sıkıntılar olacaktır. Çalışacak insan bulmak zor olacak. Zincirleme etkileri olacaktır.

Tereddüt ettiğim konu yasal sıkıntılar, hesapların bankalar gibi güvence altına alınmaması. Kısa sürede riske girip vur kaç taktiği yapılabilir. Uzun vadede güvensizlik olur diye düşünüyorum.

Aklıma takılan hacker gruplarının anlaşıp bir anda bütün sistemdeki hesapları kendi hesaplarına aktarma ihtimali.

Kazananların yanında kaybedenleri de duyuyorum. Benim aklım pek yatmadı. Üretim sonrası toplumların kazanmasından yanayım. Bitcoin, bireysel bencil sistem üzerine kurulmuş. Ama riske girmek isteyenler tercih edebilir.


uzay
Uzay ve Gezegenler

gezegenler,gezegen,uzay
Kaynak : NASA

Uzay veya Feza, Dünya'nın ötesinde ve gök cisimleri arasında var olan, sonsuz olduğu düşünülen fakat sonsuz olduğu konusunda kesin yargılara varılamayan genişliktir.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş
Güneş, Güneş sistemi olarak adlandırılan yıldız sisteminin merkezinde bulunan yıldızdır. Neredeyse kusursuz bir küre olan Güneş, Dünya'daki yaşamın en büyük enerji kaynağıdır.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş,ay
Ay, Dünya'nın tek doğal uydusudur. Dünya'ya 384.403 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dünyamıza sadece bir tarafı görünen Ay, Dünya etrafında yörünge turunu 27 gün 7 saatte tamamlar. Güneş, Dünya ve Ay arasında yaşanan periyodik değişmeler sonucu Ay'ın evreleri meydana gelir. Bu evreler 29.5 günde bir tekrar eder.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş,ay,yıldız
Yıldızlar, ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşan, karanlık uzayda ışık saçan, gökyüzünde bir nokta olarak görünen plazma küresi. Bir araya toplanan yıldızların oluşturduğu galaksiler gözlemlenebilir evrenin hâkimidir.

GEZEGENLER
gezegenler,gezegen,uzay,güneş
Gezegen, bağlı bulunduğu sistemin odağındaki yıldız çevresinde belli bir yörüngede dolaşan, kendi ışığı olmayan ve bu yıldızdan gelen ışığı yansıtan gök cismi. Gezegenler yıldızlar gibi ısı ve ışık kaynağı değillerdir. Gezegenler yıldızlardan aldıkları ışıkları yansıtmakta olan gök cisimleridir. Gökyüzündeki en parlak yıldızın adı Güneş'tir.

Güneş sistemimizin sekiz gezegeni vardır. Sağlam zemine sahip daha küçük kayalık gezegenler; Merkür, Venüs, Dünya ve Mars. Daha büyük gaz devleri gezegenler; Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün

24 Ağustos 2006'da, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU ya da UAB) Güneş Sistemi'nde bir gezegen olmanın koşullarını tanımlamıştır. Bu tanımlama sonrasında Plüton gezegenlikten çıkartılmış. Cüce gezegenler sınıfına dahil edilmiştir.

Merkür
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,merkür
Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Güneş sistemimizdeki en küçük gezegendir. Tüm gezegenlerin en hızlısı olan Merkür, her 88 günde bir Güneşin yörüngesinde döner. Güneş sisteminin en kavurucu noktalarından biridir. Kaynar sudan dört kat daha sıcaktır. Merkür, karasal bir gezegen olarak da bilinen kayalık bir gezegendir. Merkür, Dünya'nın ayı gibi katı, kraterli bir yüzeye sahiptir. Merkür'de yaşama dair hiçbir kanıt bulunamadı.(2020)

Venüs
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,venüs
Venüs, boyut ve yapı bakımından Dünya'ya benzer, Venüs Dünya'nın ikizi olarak adlandırılır. Ancak bunlar tek yumurta ikizleri değil iki dünya arasında radikal farklılıklar var. Venüs'ün karbondioksitle dolu kalın, zehirli bir atmosferi vardır ve ısıyı hapseden ve sera etkisine neden olan çoğunlukla sülfürik asitten oluşan kalın, sarımsı bulutlarla sürekli olarak örtülmüştür. Venüs'ün katı yüzeyi, yüksek volkanik dağlar ve geniş tepeli platolar içeren geniş ovalarla kaplı volkanik bir manzaradır. Venüs'ün aşırı sıcaklıkları ve asidik bulutları, onu bildiğimiz şekliyle yaşam için alışılmadık bir yer haline getiriyor.

Dünya
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,dünya
Dünya, Güneş sistemindeki en büyük beşinci gezegen olsa da, Güneş sistemimizdeki yüzeyinde sıvı su bulunan tek Dünyadır. Yakındaki Venüs'ten biraz daha büyük olan Dünya, Güneş'e en yakın dört gezegenin en büyüğüdür ve tümü kaya ve metalden yapılmıştır. Dünyada bir gün 24 saattir. Dünya, yaklaşık 365 günde güneş etrafında tam bir yörünge (Dünya saatine göre bir yıl) yapar. Dünya, dağlar, kanyonlar, ovalar ve daha fazlasından oluşan sağlam ve dinamik bir yüzeye sahip kayalık bir gezegendir. Gezegenimizin çoğu suyla kaplıdır. Dünyanın atmosferi yüzde 78 nitrojen, yüzde 21 oksijen ve yüzde 1 diğer maddelerden oluşuyor. Nefes almak ve yaşamak için mükemmel denge var.

