webmaster atilla
Gazete - Radyo - TelevizyonGazete Tarihi
gazete,gazete tarihi
İnsanlar uzun zamandır haberleri ağızdan ağıza yaydılar. Dil, yazı okuryazarlığa dönüştükçe ve hükümetler insanların yaşamlarında daha büyük roller oynadıkça bilgi paylaşmak bir zorunluluk haline geldi. Ancak, kâğıt üzerinde haber ve bilgi yaymak önemli zorluklar yarattı. Her bir kopyanın elle yazılması gerektiğinde, toplu dağıtım imkansızdı.

Yine de ilk uygarlıklar haber dağıttı. Çin'de, haber medyasının en eski biçimlerinden biri tipao olarak biliniyordu.(MÖ 202) Hükümet tarafından dağıtılan ve bürokratlara yönelik "saray raporları veya imparatorluk bültenleriydi". Kamu tüketimine yönelik herhangi bir haber, temelde modern zaman posterlerinin öncüleri olan ilanlarla dağıtılmış olabilir.

Antik Roma'da Acta diurna, MÖ 59'dan önce (MÖ 131 gibi erken bir tarihte) yayınlandı. Bunlar, hükümet tarafından oluşturulan ve halk için bilgiler içeren günlük gazeteler veya haber sayfalarıydı. Siyasi haberler, askeri kampanyalar, duruşmalar ve infazlar. Önce taş veya metalden oyulmuşlardı; daha sonra, el yazısıyla yazılmış ve halka açık forumlarda dağıtılmış veya şehir kriterleri tarafından parşömenlerden okundu. Acta diurna, genellikle modern gazetenin habercisi olarak kabul edilir.

Hem eski Romalılar hem de Çinliler ve diğer eski uygarlıklar haber medyasının erken biçimlerine sahip olsalar da, toplu olarak dağıtılamadıkları için gazete olarak nitelendirilmiyorlar.

Matbaanın icadı gazetelerin yolunu açtı. İlk gazeteler, Johannes Gutenberg'in matbaasını Avrupa'ya tanıtmasıyla başlar.(1440)

Doğu Asya'da yaklaşık iki asırdır hareketli tip matbaa var olmasına rağmen, Avrupa'ya asla ulaşamadılar.

Gutenberg'in sürümü belgelerin toplu olarak üretilmesini önemli ölçüde hızlandırdı.

1500'lü yıllarda, matbaa Avrupa çapında yol aldı ve haber sayfaları (veya haber kitapları) toplu olarak dağıtıldı.

İlk haftalık gazete 1604'te Johann Carolus tarafından Almanya'da yayınlandı. Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien adlı yayın, “gerçek” bir gazete yayına başladı.

Bunu diğer Alman gazeteleri izledi ve 1618'de dünyanın ilk yaprak boyutunda basılan geniş sayfa gazetesi Amsterdam'da Courante uyt Italien, Duytslandt Gazete formatı kısa süre içinde İspanya, Fransa ve İsveç'te yayınlanan gazetelerle Avrupa'ya yayıldı.

İlk İngilizce gazete 1665'te İngiltere'nin Oxford kentinde yayınlandı. Oxford Gazette olarak bilinen gazete 1666'da Londra'ya taşındı ve London Gazette olarak yeniden adlandırıldı. Hala bugün yayınlanıyor.

Kısa bir süre sonra, gazete tüm büyük Avrupa ülkelerinde bir elyaf haline geldi. Daha sonra Yeni Dünya'ya yayıldı.

Türkçe ilk gazete 1828'de Kahire'de yayınlanmaya başlayan Vekdyi-i Misriye'dir. Bugünkü Türkiye sınırları içinde çıkmış ilk Türkçe gazete ise 1831'de yayimlanan Takvim-i Vekayi'dir. Takvim-i Vekayi, 11. Mahmud'un isteği üzerine çıkarılmıştı ve devletin resmi sözcülüğünü yapıyordu.

Cumhuriyet Tarihinde ki Gazeteler
Cumhuriyet Gazetesi 1924
Hürriyet Gazetesi 1948
Milliyet Gazetesi 1950
Sabah Gazetesi 1985

yılında kurulmuştur.

Teknolojinin gelişmesi ile internet yayıncılığı ve haberciliği anında haberleri yayınlamaya başladı. Gazete üretimi ve tüketiminde düşüşler yaşanmaya başlandı.

Radyo Tarihi
radyo,radyo tarihi
Radyo: Elektromanyetik dalgaların, görünür ışığın altındaki frekanslarla modülasyonu ile sinyallerin iletimi olarak tanımlanır. Elektromanyetik radyasyon, havadan ve uzay boşluğundan geçen salınımlı elektromanyetik alanlar aracılığıyla hareket eder. Bilgi, yayılan dalgaların genlik, frekans, darbe veya darbe genişliği gibi bazı özelliklerini sistematik olarak değiştirerek (modüle ederek) taşınır. Radyo dalgaları bir elektrik iletkenini geçtiğinde, salınımlı alanlar iletkende alternatif bir akım oluşturur. Bu tespit edilebilir ve sese veya bilgi taşıyan diğer sinyallere dönüştürülebilir.

Radyo: Dinlediğimiz elektronik cihaza veya dinlediğimiz içeriğe atıfta bulunabilir. Bununla birlikte, her şey "radyo dalgalarının" keşfiyle başladı. Müzik, konuşma, resim ve diğer verileri görünmez bir şekilde havadan iletme kapasitesine sahip elektromanyetik dalgalar. Radyo, mikrodalgalar, kablosuz telefonlar, uzaktan kumandalı oyuncaklar, televizyon yayınları ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok cihaz elektromanyetik dalgalar kullanarak çalışır.

