gazete

MENÜ

Gazete Tarihi


gazete,gazete tarihi

İnsanlar uzun zamandır haberleri ağızdan ağıza yaydılar. Dil, yazı okuryazarlığa dönüştükçe ve hükümetler insanların yaşamlarında daha büyük roller oynadıkça bilgi paylaşmak bir zorunluluk haline geldi. Ancak, kâğıt üzerinde haber ve bilgi yaymak önemli zorluklar yarattı. Her bir kopyanın elle yazılması gerektiğinde, toplu dağıtım imkansızdı.

Yine de ilk uygarlıklar haber dağıttı. Çin'de, haber medyasının en eski biçimlerinden biri tipao olarak biliniyordu.(MÖ 202) Hükümet tarafından dağıtılan ve bürokratlara yönelik "saray raporları veya imparatorluk bültenleriydi". Kamu tüketimine yönelik herhangi bir haber, temelde modern zaman posterlerinin öncüleri olan ilanlarla dağıtılmış olabilir.

Antik Roma'da Acta diurna, MÖ 59'dan önce (MÖ 131 gibi erken bir tarihte) yayınlandı. Bunlar, hükümet tarafından oluşturulan ve halk için bilgiler içeren günlük gazeteler veya haber sayfalarıydı. Siyasi haberler, askeri kampanyalar, duruşmalar ve infazlar. Önce taş veya metalden oyulmuşlardı; daha sonra, el yazısıyla yazılmış ve halka açık forumlarda dağıtılmış veya şehir kriterleri tarafından parşömenlerden okundu. Acta diurna, genellikle modern gazetenin habercisi olarak kabul edilir.

Hem eski Romalılar hem de Çinliler ve diğer eski uygarlıklar haber medyasının erken biçimlerine sahip olsalar da, toplu olarak dağıtılamadıkları için gazete olarak nitelendirilmiyorlar.

Matbaanın icadı gazetelerin yolunu açtı. İlk gazeteler, Johannes Gutenberg'in matbaasını Avrupa'ya tanıtmasıyla başlar.(1440)

Doğu Asya'da yaklaşık iki asırdır hareketli tip matbaa var olmasına rağmen, Avrupa'ya asla ulaşamadılar.

Gutenberg'in sürümü belgelerin toplu olarak üretilmesini önemli ölçüde hızlandırdı.

1500'lü yıllarda, matbaa Avrupa çapında yol aldı ve haber sayfaları (veya haber kitapları) toplu olarak dağıtıldı.

İlk haftalık gazete 1604'te Johann Carolus tarafından Almanya'da yayınlandı. Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien adlı yayın, “gerçek” bir gazete yayına başladı.

Bunu diğer Alman gazeteleri izledi ve 1618'de dünyanın ilk yaprak boyutunda basılan geniş sayfa gazetesi Amsterdam'da Courante uyt Italien, Duytslandt Gazete formatı kısa süre içinde İspanya, Fransa ve İsveç'te yayınlanan gazetelerle Avrupa'ya yayıldı.

İlk İngilizce gazete 1665'te İngiltere'nin Oxford kentinde yayınlandı. Oxford Gazette olarak bilinen gazete 1666'da Londra'ya taşındı ve London Gazette olarak yeniden adlandırıldı. Hala bugün yayınlanıyor.

Kısa bir süre sonra, gazete tüm büyük Avrupa ülkelerinde bir elyaf haline geldi. Daha sonra Yeni Dünya'ya yayıldı.

Tercüman-ı Ahvâl, İstanbul'da 1860-1866 arasında yayımlanan ilk özel gazetedir. 22 Ekim 1860'ta Agah Efendi ve Şinasi tarafından çıkarıldı. Önceleri Pazar günleri çıkan gazete, 22 Nisan 1861'deki 25. sayısıyla birlikte haftada üç gün (Pazar, Salı, Perşembe) yayımlanmaya başladı.


  Kişisel Gelişim Hakkında

  Özgüven Hakkında

  Benlik Hakkında

  Ego Hakkında

  Pozitif Düşünce Hakkında

  Mutluluk Hakkında

  Sosyal Medya Hakkında

  Başarı Hakkında

  Kamp - Maceracılar Hakkında

  Dünya Şehirleriatilla göktan
Menü-Yukarı

maradonapoliatilla göktan,radyo dinle

  ANASAYFA

Gazete tarihi,gazete hakkında,gazete,
Webmaster Atilla Göktan

Gazete tarihi,gazete hakkında,gazete,
Webmaster Atilla Göktan

Gazete tarihi,gazete hakkında,gazete,
Webmaster Atilla Göktan

Gazete tarihi,gazete hakkında,gazete,
Webmaster Atilla Göktan
Gazete tarihi,gazete hakkında,gazete,
Webmaster Atilla Göktan

maradonapoli.com