Mars
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,mars
Mars, çok ince bir atmosfere sahip, tozlu, soğuk, çöl bir dünyasıdır. Bu dinamik gezegende mevsimler, kutup buzulları, kanyonlar, sönmüş yanardağlar ve geçmişte daha da aktif olduğuna dair kanıtlar var. Mars, güneş sistemimizdeki en çok keşfedilen cisimlerden biridir ve uzaylı arazisinde dolaşmaları için gezginleri gönderdiğimiz tek gezegen. NASA'nın şu anda yörüngede üç uzay aracı var ve yüzeyde bir gezici ve bir iniş aracı var. Mars kayalık bir gezegendir. Katı yüzeyi volkanlar, darbeler, rüzgarlar, kabuk hareketi ve kimyasal reaksiyonlarla değiştirilmiştir. Mars, çoğunlukla karbondioksit (CO 2), argon (Ar), azot (N 2) ve az miktarda oksijen ve su buharından oluşan ince bir atmosfere sahiptir.
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,mars
Şu anda, Mars'ın yüzeyi bildiğimiz gibi yaşamı destekleyemez. Mevcut görevler, Mars'ın geçmiş ve gelecekteki yaşam potansiyelini belirliyor.

Jüpiter
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,jüpiter
Jüpiter, Güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Diğer tüm gezegenlerin toplamının iki katından daha büyüktür. Jüpiter bir gaz devidir ve bu nedenle Dünya benzeri bir yüzeyden yoksundur. Katı bir iç çekirdeğe sahipse, muhtemelen sadece Dünya'nın büyüklüğü ile ilgilidir. Jüpiter'in 75'ten fazla uydusu vardır. Jüpiter bildiğimiz gibi yaşamı destekleyemez. Ancak Jüpiter'in uydularından bazılarının kabuklarının altında yaşamı destekleyebilecek okyanuslar vardır.

Satürn
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,saturn
Satürn, Güneş'ten altıncı gezegen ve güneş sistemimizdeki en büyük ikinci gezegendir. Satürn gaz devi bir gezegendir ve bu nedenle Dünya'nınki gibi katı bir yüzeye sahip değildir. Ama orada bir yerde sağlam bir çekirdeği olabilir. Satürn bildiğimiz gibi yaşamı destekleyemez, ancak Satürn'ün bazı uyduları yaşamı destekleyebilecek koşullara sahiptir.

Uranüs
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,uranüs
Uranüs, bir buz devi gezegendir ve Dünya'dan neredeyse dört kat daha büyüktür. Uranüs'ün bilinen 27 uydusu vardır ve bunların çoğu edebi karakterlerin adını taşır. Uranüs, az miktarda metan içeren, çoğunlukla moleküler hidrojen ve atomik helyumdan oluşan bir atmosfere sahiptir. Voyager 2, Uranüs'ün yanından uçabilen tek uzay aracıdır. Hiçbir uzay aracı bu uzak gezegenin yörüngesini uzun uzun ve yakından incelemek için dönmedi.(2020)

Neptün
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,neptun
Neptün, karanlık, soğuk ve süpersonik rüzgarlarla kırbaçlanan buz devi, Güneş sistemimizdeki sekizinci ve en uzak gezegendir. Neptün, Güneş sistemimizin en rüzgarlı dünyasıdır. Güneş'ten Dünya'dan 30 kat daha uzak olan Neptün, güneş sistemimizdeki çıplak gözle görülemeyen tek gezegendir ve keşfedilmeden önce matematik tarafından öngörülen ilk gezegendir. Neptün bir buz devidir. Kütlesinin çoğu, küçük bir kayalık çekirdeğin üzerindeki sıcak, yoğun "buzlu" maddelerden su, metan ve amonyak sıvıdır.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş
Webmaster Yorumu
Uzay çalışmaları devam etmektedir. Gelecek zamanlar da farklı bilgilere ulaşmak mümkündür. NASA, SPACE X ve Devletlerin Kuruluşları Uzay araştırmaları konusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hayalleri ile günümüz Dünyasına şekil veren girişimci Elon Musk, yeniden kullanılabilen roketler, otonom araçlar, tüm dünyada ucuz internet, uzayda koloniler kurmayı planlıyor.

gezegenler,gezegen,uzay,mars
NASA’nın uzay aracı Perseverance Mars’a iniş yaptı. Uzay aracı Perseverance yedi aylık bir yolculuktan sonra Kızıl Gezegen'e sorunsuz bir şekilde indi. Araç, Mars’ta bir zamanlar yaşam olduğuna dair kanıt arayacak.

Fazla söze gerek yok.
Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "İSTİKBAL GÖKLERDEDİR" sözüyle pekiştirelim.

Uzay,gezegenler

gezegenleruzay


hikayeler,gerçek
Deney ve Sonuçları

gazete oku

Bir araştırma deneyi sırasında, bir deniz biyoloğu büyük bir akvaryuma bir köpekbalığı yerleştirdi ve ardından birkaç küçük yem balığı bıraktı. Tahmin edebileceğiniz gibi, köpekbalığı tankın etrafında hızla yüzdü, saldırdı ve küçük balığı yedi.

Deniz biyoloğu daha sonra tanka güçlü bir şeffaf cam elyafı yerleştirerek iki ayrı bölme oluşturdu. Daha sonra köpekbalığını fiberglasın bir tarafına, diğer tarafına da yeni bir dizi yem balığı koydu. Yine, köpekbalığı hızla saldırdı. Ancak bu sefer köpekbalığı fiberglas ayırıcıya çarptı ve sıçradı. Köpekbalığı yılmadan bu davranışı birkaç dakikada bir tekrar etmeye devam etti. Bu arada, yem balığı ikinci bölümde zarar görmeden yüzdü. Sonunda, deneyden yaklaşık bir saat sonra köpekbalığı pes etti.

