webmaster atilla,kamp,doğa
KAMP ve DOĞA - Video


kamp yapmak,camping
Çoğu insan kamp gezilerine çıkıyor çünkü şehirden bıkmış veya bir maceraya hazırlar. Bisiklet, av veya diğer açık hava aktivitelerinden hoşlanın, kamp yapmak dış dikkat dağınıklığı olmadan birkaç gün boyunca tamamen bir hobiye odaklanmak için bir yol sunar.

Fark etmeyebileceğiniz şey, kamp yapmanın daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabileceğidir. Düzenli olarak kamp kuruyorsanız, aşağıdakilerden onlarca önemli sağlık yararından faydalanacaksınız.


KAMP YAPMANIN FAYDALARI

1. TEMİZ HAVA
Çok fazla ağacın yanında zaman geçirdiğinizde daha fazla oksijen alırsınız. Kamp alanında ilk nefesinizi aldığınızda elde ettiğiniz mutluluk duygusu kafanızda değil teknik olarak öyle, ama ekstra oksijenden serotonin salınımı. Bol oksijen olduğunda vücudunuz daha az zorlanma ile çalışabilir. Temiz havanın tek yararı bu değil.

Araştırmalar, dışarıda biraz zaman geçirmenin kan basıncınızı ve sindirimi iyileştirebileceğini, bağışıklık sisteminize ekstra bir destek sağlayabileceğini gösteriyor.

Dışarıda birkaç gün geçirdiğinizde, ekstra oksijen ve düşük kirletici seviyelerinden ciddi sağlık yararları elde edersiniz.

2. SOSYALLEŞME
Yalnız kamp yapmak çok eğlencelidir, ancak bir arkadaşınızı veya aile üyenizi yanınızda getirirseniz, sağlıklı ve mutlu bir ilişki kurmanıza yardımcı olup benzersiz deneyimin kazanıp tadını çıkaracaksınız. Sosyalleşme, ABD Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan araştırmalara göre ömrünüzü uzatabilir ve hafıza problemlerinizi geciktirebilir ve tıbbi yararların yanı sıra, birkaç yakın ilişki hayatı daha eğlenceli hale getirir. Bir sonraki seyahatinizde birkaç arkadaşınızı davet edin.

3. GELİŞTİRİLMİŞ RUH HALLERİ
Düzenli kampçılar genellikle bir seyahatin ilk birkaç gününün nasıl daha mutlu göründüğünden bahsedeceklerdir. Bu haksız değil; güneş ışığında dışarıda biraz zaman geçirmek beyninizdeki melatonin seviyelerini bile ortadan kaldırabilir. Melatonin sizi yorgun hissettiren ve depresyon duygularını uyaran kimyasaldır, bu nedenle kamp yaparak, seyahatiniz sırasında ve sonrasında daha iyi genel ruh hallerinin tadını çıkarabilirsiniz.

4. DAHA AZ STRES
Kamp ayrıca stresle başa çıkmanızı sağlar. Stres, sağlığınızı mümkün olan her şekilde olumsuz yönde etkileyebilir ve kamp alanında stressiz bir zaman geçirerek zihinsel ve fiziksel olarak rahatlarsınız. Stres eksikliği, oksijen seviyelerindeki artış, daha yüksek serotonin seviyeleri ve yukarıda belirtilen melatonin yönetilen seviyeleri ile ilgilidir. Burada iş başında duygusal bir bileşen de var, çünkü hoşunuza giden bir şey yaparken rahatsız olmak veya kızgın olmak daha zor.

5. EGZERSİZ
Kamp yapmanın en belirgin faydasını unutmayalım: Fiziksel aktiviteler yapmak için çok zaman harcıyorsunuz. Bir balık avı gezisi yapsanız bile, bir ofiste otururken yakacağınızdan daha fazla kalori yakıyorsunuz ve yürüyüş ya da bisiklete biniyorsanız, kalbinizi ve ciğerlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak kardiyovasküler egzersiz yapıyorsunuz.

Aktivite seviyeleriniz değişecektir, ancak yürüyüşçüler saatte 120-300 kalori arasında herhangi bir yerde yanar. Bisikletçiler saatte 300-500 kalori yakar ve sinek balıkçılığı saatte 200 kalori yakabilir. Uzun bir kamp gezisi sırasında böyle bir iştahla çalışmanıza şaşmamalı.

6. GÜNEŞ IŞIĞI
Güneş ışığı cildinizde iyi geliyor ve bunun evrimsel bir nedeni var. Doğrudan güneş ışığındayken, vücudunuzun kalsiyum ve fosfor emmesini sağlayan bir ton D Vitamini alıyorsunuz.

7. İYİ BİR GECE UYKUSU
İyi bir kamp malzemesine sahip olduğunuzu varsayarsak, açık hava etkinlikleri ile dolu bir günün ardından hızlı bir şekilde uykuya dalarsınız. Uyku, tüm vücut süreçleriniz üzerinde bir etkiye sahiptir ve iltihabı azaltabilir, kardiyovasküler sisteminizi geliştirebilir ve uyanık kalmanıza yardımcı olabilir. Birçok kampçı, bir seyahat için döndüklerinde daha iyi uyku döngüleri rapor eder.

8. İYİ YEMEK
Balık tutmak ve avlanmaktan hoşlanıyorsanız, kamp gezinizde büyük miktarda protein ve sağlıklı yağ yiyeceksiniz. Yeni bir göl yakalanmış balıkta herhangi bir koruyucu madde veya doğal olmayan içerik elde edemezsiniz ve seyahatinizdeki tüm egzersizler sindirmenize yardımcı olacaktır.

9. YENİ ZORLUKLAR
Hiçbir iki kamp gezisi tamamen aynı değildir ve bu iyi bir şeydir. Texas Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi'nden yapılan çalışmalar, yeni deneyimlerin beyinlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyarıcı yeni faaliyetler beyin sağlığı üzerinde en büyük etkiye sahiptir ve kamp bu kriterlerin her ikisine de uyar.

10. MEDİTASYON
Kampa giderken cep telefonunuzu kapatmayı unutmayın. Tableti ve dizüstü bilgisayarı evde bırakın. Birkaç gün boyunca bağlantıyı kesmeye çalışın ve doğal deneyimin sadeliğinin tadını çıkarın. Bu deneyimden keyif almanıza yardımcı olacak genel bir ipucu değildir; Eğer çevrenizde herhangi bir dikkat dağınıklığı yaşamadan eğlenmek istiyorsanız, ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Farkındalık Bazlı Stres Azaltma Programı'nın kurucusu Jon Kabat-Zinn, cep telefonunu kapatmanın ve doğa ile iç içe olmanın meditasyonun sağlık yararlarını elde etmenin en basit yollarından biri olduğuna inanıyor. Mayo Clinic, meditasyonun öz farkındalığını artırarak ve bir kişiye stres azaltma araçları vererek bir dizi ciddi tıbbi durumu iyileştirebileceğini bildirmektedir.

Depresyon, yorgunluk, kalp hastalığı veya hatta alerjiniz varsa, araştırmalar kamp yapmanın genel sağlığınızı iyileştirebileceğini gösteriyor. Sadece deneyime bağlı kalmayı unutmayın cep telefonunuz kapalıysa, sizi yıllarca sağlıklı tutacak uyarıcı, sakin bir hobi geliştirme yolundasınız.


Çoğu insan kamp yapmak için konfor alanını terk etme cesaretini gösteremiyor.

kamp ve doga
kamp video

kamp ve doga
kamp hakkında

kamp ve doga
kamp video

kamp ve doga
kamp hakkında
kamp ve doga
kamp hakkında