kişisel gelişim

MENÜ

Kamp - Maceracılar Hakkında

Kişisel gelişim açısından doğa ile başbaşa kalmak size iyi gelebilir.

kamp yapmak,camping

Çoğu insan kamp gezilerine çıkıyor çünkü şehirden bıkmış veya bir maceraya hazırlar. Bisiklet, av veya diğer açık hava aktivitelerinden hoşlanın, kamp yapmak dış dikkat dağınıklığı olmadan birkaç gün boyunca tamamen bir hobiye odaklanmak için bir yol sunar.

Fark etmeyebileceğiniz şey, kamp yapmanın daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabileceğidir. Düzenli olarak kamp kuruyorsanız, aşağıdakilerden onlarca önemli sağlık yararından faydalanacaksınız.

1. TEMİZ HAVA

Çok fazla ağacın yanında zaman geçirdiğinizde daha fazla oksijen alırsınız. Kamp alanında ilk nefesinizi aldığınızda elde ettiğiniz mutluluk duygusu kafanızda değil teknik olarak öyle, ama ekstra oksijenden serotonin salınımı. Bol oksijen olduğunda vücudunuz daha az zorlanma ile çalışabilir. Temiz havanın tek yararı bu değil.

Araştırmalar, dışarıda biraz zaman geçirmenin kan basıncınızı ve sindirimi iyileştirebileceğini, bağışıklık sisteminize ekstra bir destek sağlayabileceğini gösteriyor.

Dışarıda birkaç gün geçirdiğinizde, ekstra oksijen ve düşük kirletici seviyelerinden ciddi sağlık yararları elde edersiniz.

2. SOSYALLEŞME

Yalnız kamp yapmak çok eğlencelidir, ancak bir arkadaşınızı veya aile üyenizi yanınızda getirirseniz, sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurmanıza yardımcı olup benzersiz deneyimin kazanıp tadını çıkaracaksınız. Sosyalleşme, ABD Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan araştırmalara göre ömrünüzü uzatabilir ve hafıza problemlerinizi geciktirebilir ve tıbbi yararların yanı sıra, birkaç yakın ilişki hayatı daha eğlenceli hale getirir. Bir sonraki seyahatinizde birkaç arkadaşınızı davet edin.

3. GELİŞTİRİLMİŞ RUH HALLERİ

Düzenli kampçılar genellikle bir seyahatin ilk birkaç gününün nasıl daha mutlu göründüğünden bahsedeceklerdir. Bu haksız değil; güneş ışığında dışarıda biraz zaman geçirmek beyninizdeki melatonin seviyelerini bile ortadan kaldırabilir. Melatonin sizi yorgun hissettiren ve depresyon duygularını uyaran kimyasaldır, bu nedenle kamp yaparak, seyahatiniz sırasında ve sonrasında daha iyi genel ruh hallerinin tadını çıkarabilirsiniz.

kamp yapmak,camping

4. DAHA AZ STRES

Kamp ayrıca stresle başa çıkmanızı sağlar. Stres, sağlığınızı mümkün olan her şekilde olumsuz yönde etkileyebilir ve kamp alanında stressiz bir zaman geçirerek zihinsel ve fiziksel fakültelerinize çok daha az yük bindirirsiniz. Stres eksikliği, oksijen seviyelerindeki artış, daha yüksek serotonin seviyeleri ve yukarıda belirtilen melatonin yönetilen seviyeleri ile ilgilidir. Burada iş başında duygusal bir bileşen de var, çünkü hoşunuza giden bir şey yaparken rahatsız olmak veya kızgın olmak daha zor.

5. EGZERSİZ

Kamp yapmanın en belirgin faydasını unutmayalım: Fiziksel aktiviteler yapmak için çok zaman harcıyorsunuz. Bir balık avı gezisi yapsanız bile, bir ofiste otururken yakacağınızdan daha fazla kalori yakıyorsunuz ve yürüyüş ya da bisiklete biniyorsanız, kalbinizi ve ciğerlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak kardiyovasküler egzersiz yapıyorsunuz.

Aktivite seviyeleriniz değişecektir, ancak yürüyüşçüler saatte 120-300 kalori arasında herhangi bir yerde yanar. Bisikletçiler saatte 300-500 kalori yakar ve sinek balıkçılığı saatte 200 kalori yakabilir. Uzun bir kamp gezisi sırasında böyle bir iştahla çalışmanıza şaşmamalı.6. GÜNEŞ IŞIĞI

Güneş ışığı cildinizde iyi geliyor ve bunun evrimsel bir nedeni var. Doğrudan güneş ışığındayken, vücudunuzun kalsiyum ve fosfor emmesini sağlayan bir ton D Vitamini alıyorsunuz.