Bu deney, önümüzdeki birkaç hafta boyunca tekrarlandı. Her seferinde, köpekbalığı daha az saldırganlaştı ve yem balığına saldırmak için daha az girişimde bulundu, sonunda köpekbalığı fiberglas bölücüye vurmaktan yorulup saldırmayı tamamen bırakana kadar. Deniz biyoloğu daha sonra fiberglas ayırıcıyı çıkardı, ancak köpekbalığı saldırmadı. Köpekbalığı, kendisiyle yem balığı arasında bir engel olduğuna inanmak için eğitildi, bu nedenle yem balığı istedikleri yerde zararsız yüzüyordu.

gazete oku

Webmaster Yorumu
Çoğumuz, aksilikler ve başarısızlıklar yaşadıktan sonra mücadeleyi bırakırız. Tekrar denemenin faydası olmayacağını düşünür ve pes ederiz.

Algımız Beyin fonksiyonlarını olumlu veya olumsuz yönde etkilemektedir. Tarihin en büyük icatları başarısız olduktan sonra denemeyi bırakmadıkları için bulunmuştur.

Kafamızdaki engelleri kaldırmalıyız. Beyin ve algı arasındaki ilişki önemlidir.


haber,gazete
Gerçek Hayat Hikayesi

hikaye

Jonathan James, comrade takma adını kullanarak birkaç şirketi hackledi. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Departmanı bilgisayarlarını ele geçirdi. NASA bilgisayarlarından 1.7 milyon dolarlık yazılımı çalmıştır. Daha da etkileyici olanı, James'in o zamanlar sadece 15 yaşında olmasıydı.

James, 2000 yılında tutuklandı ve altı ay ev hapsine mahkum edildi. Eğlence amaçlı bilgisayar kullanımı yasaklandı. Ancak bir şartlı tahliye ihlali, altı ay hapis yatmasına neden oldu. Jonathan James, siber suç yasalarını ihlal etmekten mahkum olan en genç kişi oldu. 2007 yılında, bir büyük mağaza olan TJX saldırıya uğradı ve birçok müşterinin özel bilgileri ele geçirildi. Kanıt eksikliğine rağmen, yetkililer James'in karışmış olabileceğinden şüphelendi.

James, ısrarla saldırılarla alakasının olmadığını söylese de Amerikan gizli servisi, evini ve aile bireylerinin evini basarak arama yaptı. 2008 yılında ise işlemediği bir suç yüzünden baskılara dayanamayıp bir not bırakarak silahla kendisini başından vurarak intihar etti.

Notun içeriği
"Adalet sistemine güvenim kalmadı. Belki bugün yaptıklarım ve bu mektup halka daha güçlü bir mesaj gönderecektir. Her iki durumda da, kontrolümü kaybettim ve kontrolü yeniden ele geçirmenin tek yolu bu" yazıyordu.

Webmaster Yorumu
Internetin yaygın olmadığı dönemde merakı yüzünden başı belaya giren ve sonu hüsranla biten bir gerçek hayat hikayesi oldukça düşündürücü.

Çok küçük yaşta büyük bir başarıya imza atsa da tabiki yaptıkları suç teşkil ediyor. James, şimdiki zamanda yaşasaydı büyük tehlike veya tehlikelere karşı çözüm üreten bir kahraman olabilirdi.

Yazık olmuş. Ancak aklımda şüpheler oluştu. NASA'nın gizli bilgilerine ulaşması ve Amerikan gizli servisinin James'i takibe alması beynimde deli soru işaretleri bıraktı.

gazete manşetleri,gazete linkleri

gazete manşetleri,webmaster atilla

gazete manşetleri,gazete linklerihikayeler,gerçek
Gerçek Hayat Hikayesi

gerçek hikaye

İki yıl önce, ortak bir arkadaş aracılığıyla George ile tanıştım. Üç yıllık bir ilişkiden yeni çıkmıştım ve özgüvenim oldukça düşüktü. George çabucak güvenimi artırdı ve kısa süre sonra bizden ayrıcalıklı olmamızı istedi.

İş gereği uzaklaşınca, ilişkiyi devam ettirmek için ona birkaç samimi fotoğraf gönderdim. Onun farklı olduğunu sanmıştım.

Ama çok geçmeden işler daha da kötüye gitti. George sahiplenmeye başladı ve sürekli olarak nerede olduğumu ve kiminle olduğumu bilmek istiyordu. Beni günde sekiz kez arar ve cevap vermezsem sinirlenirdi.

Daha sonra diğer insanlardan eski kız arkadaşlarına şiddet ve tacizde bulunduğunu duydum, bu yüzden bunu bitirmeye karar verdim. Saldırganlaşması ihtimaline karşı bunu halka açık bir yerde yaptım, ama ona onun hakkında ne duyduğumu söylemedim. Sadece işlerin çok yoğunlaştığını ve buna hazır olmadığımı söyledim.

Zaten benden pek hoşlanmadığı ve yatmanın biraz eğlenceli olduğu konusunda ısrar etti, ancak genel olarak ayrılık nispeten dramatik değildi. Ondan bir ay sonra hiçbir şey duymadım, bu yüzden arkadaşlarından biri bana mesaj attığında şaşırdım.