Radyo'nun icadı
1860'larda: İskoç fizikçi James Clerk Maxwell radyo dalgalarının varlığını öngördü; ve 1886'da Alman fizikçi Heinrich Rudholph Hertz, elektrik akımının hızlı değişimlerinin, ışık ve ısıya benzer radyo dalgaları şeklinde uzaya yansıtılabileceğini gösterdi.

1866'da: Amerikalı bir diş hekimi olan Mahlon Loomis, "kablosuz telgrafı" başarıyla gösterdi. Loomis, bir uçurtmaya bağlı bir metreyi diğerinin hareket etmesine neden olarak kablosuz havadan iletişimin bilinen ilk örneğini işaretleyerek yapabildi.

Guglielmo Marconi: İtalyan bir mucit, radyo iletişiminin uygulanabilirliğini kanıtladı. İlk radyo sinyalini 1895'te İtalya'da gönderdi ve aldı. 1899'da İngiliz Kanalı boyunca ilk kablosuz sinyali gönderdi ve iki yıl sonra İngiltere'den Newfoundland'a telgrafla "S" harfini aldı. Bu, 1902'de ilk başarılı transatlantik telsiz telgraf mesajıydı.

Edward Howard Armstrong, 1933'te frekans modülasyonlu veya FM radyoyu icat etti. FM, elektrikli ekipmanın ve dünyanın atmosferinin neden olduğu parazit statikini kontrol ederek radyonun ses sinyalini iyileştirdi. 1936'ya kadar, tüm Amerikan transatlantik telefon iletişiminin İngiltere üzerinden yönlendirilmesi gerekiyordu. O yıl Paris'e direkt telsiz telefon devresi açıldı. Radyo ve kablo ile telefon bağlantısı artık 187 yabancı noktadan erişilebilir.

Radyo teknolojisi, erken gelişiminden bu yana önemli ölçüde büyüdü. 1947'de Bell Labs bilim adamları transistörü icat etti. 1954'te, o zamanlar Sony adında küçük bir Japon şirketi transistörlü radyoyu tanıttı.

radyo,radyo tarihi
Türkiye'de ilk radyo yayınına İstanbul Radyosu adıyla, 6 Mayıs 1927'de, Sirkeci'deki büyük postane binasının bodrum katında başladı.

Henüz kimsede radyo alıcısı bulunmadığından, postane binasının kapısının üzerine yerleştirilen hoparlör yardımıyla her akşam yayın yapılmaya başlandı.


İstanbul merkezli yayın yapan ilk özel radyo kanalı ise 4 Haziran 1992 tarihinde 101 FM frekansından yayına başlayan Kent FM olmuştur.

Radyo'nun en büyük faydası dinlerken diğer işlerimizi yaparak kaliteli zaman geçirebiliriz.

Televizyon Tarihi
televizyon,televizyon tarihi
İnsanların kendilerinin ötesindeki geniş dünyayı görmelerinin en yaygın yollarından biri ve aynı zamanda insanların dünyadan kaçmanın en iyi yollarından biri haline getirdi.

1880'lerde bir Alman mucit, dönen bir diskten görüntülenen filtrelenmiş bir ışığı kullanarak basit hareketli görüntüler yarattı ve modern televizyonun temellerini attı. 1920'lerde bir dizi bilim adamı radyo dalgalarını kullanarak hareketsiz görüntüler göndermeyi denemeye başladı. Ancak, 1928'de General Electric, hareketli görüntüleri gösterebilen bir cihaz fikrini, bunları kablosuz olarak yayınlamak için teknolojiyle birleştirdi.

30'lu ve 40'lı yıllarda teknoloji kademeli olarak geliştirildi. Amerika'da ilk düzenli yayınlar 1939'da başladı, ancak İkinci Dünya Savaşı'nın sonrasına kadar standart bir ev aleti olarak televizyon gerçekten yükselmeye başladı. 1945'ten sonra Amerika'da televizyon satışları fırladı. İlk renkli yayın 1954'te yapıldı.

Dünyanın geri kalanı boyunca televizyon yıllar sonra geldi ve 1960'ların sonlarına kadar Batı'daki evlerde televizyon olağan bir şey değildi. 1970'lere gelindiğinde televizyon, 24 saatlik programlama, toplu reklamcılık ve sendikasyon programlarıyla bugünkü baskın medya gücü haline geldi.1980'lerde uydu televizyonu dünyayı küçülttü ve diğer ülkelerden ve zaman dilimlerinden canlı yayınları mümkün kıldı. Yeni milenyum, televizyonun geleceği olan dijital televizyonun ortaya çıkışını getirdi.

Türkiye'de televizyon denilince akıllara 70'li yılların TRT'si gelse de ilk televizyon yayınının geçmişi daha eskilere dayanıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin 1952 yılında kendi bünyesinde yaptığı televizyon yayını Türkiye'deki ilk televizyon yayını olarak tarihe geçti.

Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalı, "Star 1" adı ile kuruldu ve Almanya üzerinden 7 Mayıs 1990'da, her gün 18:00 ile 23:00 saatleri arasında test yayınına başladı.

gazete,radyo,televizyon
tarihi icadı
atilla

gazete,radyo,televizyon
tarihi icadı
atilla

gazete,radyo,televizyon
tarihi icadı
atilla

gazete,radyo,televizyon
tarihi icadı
atilla
gazete,radyo,televizyon
tarihi icadı
atilla