webmaster atilla
Uzay - Güneş - Ay - Yıldızlar - Gezegenler


Kaynak : NASA ve Uzay Siteleri
gezegenler,gezegen,uzay
Uzay veya Feza, Dünya'nın ötesinde ve gök cisimleri arasında var olan, sonsuz olduğu düşünülen fakat sonsuz olduğu konusunda kesin yargılara varılamayan genişliktir.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş
Güneş, Güneş sistemi olarak adlandırılan yıldız sisteminin merkezinde bulunan yıldızdır. Neredeyse kusursuz bir küre olan Güneş, Dünya'daki yaşamın en büyük enerji kaynağıdır.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş,ay
Ay, Dünya'nın tek doğal uydusudur. Dünya'ya 384.403 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dünyamıza sadece bir tarafı görünen Ay, Dünya etrafında yörünge turunu 27 gün 7 saatte tamamlar. Güneş, Dünya ve Ay arasında yaşanan periyodik değişmeler sonucu Ay'ın evreleri meydana gelir. Bu evreler 29.5 günde bir tekrar eder.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş,ay,yıldız
Yıldızlar, ağırlıklı olarak hidrojen ve helyumdan oluşan, karanlık uzayda ışık saçan, gökyüzünde bir nokta olarak görünen plazma küresi. Bir araya toplanan yıldızların oluşturduğu galaksiler gözlemlenebilir evrenin hâkimidir.

GEZEGENLER
gezegenler,gezegen,uzay,güneş
Gezegen, bağlı bulunduğu sistemin odağındaki yıldız çevresinde belli bir yörüngede dolaşan, kendi ışığı olmayan ve bu yıldızdan gelen ışığı yansıtan gök cismi. Gezegenler yıldızlar gibi ısı ve ışık kaynağı değillerdir. Gezegenler yıldızlardan aldıkları ışıkları yansıtmakta olan gök cisimleridir. Gökyüzündeki en parlak yıldızın adı Güneş'tir.

Güneş sistemimizin sekiz gezegeni vardır. Sağlam zemine sahip daha küçük kayalık gezegenler Merkür, Venüs, Dünya ve Mars
Daha büyük gaz devleri gezgenler Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün

24 Ağustos 2006'da, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU ya da UAB) Güneş Sistemi'nde bir gezegen olmanın koşullarını tanımlamıştır. Bu tanımlama sonrasında Plüton gezegenlikten çıkartılmış. Cüce gezegenler sınıfına dahil edilmiştir.

Merkür
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,merkür
Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir. Güneş sistemimizdeki en küçük gezegendir. Tüm gezegenlerin en hızlısı olan Merkür, her 88 günde bir Güneşin yörüngesinde döner. Güneş sisteminin en kavurucu noktalarından biridir. Kaynar sudan dört kat daha sıcaktır. Merkür, karasal bir gezegen olarak da bilinen kayalık bir gezegendir. Merkür, Dünya'nın ayı gibi katı, kraterli bir yüzeye sahiptir. Merkür'de yaşama dair hiçbir kanıt bulunamadı.(2020)

Venüs
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,venüs
Venüs, boyut ve yapı bakımından Dünya'ya benzer, Venüs Dünya'nın ikizi olarak adlandırılır. Ancak bunlar tek yumurta ikizleri değil iki dünya arasında radikal farklılıklar var. Venüs'ün karbondioksitle dolu kalın, zehirli bir atmosferi vardır ve ısıyı hapseden ve sera etkisine neden olan çoğunlukla sülfürik asitten oluşan kalın, sarımsı bulutlarla sürekli olarak örtülmüştür. Venüs'ün katı yüzeyi, yüksek volkanik dağlar ve geniş tepeli platolar içeren geniş ovalarla kaplı volkanik bir manzaradır. Venüs'ün aşırı sıcaklıkları ve asidik bulutları, onu bildiğimiz şekliyle yaşam için alışılmadık bir yer haline getiriyor.

Dünya
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,dünya
Dünya, Güneş sistemindeki en büyük beşinci gezegen olsa da, Güneş sistemimizdeki yüzeyinde sıvı su bulunan tek Dünyadır. Yakındaki Venüs'ten biraz daha büyük olan Dünya, Güneş'e en yakın dört gezegenin en büyüğüdür ve tümü kaya ve metalden yapılmıştır. Dünyada bir gün 24 saattir. Dünya, yaklaşık 365 günde güneş etrafında tam bir yörünge (Dünya saatine göre bir yıl) yapar. Dünya, dağlar, kanyonlar, ovalar ve daha fazlasından oluşan sağlam ve dinamik bir yüzeye sahip kayalık bir gezegendir. Gezegenimizin çoğu suyla kaplıdır. Dünyanın atmosferi yüzde 78 nitrojen, yüzde 21 oksijen ve yüzde 1 diğer maddelerden oluşuyor. Nefes almak ve yaşamak için mükemmel denge var.