George'un arkadaşı, George'un birçok insanın intikam pornosu yayınladığı bir web sitesinde benim özel fotoğraflarımı çevrimiçi olarak yayınladığını söyledi. Fotoğrafları görünce kendimi fiziksel olarak hasta hissettim. Ayrıca Facebook profilime bir bağlantı göndermekle tehdit ediyordu.

Anında onunla temasa geçtim ve neden yaptığını sordum. Bunu komik buldu ve "pislik" olduğumu ve "hak ettiğimi" söyledi. Ona resimleri çekmesi için yalvardım, ancak hakaretlerle cevap verdi, bana bir ders vermenin kendi sorumluluğunda olduğunu söyleyerek, ona yalvaran mesajlarımın ayrıntılarını içeren resimli gönderilere ekledi.

Resimleri kimin gördüğünden sürekli endişeleniyordum ve kimseye güvenemeyeceğimi hissettim. İhlal edilen ben olsam da kendimi suçladım.

Evet, fotoğrafları göndermeseydim bu olmazdı ama güvenime ihanet etmeye karar veren George'du. Bu sadece bir seks suçu değildi, George'un benim üzerimde daha fazla güç ve kontrol sahibi olması için bir fırsattı.

Ortak arkadaşlar onun çizgiyi aştığını kabul etseler de, "fotoğraflarda çok ateşli göründüğüm için çok da kötü değildi" konusunda ısrar ettiler. Pek çok insan yorumlarının beni daha da nesneleştirdiğinin farkında değildi ve bu noktada kendimi insanlıktan çıkmış hissettim.

Üniversitedeki yabancılar beni resimlerden tanıdıklarını söylediler ve onları gönderen kişinin bir "efsane" olduğunu söylediler. Aşağılayıcıydı ve kariyer beklentilerim hakkında endişelenmeye başladım.

Web sitesiyle bağlantı kurdum ama yanıt alamadım. Polise tavsiye almak için gittim, ancak ben gerçekten tehdit edilinceye kadar yapabilecekleri hiçbir şey olmadığını söylediler.

Sadece insanlar bana nasıl tecavüz edeceklerini söyleyen resimlerin altında yorum yapmaya başladığında, web sitesi onları kapattı. Başlangıçta rahatlamış hissettim, ama yine de birinin fotoğrafları kurtarmış olabileceği ve tekrar paylaşabileceği korkusuyla yaşıyorum.

Ailem ne olduğunu asla öğrenemedi, ancak çevrimiçi resimlere rastlayabileceklerinden çok korktum. Aslında onlara hiçbir şey söylemediğim için pişmanım ama o zamanlar hayal kırıklığına uğrayacaklarına inanıyordum.

Şimdi tamamen aşmışım gibi hissediyorum ama yine de birine güvenmek benim için çok şey gerektiriyor. Bu sana olursa, kimsenin sana suçlanacağını söylemesine izin verme. Bu hiçbir şekilde senin hatan değil. Kimsenin gizliliğinizi ihlal etme veya davranışınız nedeniyle sizi yargılama hakkı yoktur.

Webmaster Yorumu
Bu gerçek hikaye de bir anlık hataların nelere sebep olacağı anlatılmış. Güven konusunda temkinli olmalıyız.

Devir oldukça kötü özellikle bayanların muhatap oldukları kişilere dikkat etmesini ısrarla dile getirmek istiyorum. Sosyal medya ortamında saçma sapan ahlaksız videolar dönüyor. Bu videolar kopyalanıp çeşitli programlar ile üzerinde oynama yapılabiliyor. Yüzünüzü farklı videolarda görme ihtimalinden bahsediyorum.

Ders olması amacıyla bu gerçek hikayeyi paylaşmayı uygun gördüm.

gerçek hikayeler

gerçek hikayeler

gerçek hikayelerwebmaster
Gerçek Hayat Hikayesi

hikaye,gerçek

27 yaşındaki Lauren ve kocası Shaun, ilk çocuğuna hamile kaldığında düşünmek zorunda kalmayacaklarını hiç düşünmedikleri bir ikilemle karşı karşıya kaldılar.

"Hamile olduğumu ilk öğrendiğimde ve ebeyle randevum için randevu aldığımda, bana olası tüm olasılıklar ve bebeğin sağlığında ters gidebilecek şeyler hakkında konuştu. Yanlış bir şey olursa tüm seçenekleri gözden geçirdi. Tıbbi nedenlerden ötürü doğum yaptırma ya da bebeği evlat edinme ve bu noktada 'neden kimse bebeğinden kurtulsun? Bu senin bebeğin; ne olursa olsun istemelisin' diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Hamileliğimin üç ayı boyunca kocam Shaun ile on iki haftalık taramaya gittim. Sonografi uzmanı bize bebeğin kalp atışı olduğunu söyledi ve 12 haftalık düşük yapma tehlikesinden çıkmışız gibi anında rahatlamış hissettik.

Ancak etrafına tıklamaya ve 'ense kalınlığı ölçümleri' denilen şeyi bebeğin boynundaki sıvının bir değerlendirmesi almaya devam ettikçe yüzünün değiştiğini görebiliyorduk. "Burada doğru olmayan bir şeyler var" dedi. "Görünüşe göre bebeğiniz Down Sendromludur".

