başarılı kariyer
Başarı Kariyer Hikayesibaşarı,kariyer,hikayeleri
Klavye kullanan eller artık çekiç tutuyor.

Hiç bilgisayarınızı bırakıp ellerinizi daha fazla kullanmayı özlediniz mi? James, bunu yaptı. Kendine güveni açısından dik bir öğrenme eğrisine sahip olmasına rağmen, sonunda kendini iyi hissettiren işe başlamak için bu doğal içgüdüleri kullandı. İşte bunu nasıl yaptı.

Daha önce ne iş yapıyordunuz?
Perakende sektöründe yöneticilik yaptım.

Şu anda ne yapıyorsun?
Ben kendi tasarımlarıma sıcak çeliği döven Zanaatkar bir Demirciyim.

Neden değiştirdin?
Aldığım ücretten memnun olmama ve ilerleme imkanlarım olmasına rağmen, perakende sektöründe özellikle Londra'da uzun saatler çalışmak beni sefil hissettiriyordu. Yorgunluk ve aşağılık hissinin bir karışımıydı.

İşte bu noktada, 'her şey yolunda' maskemi fark eden ve beni nazikçe kariyer değiştirmeye iten aileme teşekkür etmem gerekiyor. Onlara demirci olacağımı söylediğimde kararımı desteklediler. Bilmek istedikleri tek şey, bunu nasıl çalıştıracağımdı.

Değişikliği yapmaya karar verdiğiniz an ne zamandı?
Beş yıl önce, Hereford ve Ludlow Koleji'ne açık gün gittikten ve demirci olmaya ilk adımımı attıktan sonra. Bu, ilk kez bir çelik parçası dövdüğüm ve aslında ellerimle bir şeyler yaptığım andı. Bağlanmıştım.

Yeni kariyerinizi nasıl seçtiniz?
Kalıcı bir şey yapmayı öğrenebileceğim bir yer arıyordum. Açık günlerde birkaç mühendis kolejine gittim, ancak günümüzde bu iş kolu, gerçek yapımdan çok bilgisayarda tasarım gerektiriyor. Sonra Hereford'daki demircilik kursuna rastladım. Açık gün gittim ve o kadar.

Aldığınız karardan memnun musunuz?
Kesinlikle. Kolay bir iş değildi; zihniyetim çok değişmek zorunda kaldı. Üniversiteye başladığımda biraz dağınıktım. Çok az güvenim ve çok fazla güvensizliğim vardı, ama iyileştikçe bu değişmeye başladı.

Sanırım son dönüşümüm ilk eserim 'Shell Tools' Belçika'nın Ypres kentinde sergilendiğinde oldu. İşimden ve seçimlerimden nihayet mutlu olduğum ilk an buydu; İnsanların işimden etkilendiğini ve daha fazlasını görmek istediğini görebiliyordum.

Neleri özlüyorsun ve neyi özlemiyorsun?
Dürüst olmak gerekirse, pek bir şey kaçırmadım. Belki sabit aylık maaş çeki, ama o kadar.

Bu süreçte neler öğrendiniz?
Sanırım okuldaki ilk yılımda biraz fazla tembeldim. Daha fazlasını yapabileceğimi hissettim. Asıl zorluk geçen yıl mezun olduğumda ve yedi ay önce kendi şirketimi kurduğumda başladı.

Bir demirci olarak tam zamanlı çalışmak korkutucuydu. Ekipmana yatırım yapmak zorunda olduğum için başlangıçta para akışı kötüydü. Dik bir öğrenme eğrisiydi, ancak şimdi zamanımı ve paramı yönetme biçimimde bir gelişme görüyorum.

Ayrıca yaptığım şeyden zevk almayı öğrendim ve kendime ve yeteneklerime çok güven duydum.

Değişmenin en zor yanı neydi?
İnsanlardan yardım istemek. Her şeyi kendi yapmak isteyen kötü bir içe dönük vakayım.

Aynı durumda başkalarına ne yapmalarını önerirsiniz?
Biraz birikiminiz varsa, çok yardımcı olacaktır. Ayrıca, önceki kariyerinizde öğrendiğiniz becerileri göz ardı etmeyin, şaşırtıcı derecede faydalı olabilirler. En azından önümüzdeki beş yıl için bir planınız olsun ve buna bağlı kalmaya çalışın. Tam olarak çalışmayacak ama nereye varmak istediğiniz konusunda size net bir fikir verecektir.

İşiniz sizi üzüyorsa, değiştirmekten korkmayın. Kendinizi zorlamanız ve yapmanız için size ilham verecek bir şey arayın. Her şeyi fazla düşünmek senin en büyük düşmanın.

Webmaster Görüşleri
James'in, demirci ustası eğitimine gitmeye karar verdikten sonra hayatı değişmiş. Perakende sektöründen, girişimci olarak üretim sektörüne adım atmış. Bu kararını ailesinin desteklemesi moral motivasyon yönünden destek olmuş.

Kendi işini yapan insanların zorluklara rağmen daha mutlu olduğunu görüyorum. Çünkü başkalarının düşünceleri doğrultusunda çalışmak sıkıcı olabiliyor. Ayrıca alt kademe işi yapsa da taktiri genellikle üst kademedekiler alıyor. Bu durum oldukça moral bozucu.


mesleklerMeslekler

başarı,kariyer,hikaye

başarı hikayeleri

kariyer hikayeleri

hikaye oku
hikayeler,başarı hikayeleri