Mars
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,mars
Mars, çok ince bir atmosfere sahip, tozlu, soğuk, çöl bir dünyasıdır. Bu dinamik gezegende mevsimler, kutup buzulları, kanyonlar, sönmüş yanardağlar ve geçmişte daha da aktif olduğuna dair kanıtlar var. Mars, güneş sistemimizdeki en çok keşfedilen cisimlerden biridir ve uzaylı arazisinde dolaşmaları için gezginleri gönderdiğimiz tek gezegen. NASA'nın şu anda yörüngede üç uzay aracı var ve yüzeyde bir gezici ve bir iniş aracı var. Mars kayalık bir gezegendir. Katı yüzeyi volkanlar, darbeler, rüzgarlar, kabuk hareketi ve kimyasal reaksiyonlarla değiştirilmiştir. Mars, çoğunlukla karbondioksit (CO 2), argon (Ar), azot (N 2) ve az miktarda oksijen ve su buharından oluşan ince bir atmosfere sahiptir.
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,mars
Şu anda, Mars'ın yüzeyi bildiğimiz gibi yaşamı destekleyemez. Mevcut görevler, Mars'ın geçmiş ve gelecekteki yaşam potansiyelini belirliyor.

Jüpiter
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,jüpiter
Jüpiter, Güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Diğer tüm gezegenlerin toplamının iki katından daha büyüktür. Jüpiter bir gaz devidir ve bu nedenle Dünya benzeri bir yüzeyden yoksundur. Katı bir iç çekirdeğe sahipse, muhtemelen sadece Dünya'nın büyüklüğü ile ilgilidir. Jüpiter'in 75'ten fazla uydusu vardır. Jüpiter bildiğimiz gibi yaşamı destekleyemez. Ancak Jüpiter'in uydularından bazılarının kabuklarının altında yaşamı destekleyebilecek okyanuslar vardır.

Satürn
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,saturn
Satürn, Güneş'ten altıncı gezegen ve güneş sistemimizdeki en büyük ikinci gezegendir. Satürn gaz devi bir gezegendir ve bu nedenle Dünya'nınki gibi katı bir yüzeye sahip değildir. Ama orada bir yerde sağlam bir çekirdeği olabilir. Satürn bildiğimiz gibi yaşamı destekleyemez, ancak Satürn'ün bazı uyduları yaşamı destekleyebilecek koşullara sahiptir.

Uranüs
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,uranüs
Uranüs, bir buz devi gezegendir ve Dünya'dan neredeyse dört kat daha büyüktür. Uranüs'ün bilinen 27 uydusu vardır ve bunların çoğu edebi karakterlerin adını taşır. Uranüs, az miktarda metan içeren, çoğunlukla moleküler hidrojen ve atomik helyumdan oluşan bir atmosfere sahiptir. Voyager 2, Uranüs'ün yanından uçabilen tek uzay aracıdır. Hiçbir uzay aracı bu uzak gezegenin yörüngesini uzun uzun ve yakından incelemek için dönmedi.(2020)

Neptün
gezegenler,gezegen,uzay,güneş,neptun
Neptün, karanlık, soğuk ve süpersonik rüzgarlarla kırbaçlanan buz devi, Güneş sistemimizdeki sekizinci ve en uzak gezegendir. Neptün, Güneş sistemimizin en rüzgarlı dünyasıdır. Güneş'ten Dünya'dan 30 kat daha uzak olan Neptün, güneş sistemimizdeki çıplak gözle görülemeyen tek gezegendir ve keşfedilmeden önce matematik tarafından öngörülen ilk gezegendir. Neptün bir buz devidir. Kütlesinin çoğu, küçük bir kayalık çekirdeğin üzerindeki sıcak, yoğun "buzlu" maddelerden su, metan ve amonyak sıvıdır.

gezegenler,gezegen,uzay,güneş
Uzay çalışmaları devam etmektedir. Gelecek zamanlar da farklı bilgilere ulaşmak mümkündür. NASA, SPACE X ve Devletlerin Kuruluşları Uzay araştırmaları konusunda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hayalleri ile günümüz Dünyasına şekil veren girişimci Elon Musk, yeniden kullanılabilen roketler, otonom araçlar, tüm dünyada ucuz internet, uzayda koloniler kurmayı planlıyor.
gezegenler,gezegen,uzay,güneş

Güncelleme 19 Şubat 2021
gezegenler,gezegen,uzay,mars
NASA’nın uzay aracı Perseverance Mars’a iniş yaptı. Uzay aracı Perseverance yedi aylık bir yolculuktan sonra Kızıl Gezegen'e sorunsuz bir şekilde indi. Araç, Mars’ta bir zamanlar yaşam olduğuna dair kanıt arayacak.

Uzay Turizmi Hakkında

uzay,gezegenler,gezegen,güneş
ay,yıldız
mars

uzay,gezegenler,gezegen,güneş
ay,yıldız
mars

uzay,gezegenler,gezegen,güneş
ay,yıldız
mars

uzay,gezegenler,gezegen,güneş
ay,yıldız
mars
uzay,gezegenler,gezegen,güneş
ay,yıldız
mars