Bebeğimizde Down Sendromu yoktu, sonradan ortaya çıkardı. Muhtemelen sadece kızları etkileyen bir kromozomal bozukluk olan Turner Sendromuna sahip olduğunu keşfedecektik (rastgele ortaya çıkıyor, genetikle ilgisi yok ve yaklaşık 2.000 kadından 1'i etkiliyor). Bozukluk, kalp kusurlarından fiziksel deformitelere ve daha fazlasına kadar bir dizi farklı sakatlığa neden oluyor ve ölü doğum riskinin çok yüksek olduğu konusunda uyarıldık; canlı doğma şansı bile zayıftı.

Bize söylediklerinde gerçek gelmedi. Tam teşhisi birkaç hafta sürmesine rağmen, kocamın ilk taramadaki haberlerden sonra orada oturduğunu ve saatlerce yere baktığını hala hatırlıyorum. Doktorlar bizimle her şeyi yaptılar; Bebeğimizin hamileliği atlatması halinde karşılaşacağı sorunlar ve bizi hiç zorlamamalarına rağmen tıbbi nedenlerle sonlandırma bir seçenek olarak önerildi.

Ona bebeğimizden kurtulmayı düşündüğümü söylersem benden nefret mi edecek? Ama cesaretimi topladım ve aynı şeyi düşündüğü ortaya çıktı. Bu konudaki düşüncelerim her zaman çocuğun yaşam kalitesine dayanıyordu. Hastaneye gitmek, ameliyat olmak ve sürekli tıbbi bakıma maruz kalmak gibi bir hayat olacaksa, onun için bunu istemedim. Ve bugünlerde engelli insanların harika fırsatlara sahip olduğunu görmeme rağmen, toplumun tavırları nedeniyle karşılaşacağı engellerden endişelendim.

Düşünülmesi gereken daha büyük bir resim de vardı. Hamileliğe devam edersek ve bebeğimiz başarırsa, birimizin neredeyse kesin olarak işten vazgeçmesi gerekirdi. Bunun gelecekteki çocukların hayatları ve sahip oldukları fırsatlar üzerinde etkileri olacaktır.

Sonlandırmaya karar verir vermez, artık hamilelik olmadığına kendimi ikna etmek zorunda kaldım. Artık web sitelerinde bebek kıyafetlerine bakmak, bebek arabalarına bakmak, bir renk şeması seçmek veya isim aramak yoktu. Her şeyin durması gerekiyordu.

İlk başta, insanların nasıl tepki vereceğinden korkuyorduk, bu yüzden ne olduğunu kimseye söylememeyi ve onun yerine bir düşük yapmış numarası yapmayı planladık. Yakın arkadaşların sadece bencil olduğumuzu söylemesinden, kariyerimi ilk sıraya koymayı istememin tipik olacağından korkuyorduk.

Ama çok geçmeden bu fikri bir kenara attık ve sorarlarsa insanlara karşı son derece dürüst olmaya karar verdik. O duygusal travmayı yaşarken, siz de bir yalan ağının içindeymişsiniz gibi hissetmek istemezsiniz.

Çoğu insan destekleyici oldu özellikle ailem. Ama insanların söylediği bazı şeyler berbat. Sanki bu bir çeşit deneme sürüşüymüş gibi "en azından bir bebek istediğini biliyorsun" demiştik. Ve "her şeyin bir nedeni vardır" İnsanlar buna bayılır. Çileden çıkarıyor ama ne söyleyeceklerini bilmedikleri için söylüyorlar.

Doğum sona erdiğinde 17 haftalık hamileydim, tüm test sonuçlarını bekledik. Sonlandırmanın ilk aşamasını Salı günü hamileliği sona erdirmek için ilaç yaptırmak için gittim ve ardından Perşembe günü doğum yaptım. İnsanların gerçekten bebeğini doğurman gerektiğini fark ettiğini sanmıyorum.

Onu doğurmam sekiz saat sürdü ve muhtemelen kocam için en duygusal gün iken bütün gün ağladı benim için en az duygusal olanlardan biriydi. "Onu doğurmalıyım" alanına girdim; Yapacak bir işim olduğunu hissettim.

Dışarı çıktığında, şanssız bebeğimi bir battaniyeye sarılmış minik bir sepetle bize getirdiler. İhlal olduğu için gerçekten yaralanmıştı ve elimle aşağı yukarı aynı boyuttaydı. Göz kapakları, küçük bir burnu, küçük el ve ayak parmakları ve tırnak yatakları zaten vardı. O küçük bir bebekti, sadece çok küçük bir bebekti. Ama sahip olduğu deformiteleri şimdiden görebiliyorduk. Boynu perdeliydi ve Turner Sendromlu bebeklerin genellikle kulakları altta kalmıştı. Onunki, çene çizgisinde çok düşüktü.

Ona Cielo adını verdik bu, gökyüzü ve cennetle eşanlamlı olan İspanyolca bir terim. Klinikte onun fotoğraflarını çektiler ve şimdi onları evimizde bulunduruyoruz.

Sonraki ilk birkaç gün, bittiği için bir tür rahatlama oldu, belirsizlik çok zor olmuştu. Ama sonra kesinlikle paramparça oldu; her şey yokuş aşağı gitti, bu yüzden 10 gün sonra işe geri döndüm ve bu durumu hafifletti, ama sonra her gece eve gelip yatakta ağlardım. O boşluk hissiydi, mutlak boşluk, sanki bir şey götürülmüş gibiydi.

Şimdi yine hamileyim; 10 haftadır ve gergin bir şekilde 12 haftalık taramayı bekliyoruz. Ama aslında bu hamilelik için heyecanlanmaktan korkuyorum çünkü ne olabileceğini biliyorum."