7. İYİ BİR GECE UYKUSU

İyi bir kamp malzemesine sahip olduğunuzu varsayarsak, açık hava etkinlikleri ile dolu bir günün ardından hızlı bir şekilde uykuya dalarsınız. Uyku, tüm vücut süreçleriniz üzerinde bir etkiye sahiptir ve iltihabı azaltabilir, kardiyovasküler sisteminizi geliştirebilir ve uyanık kalmanıza yardımcı olabilir. Birçok kampçı, bir seyahat için döndüklerinde daha iyi uyku döngüleri rapor eder.

8. İYİ YEMEK

Balık tutmak ve avlanmaktan hoşlanıyorsanız, kamp gezinizde büyük miktarda protein ve sağlıklı yağ yiyeceksiniz. Yeni bir göl yakalanmış balıkta herhangi bir koruyucu madde veya doğal olmayan içerik elde edemezsiniz ve seyahatinizdeki tüm egzersizler sindirmenize yardımcı olacaktır.

kamp yapmak,camping

9. YENİ ZORLUKLAR

Hiçbir iki kamp gezisi tamamen aynı değildir ve bu iyi bir şeydir. Texas Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi'nden yapılan çalışmalar, yeni deneyimlerin beyinlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyarıcı yeni faaliyetler beyin sağlığı üzerinde en büyük etkiye sahiptir ve kamp bu kriterlerin her ikisine de uyar.

10. MEDİTASYON

Kampa giderken cep telefonunuzu kapatmayı unutmayın. Tableti ve dizüstü bilgisayarı evde bırakın. Birkaç gün boyunca bağlantıyı kesmeye çalışın ve doğal deneyimin sadeliğinin tadını çıkarın. Bu deneyimden keyif almanıza yardımcı olacak genel bir ipucu değildir; Eğer çevrenizde herhangi bir dikkat dağınıklığı yaşamadan eğlenmek istiyorsanız, ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Farkındalık Bazlı Stres Azaltma Programı'nın kurucusu Jon Kabat-Zinn, cep telefonunu kapatmanın ve doğa ile iç içe olmanın meditasyonun sağlık yararlarını elde etmenin en basit yollarından biri olduğuna inanıyor. Mayo Clinic, meditasyonun öz farkındalığını artırarak ve bir kişiye stres azaltma araçları vererek bir dizi ciddi tıbbi durumu iyileştirebileceğini bildirmektedir.

Depresyon, yorgunluk, kalp hastalığı veya hatta alerjiniz varsa, araştırmalar kamp yapmanın genel sağlığınızı iyileştirebileceğini gösteriyor. Sadece deneyime bağlı kalmayı unutmayın cep telefonunuz kapalıysa, sizi yıllarca sağlıklı tutacak uyarıcı, sakin bir hobi geliştirme yolundasınız.Maceracı Gezginler

Ed Stafford | Amazon Gezgini

maceracı,kaşif,Explorer,gezginler

İki yıl, dört ay ve bir hafta sürdü. Bot sinekleri kafa derisine girdi. Parazitler vücudunu konukçu olarak kullanmaya çalıştı. Çamur içinde kalmış dev anakondalarla karşılaştı ve yoğun ormanı hackledi. Bunlar, Ed Stafford'un Amazon Nehri boyunca yürürken her gün savaştığı sevinçler. Dünyanın en uzun nehri olan bu nehir, Peru And Dağları'nın yukarısında zorlukla damlayan bir akarsu olarak başlar ve Brezilya'nın doğu kıyısındaki Atlantik Okyanusu'na doğru yol alırken yavaş yavaş dünyanın en hacimli nehri haline gelir. Sadece bir ölümlü olan Ed Stafford, yeryüzünde var olan en tehlikeli arazilerin bazılarının 4000 milden fazlasını yürüyerek geçti.

Stafford, birçok modern zaman kaşifi gibi, macerayı hayırseverlikle harmanlama konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip ve keşif gezisini Amazon bölgesini rahatsız eden çevre sorunları hakkında farkındalık yaratmak için bir yol olarak kullanıyor. Ordudayken eğitimini Orta Amerika ve Uzak Doğu'da aldı. Bu yerlerde, kontrolsüz tarımın sonsuz genişlemesinden, yaşlı ağaçların yasadışı ağaç kesiminden ve dönümler ve dönümlerce ormanın kesilip yakılarak yok edilmesinden tropik ormanların kitlesel yıkımına tanık oldu. "Dünyada bir ilk" olma arzusu ve çevreye olan tutkusu onu bugüne kadarki en etkileyici maceralarından birine götürdü.

Stafford'un şimdi başka bir "dünyada bir ilk" için planları var ve bir başkasının kendisini yumruk atmasından korktuğu için ayrıntıları açıklamayacak olsa da, Outside Magazine'e bunun "kanlı zor" olacağına dair bir garanti verdi. Önümüzdeki Ocak ayında bu yeni sefer için yola çıkacak.

