webmaster atilla
Hayvanlar ve Doğa

hayvanlar ve doğa
İnsanlar, hayvanlar ölürken doğanın küçülmesine neden oluyor. Yabani hayvanların ortalama boyutunun, neslinin tükenmesi nedeniyle 100 yılda dörtte bir oranında azalması bekleniyor.

Araştırmacılar, önümüzdeki yüzyılda gergedanlardan kartallara kadar 1000'den fazla büyük memeli ve kuş türünün neslinin tükeneceğini tahmin ediyor. Bunun, insanların yiyecek ve temiz su için güvendiği ekosistemlerin çökmesine yol açabileceğini söylüyorlar.

Yaban hayatını korumak ve yaşam alanlarını eski haline getirmek için radikal adımlar atılırsa gelecekteki yok oluşların önüne geçilebilir ve bilim adamları, yeni çalışmanın önemli türler üzerinde odaklanmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Southampton Üniversitesi'nden yeni araştırmayı yöneten Robert Cooke, "Rollerini tam olarak bilmediğimizde bu büyük türleri kaybetmemiz endişe verici," dedi. Onlar olmadan işler oldukça hızlı bir şekilde bozulmaya başlayabilirdi. Ekosistemler çökmeye başlayabilir ve hayatta kalmak için ihtiyacımız olan şey olmayabilir."

WWF'de yaban hayatı baş danışmanı Paul De Ornellas şunları söyledi: "Bu çalışma, doğa üzerindeki etkimizin bir başka endişe verici uyarı işaretidir." Doğanın iyileşebileceğini söyledi, "ancak bunu gerçekleştirmek için doğa ve insanlar için acil ve kapsamlı bir yeni düzen üzerinde anlaşmaya varmak için küresel liderlere ihtiyacımız var".

Webmaster Yorumu
İnsanoğlu Dünya'nın sadece kendine ait olduğunu düşüncesiyle sorumsuz şekilde yaşamaya devam ediyor. Kısacası doğanın ve hayvanların dili olsa da konuşabilse tüm insanlık ömür boyu hapis cezasına çarptırılırdı diyelim ve empati kuralım.

hayvanlar ve doğa
makale,webmaster

hayvanlar ve doğa
makale,webmaster

hayvanlar ve doğa
makale,webmaster

hayvanlar ve doğa
makale,webmaster
hayvanlar ve doğa
makale,webmaster