Webmaster Yorumu
Bu gerçek hikayeyi yaşamadan anlamak oldukça zor. Empati kuruyorum. İşin içinden çıkamıyorum. Duygusal bağ önemli olsa gerek. Ama şunu tahmin ediyorum. Yeni doğumunda engelli bebek olsa bile doğumu sonlandırmayacaklar.

Tarih Podcast

tarihtarihi bilgiler


webmaster
Webmaster

webmaster

"Webmaster" günümüzde teknoloji istihdamının geniş bir alanını temsil ediyor.

Webmaster, bir web sitesinin birçok farklı yönünü aynı anda yönetmek için ilk olarak devreye girdi. Günümüzde bazı işverenler hala "web yöneticileri" aramasına rağmen, iş aynı temel rolü kapsayan birçok farklı başlığa dönüşmüştür. Web sitesi bakımı ve optimizasyonu için birçok farklı görevi yapan bir profesyoneller mevcuttur.

Günümüzün internetinde bulunan şık ve sofistike web sitelerine alıştık, ancak web siteleri işletmeler ve kuruluşlar için yeniliklerden ciddi motorlara geçiş çok uzun zaman önce değildi. Eskinin web yöneticisi iş tanımı, genellikle bir web sitesinin geliştirilmesi, tasarımı ve bakımının tüm yönlerini kapsıyordu.

Webmaster, bir web sitesiyle ilgili her şeyi takip edebilir. Performansını arama motorları, işlevselliği, hızı ve tasarımı ile izlerler. Web yöneticileri içeriği, kampanyaları ve pazarlama çabalarını bile takip eder. Ek olarak, webmaster sunucu kurulumu ve yönetimi gibi bilgi teknolojisi çalışmalarıyla ilgilenebilirler.

Webmaster temel olarak HTML, CSS, JAVASCRİPT kodlamalarını bilmelidir. Resim ve video programlarını kullanabilmelidir. Gelişen teknolojiyi takip edip kendini geliştirmelidir. Seo ve içerik konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Yazım kurallarını bilmelidir. SSL hakkında bilgi sahibi olmalı güncelleme işlemlerini yapabilmelidir.

Bazı webmasterlar, müşterileri almak için serbest çalışmakta veya kendi işlerini kurmaktadır. Ancak yeterince büyük şirketler, sitelerini yönetmek için şirket içi web yöneticileri istihdam ediyor.

Günümüz de web sitelerinin sunucu tarafını kullanan kişiye back-end developer (arka yüz geliştirici) denir.

Kullanıcının etkileşime girdiği ön yüzün, HTML, CSS ve JS teknolojilerini kullanarak geliştiren kişiye front-end developer (ön yüz geliştirici) denir.

Benzetme yaparsak, filmin oyuncuları front-end kısmında yer alırken, filmi oluşturan ekip back-end kısmında yer alır. Benzetmeye devam edersek film'in reklamını ve pazarlamasını da SEO uzmanları yapmaktadır.

Webmaster Yorumu
Günümüzde internet sayesinde web tasarım ve yazılım öğrenmek mümküm. Webmaster gelişen teknolojiyi sürekli takip etmeli.

Birçok web sitesi hazır şablonlar üzerine kuruluyor. Webmaster fark yaratmak için kendi kodlarını oluşturabilmeli diye düşünüyorum.

Eğlenceli bir iş olsada yorucu kısımlarıda var. Önemli kısım içerik üretebilmek çünkü arama botları içerikler üzerinde trafiğe yön veriyor. Ancak severek yapılırsa ortaya çıkan tasarımlar tüm yorgunluğunuzu alacaktır diye düşünüyorum.

Podcast,Gazeteler,metaverse,meta domain

Podcast,Gazeteler,metaverse,meta domain

Podcast,Gazete,meta domain,metaverse

Podcast,Gazete Manşetleri,meta,domainhaber,gazete
Bazı Canlılar Hakkında

atilla göktan,hayvanlar,kuş
Güney Amerika’ya özgü kuşlardan biri olan, yaklaşık 30 cm uzunluğundaki “And kaya horozu”, And Dağları’nın genellikle 400 ile 2700 metre yükseklikleri arasında bulunur.

atilla göktan,hayvanlar,İnka sumrusu
Gagasının iki yanında uzanan bıyık benzeri tüy yapısıyla dikkat çeken “İnka sumrusu”, Pasifik kıyısı boyunca görülebiliyor. Yaklaşık 40 santimetre boya sahip türün sesi ise kedi miyavlamasına benzetiliyor.

atilla göktan,hayvanlar,karınca yiyen
Güney ve Orta Amerika’ya özgü “dev karıncayiyen”, ortalama 2 metre uzunluğuyla türünün en büyüğüdür. İsmini karınca ve termitlerle beslenmesinden alan canlı, avlarını bir insandan 40 kat daha güçlü olan koku alma duyusuyla bulur.

atilla göktan,hayvanlar,kertenkele
Avustralya’ya özgü bir tür olan ve “dikenli kertenkele” olarak da bilinen “molok”, kılcal kanallar bulunan özel bir cilt yapısına sahiptir. Kılcal damarlar sayesinde yağmur, çiy, su birikintileri ve nemli kum gibi birçok kaynaktan su toplayabilir.

atilla göktan,hayvanlar,pars
Güneydoğu Asya’da yaşayan “dumanlı pars”, ismini kürkündeki beneklerden alıyor. Büyük ve keskin pençeleri, arkaya dönebilen ayak bilekleri, güçlü kısa bacaklarıyla başarılı bir tırmanıcı olan türün boyu 2 metreye, ağırlığı ise 25 kilograma ulaşıyor.