Amazon'un gerçek kaynağı geniş çapta tartışılıyor ve bu kaynağın nerede olduğuna bağlı olarak bazıları Nil Nehri'nin aslında dünyanın en uzun nehri olduğunu iddia ediyor.

Jessica Watson | Çevre Gezgini

maceracı,kaşif,Explorer,gezginler

Jessica Watson, 18 yaşındaki Jesse Martin'in hikayesini ilk duyduğunda on bir yaşındaydı ve 1999'da dünyanın hiç durmadan tek başına etrafını dolaşan en genç kişi oldu. Hikaye aklına takıldı ve on üç yaşına geldiğinde ailesine aynı şeyi yapmak istediğini bildirdi.

Watson'ın gezisi daha başlamadan tartışmalıydı ve birçok eleştirmen "ne kadar genç çok genç?" O kadar tehlikeli bir şey için uğraşamayacak kadar deneyimsiz, çok çocuksu ve çok genç olduğunu iddia ettiler. Ateşlerine yakıt eklemek için, bir deniz denemesi sırasında, yelkenli Ella's Pink Lady, 63 tonluk, 738 fitlik bir dökme yük gemisi ile çarpıştı ve bu, resmi lansmanından önce eğilmesi gereken kırık bir direkle sonuçlandı. Sorunla başarılı bir şekilde ve güvenle hallettikten sonra, "Zihinsel olarak başa çıkıp çıkamayacağıma dair herhangi bir şüphe… ortadan kayboldu" diye yazdı.

İlk çarpışmadan sonra da her şey düzgün bir seyir değildi; “bir gecede 4 kez yere serilen… Aşırı rüzgar ve 15 metre ve üzeri dalgalarla” “şiddetli” bir Atlantik fırtınası yaşadı.Yine de, 15 Mart 2010'da, 210 gün boyunca aralıksız yelken açtıktan sonra Jessica Watson, tek başına, yardımsız ve durmaksızın dünyanın çevresini dolaşan en genç kişi oldu. On yedinci yaş gününden üç gün önce Sidney Limanı'na indiğinde devrialem yolculuğunu tamamladı. Evet, bunu on altı yaşında yaptı. Döndüğünden beri yolculuğuyla ilgili bir belgesel film çekildi ve True Spirit adlı bir kitap yazdı.

Eric Larson | Kutup Gezgini

maceracı,kaşif,Explorer,gezginler

Eric Larson on beş yıldır maceracı ve gezgin olarak kutubu araştırıyor. Karşılaştığı ortamlardan hayranlık duyan ve soğuk iklimlere çekilen, kişisel sloganıyla "Soğuk olmak harika" diyebilen bir gezgin.

Macera yıllarında çok sevdiği kutup bölgelerinin hızla ortadan kaybolmasına tanık oldu. Bu nedenle, "Kutup Üçlüsü" için 365 günlük bir keşif gezisi olan Polonyalıları Kurtar projesine başladı. Yani Güney Kutbu, Kuzey Kutbu ve Everest Dağı'nın zirvesi. Bu, Kasım 2009'da başlayan ve Ekim 2010'da sona eren benzeri görülmemiş, tek yıllık bir güç turuydu.

-50 derecelik sıcaklıklarda Larson kar yağdı, kayak yaptı ve Kuzey Kutbu'nda yüzerek bilimsel veriler topladı ve bir belgesel çekiyor. Antarktika'da beyazlaşmaya göğüs gerdi ve Everest'in zorlu yamaçlarında çığlardan kaçındı. Ekibinin kayaklarının ve kamp alanlarının altında bükülüp kırılan, inceltici Kuzey Kutbu buzu boyunca seyahat etti, bazen "uyudukları yerin yakınında buzlu su boşluklarını açtı".

"Bir keşif gezisinde, buzullar, kayalar, bataklıklar... arasında uzun bir yolculuk yapmak, rüzgarda kayak yapmak, havayı beklemek ve daha fazlası zamanı yavaşlatabilir.

Dakikalar saatler gibi görünüyor. Günler haftalar gibi görünüyor. İyi bir günde ızdırap verici olabilir." diyor.  Kişisel Gelişim Hakkında

  Özgüven Hakkında

  Benlik Hakkında

  Ego Hakkında

  Pozitif Düşünce Hakkında

  Mutluluk Hakkında

  Sosyal Medya Hakkında

  Başarı Hakkında

  Kamp - Maceracılar Hakkında

  Dünya Şehirleriatilla göktan
Menü-Yukarı

maradonapoli


atilla göktan,radyo dinle

  İLETİŞİMKamp yapmak,camping,kamp
kamp yapmanın faydaları,gezginler

Kamp yapmak,camping,kamp
kamp yapmanın faydaları,gezginler

Kamp yapmak,camping,kamp
kamp yapmanın faydaları,gezginler
Kamp yapmak,camping,kamp
kamp yapmanın faydaları,gezginler