atilla göktan,hayvanlar,sırtlan
Adını vücudundaki çizgilerden alan ve nesli tükenme tehdidi altında olan “çizgili sırtlan”, Kuzey ve Doğu Afrika ile Asya, Kafkasya ve Güney Sibirya’da yaşıyor. Ortalama 110 cm boya ve 40-50 kg ağırlığa sahip tür, sırtlangil ailesinin Türkiye’de görülebilen tek üyesidir.

atilla göktan,hayvanlar,fossa
Madagaskar’a özgü en büyük etobur ve yırtıcı olan “fossa”, 1.8 metre uzunluğa ve 12 kg ağırlığa ulaşabilir. Toplam uzunluğunun yarısını oluşturan ve denge vazifesi gören kuyruğu ise daha iyi manevra yapabilmesini sağlar.

atilla göktan,hayvanlar,emu kuşu
Görünüşü ile deve kuşuna benzeyen “emu kuşu”, sahip olduğu güçlü ve uzun bacakları sayesinde hızlıca koşabiliyor. Deve kuşlarından sonra yaşayan en uzun kuş olan Avustralya’ya özgü tür, yaklaşık 1.9 metre boya ve 55 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor.

atilla göktan,hayvanlar,gergedan
Beş gergedan türünün en büyüğü ve filden sonra en büyük kara memelisi olan bu canlının uzunluğu 4, yüksekliği ise 1.8 metreye ulaşabilir.

atilla göktan,hayvanlar,kaplan
En büyük vahşi kediler olan kaplanların kürklerinde ve derilerinde bulunan bu çizgiler, tıpkı insanların parmak izleri gibi benzersiz ve birbirinden farklıdır.

atilla göktan,hayvanlar,mors
Kuzey Kutup Dairesi yakınlarında yaşayan morsların en dikkat çekici özelliği, her iki cinste de bulunan uzun üst köpek dişleridir. Genellikle buzları kırmak ve tırmanmak için kullandıkları dişlerini, hiyerarşi sağlamak ve kendilerini savunmak için de kullanırlar.

atilla göktan,hayvanlar,köpekbalığı
Bilinen en büyük köpek balığı türü olan ve boyu 12 metreyi aşan bu canlılar, saatte 5 kilometrelik hızla hareket eder ve 100 yıldan uzun bir süre yaşayabilirler.

atilla göktan,hayvanlar,aslan balığı
Kendine özgü görünümüyle dikkat çeken “aslan balığı“; Kızıldeniz ile Hint-Pasifik bölgesinin sıcak, tropikal sularına özgüdür. Atlantik Okyanusu’nda da yaşayan zehirli ve istilacı tür, son yıllarda Türkiye’de de Akdeniz ve Ege sularında görülmektedir.

Hayvanlar hakkında,canlılar,hayvanlar

podcast dinle,listen podcast


Kaynak : TRT BELGESEL


haber,gazete
Doğa

atilla göktan,tarih,Chimborazo Dağı,doğa
Everest Dağı'ndan daha kısa olmasına rağmen, bulunduğu konum sebebiyle dünyanın en uç noktası olan ve Ekvador'da bulunan “Chimborazo Dağı”, And Dağları’nın bir parçasıdır ve yaklaşık 6300 metre yüksekliğe sahip sönmüş bir volkandır.

atilla göktan,tarih,Braies Gölü,doğa
İtalya’nın Dolomitler bölgesinde, deniz seviyesinden 1496 metre yükseklikte yer alan “Braies Gölü“, doğası ve manzarasıyla dikkat çekiyor. “Pragser Wildsee” olarak da bilinen gölün derinliği bazı yerlerde 36 metreye ulaşabiliyor.

atilla göktan,tarih,Silfra,doğa
Kuzey Amerika ile Avrupa kıtasına aynı anda dokunabileceğinizi biliyor muydunuz?
İzlanda'da bulunan "Silfra", iki kıtanın birbirine en yakın olduğu nokta olma özelliğine sahip ve dünyanın en temiz suları arasında yer alıyor.

atilla göktan,tarih,fuji dağı,doğa
Japonya’nın zirvesi, Fuji Dağı
3766 metre yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek dağ olan Fuji, aynı zamanda ülkenin önemli ikonlarından biridir. 2013'te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren dağ, en son yaklaşık 300 yıl önce patlamıştır ve hala aktif bir yanardağdır.

atilla göktan,tarih,lobe şelale,doğa
Kamerun Lobe Şelaleleri
En yükseği 20 metre olan onlarca şelalenin birleşmesinden oluşuyor. Atlas Okyanusu’na dökülen şelale, her mevsim etkileyici bir manzara sunuyor.

atilla göktan,tarih,lobe şelale,Preikestolen Uçurumu
Norveç’te bulunan ve ülkenin en ünlü turistik yerlerinden biri olan “Preikestolen Uçurumu”, 604 metre yüksekliğine sahip. Sarp uçurumun tepesinden izlenebilen “Lyse Fiyordu” ise ziyaretçilere eşsiz bir manzara sunuyor.

atilla göktan,tarih,aspendos,doğa
Aspendos Antik Tiyatrosu, Antalya
Türkiye’nin en çok ziyaret edilen arkeolojik alanlarından biri olan ve M.S. 2. yüzyılda inşa edilen tarihi yapı, 15-20 bin kişilik kapasitesiyle Roma dönemi tiyatrolarının en seçkin temsilcilerindendir.

atilla göktan,tarih,Efteni Gölü,doğa
Efteni Gölü ve Kuş Cenneti, Düzce
Sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile dikkat çeken ve göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli merkezlerden biri olan bölge, 764 hektar alanda yaklaşık 150 kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

atilla göktan,tarih,dupnisa,doğa
Kırklareli’nde yer alan ve Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan “Dupnisa”, birbirine bağlı üç mağaradan oluşuyor. Yaklaşık 4 milyon yıldan beri gelişimini sürdüren yer altı sistemi; sarkıt, dikit, sütun, damla taşları ve havuzlarıyla hayranlık uyandırıyor.

doğa ve tarih,podcast

doga ve tarih,podcast


Kaynak : TRT BELGESEL


haber,gazete
Kadın Futbol Tarihi

kadın futbol tarihi,women football history,atilla göktan

Kadın futbolu, 1993'te Federasyon'un himayesine girdi, ancak tarihi daha da geriye uzanıyor.

İskoçya, kadınları futbol oynamaya teşvik eden dünyadaki ilk ülke gibi görünüyor. 18. yüzyılda futbol, yaylalar'daki yerel evlilik gelenekleriyle bağlantılıydı. Bekar kadınlar evli kadınlara karşı futbol oynarlardı. Bekar erkekler bu oyunları izler ve potansiyel gelinleri seçmelerine yardımcı olmak için futbol yeteneklerinin kanıtlarını kullanırlardı.

Kadınların oynadığı ilk resmi maç 23 Mart 1895'te Londra'daki Crouch End'de gerçekleşti. Kızlar Kuzey ve Güney Londra'yı temsil eden takımlar halinde organize edildi.

6 Nisan 1895'te İngiliz Bayanlar Futbol Kulübü Brighton'daki Preston Park'ta oynadı. Etkinlik, yerel tıbbi yardım kuruluşlarına para toplamak amacıyla düzenlendi. Bu sefer Kuzey, Güney'i 8-3 yendi.

4 Ağustos 1914'te İngiltere Almanya'ya savaş ilan etti. Birinci Dünya Savaşı sırasında kadınların rolü önemli ölçüde değişti. Erkekler denizaşırı ülkelerde savaşmak için işten ayrıldıklarında, onların yerini kadınlar aldı.

kadın futbol tarihi,women football history,atilla göktan

Fabrikalarda çalışan kadınlar öğle aralarında futbol oynamaya başladı. Takımlar kuruldu ve 1916 Noel Günü'nde Ulverston Munitions Girls ve başka bir yerel kadın grubu arasında bir oyun oynandı. Munitionettes 11-5 kazandı. Kısa süre sonra, Swansea ve Newport'taki mühimmat fabrikaları arasında bir oyun. Hackney Marshes Ulusal Mermi Fabrikası bir futbol takımı kurdu ve Londra'daki diğer fabrikalara karşı oynadı.

WFA, 1971'de bir kadınlar kupası yarışması kurdu. İlk finalde Southampton, Stewarton ve Thistle'ı 4-1 yendi.

kadın futbol tarihi,women football history,atilla göktan

1983'te WFA, Futbol Federasyonu'na üye oldu. FA Kadın Komitesine bir erkek başkanlık etmesine rağmen, diğer tüm önemli görevler kadınlar tarafından yapıldı. Kadınlar ayrıca İngiltere (Hope Powell) ve İskoçya (Vera Pauw) milli takımlarına koçluk yapmak üzere atandı. İngiliz tarafı, 1984'te ilk UEFA bayanlar turnuvasının finaline ulaştı ve 1985'te ilk "Mini Dünya Kupası" yarışmasını kazandı.

kadın futbol tarihi,women football history,atilla göktan

Kadın futbolunun popülaritesi artmaya devam etti. Eylül 1991'de WFA, 24 kulüp ile ulusal bir lig kurdu. Britanya'da oynayan kadın takımlarının sayısı 1993'te yaklaşık 500'den 2000'de yaklaşık 4.500'e yükseldi. Britanya'da ayrıca 6.500'ün üzerinde kadın koç var. 2002'de Futbol Federasyonu, futbolun Britanya'da kızlar ve kadınlar için en iyi spor haline geldiğini gösteren rakamlar yayınladı.

FIFA'nın dünya üzerindeki ilk kadın futbolcu olarak kabul ettiği kişi Nettie Honeyball.(1800'li yıllar - Londra)
Kaynaklar : Yabancı Gazeteler

kadın futbol tarihi,women football history,atilla göktan

1971 yılında 13 sporcudan oluşan ve Haluk Hekimoğlu'nun şahsi çabalarıyla kurulan “İstanbul Kız Futbol Takımı’’ ülkemizin ilk resmi kadın futbol takımıdır.

1982 yılında kurulan Dinarsu Kadın Futbol Takımı ile daha üst seviyelere çıkan kadın futbolu, 1993 yılında oluşturulan ve 16 takımın katıldığı Türkiye 1. Kadın Futbol Ligi ile resmiyet kazanarak günümüze kadar varlığını korumuştur.

Webmaster Yorumu
Kadınlar her alanda olduğu gibi futbol sahalarında da başarılara imza atıyor.

Futbola eğlence katmak için karma lig kurulabilir. Erkek futbol takımları ile kadın futbol takımları maçlar oynasa popülarite artar diye düşünüyorum.

Taraftar tezahüratlarını hayal ediyorum. Kadınlar ve erkekler karşılıklı maça heyecan katardı. Kibar imalı sloganlar söylenirdi.

Kadın fubol tarihi

meta domain,atilla göktan