webmaster atilla
KAPADOKYA HAKKINDAkapadokya,atilla göktan

Yaklaşık 60 milyon yıl önce, 3. jeolojik dönemde, Anadolu platosundan gelen muazzam baskı, bölgeye lav yaymak için oldukça aktif volkanlara neden olduğunda Toros dağ silsilesi doğdu. Birikmiş küller, daha sonra kısmen ince bir lav tabakasıyla kaplanan yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu. Bazalt tarafından oluşturulan, zamanla aşınmış ve çatlamış yumuşak tüf içine nüfuz ederek belirgin bir aşınmaya neden oldu. Isı, soğuk ve rüzgârın ek etkileri, bazalt kayalardan kalıplanmış 'şapkalar' konileri oluşturulmaya başladı bugüne kadar devam ediyor. “Peri bacası” adı daha sonra bu oluşumlara, evleri olarak kullanan ilk yerleşimciler tarafından verildi. Yüzyıllar boyunca, bazalt battaniyesi olmayan tüf katmanları, erozyon sayesinde vadilere dönüştü.

İnsanlar ilk “yerleşimciler” değildi. Fars dilinde Kapadokya, bölgenin hala iyi bilinen “güzel atların ülkesi” anlamına gelir. İlk insanlar 9 ila 10.000 yıl önce kuruldu. Kayıtlar nedeniyle tarih Hititler ile başladı. Daha sonra, oyulmuş taş evlerden ve kiliselerden kanıtlanmış olan Hıristiyanlığı tomurcuklamak için önemli bir merkez haline geldi. Aslında, ilk Hıristiyanların kutsal alanı. Tarihi boyunca Kapadokya, ülkeler arasında bir ticaret ve sosyal köprü görevi gören koloni ticareti için bir merkez olmuştur. İpek Yolu boyunca önemli bir noktadır.

Doğa, tarih ve sanat Kapadokya'ya güzel bir şekilde entegre oldu. Bu bölgenin coğrafyası kendine özgü peri bacalarını oluşturdu ve zamanla insanlar onları evlerine ve kiliselerine dönüştürdüler. Fresklerle dekore edilmiş olan günümüz ziyaretçileri, en eski uygarlıkların hatırlanmasına izin veriyor. Gerçekten, bu oymalar ve freskler, ilk Hıristiyanlar tarafından, yeraltı şehirlerine sığınmalarıyla birlikte, insanların ve doğanın uyumunu gösteriyor.

Göreme Açık Hava Müzesi, 1984 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne üye ve Türkiye'nin ilk iki UNESCO sitesinden biriydi. Fresklerle süslenmiş en fazla sayıda taş kilise Kapadokya'da bulunmaktadır.

kapadokya,atilla göktan

Kapadokya, dünyanın dört bir yanından binlerce turisti çeken dünyanın tarihi ve en güzel yerlerinden biridir. İstanbul'a yaklaşık 730 km uzaklıktadır ve tüm bölgeye dağılmış peri bacalarının güzellik işaretine sahiptir. Bizans, Roma ve Osmanlı gibi birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bağımsızlıktan sonra Kapadokya modern Türkiye Cumhuriyeti'nin bir parçası oldu ve önemli bir turizm merkezi oldu. Aşağıda Kapadokya ile ilginizi çekebilecek bazı gerçekler bulunmaktadır.

1. Kapadokya, ağırlıklı olarak mantar benzeri perilerine binlerce turist çekmektedir. Bu mantarlar, volkanik tortuların jeolojik aktiviteleri ve erozyonu sırasında oluşmuştur. Bu çökeltiler daha sonra mantar şeklini alan yumuşak kayaya katılaştı.

2. Bu yumuşak tüfler erken yerleşimciler (Erken Hıristiyanlar) tarafından sığınma evi olarak kullanılmıştır. Bu peri bacalarına yeraltı şehirleri ve mağaralar inşa ettiler.

3. Kapadokya bölgesi Nevşehir, Kayseri ve Niğde'nin üç orta Anadolu iline dağılmış ve 5000 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır.

4. "Kapadokya" kelimesi, kelimenin tam anlamıyla "güzel atların ülkesi" anlamına gelen Farsça "Katpaktukya" kelimesinden türetilmiştir.

5. Kapadokya, 3-4 milyon yıl önce meydana gelen volkanik patlamaların bir sonucuydu.

6. Gerome kelimesi "burada göremezsiniz" anlamına gelir, o zaman içinde inşa edilmiş olan yeraltı şehrinin gerçek bir temsilidir.

7. Kapadokya büyük ölçüde manastırdı, yani insanları manastırlarda toplanmaya ve birlikte dua etmeye teşvik ediyor.

8. Tokali Kilise Kilisesi, Orta Çağ'dan Bizans Kapadokya'nın en iyi korunmuş tablolarından biridir.

9. Göreme yakınlarındaki Aktepe Dağı ve Kapadokya'daki birçok kayalık alan UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak belirlenmiştir.

10. Kapadokya'da hepsi bir tünel ağı ile birbirine bağlanmış bir dizi yeraltı şehri vardır. Bunlardan bazıları ziyaretçilere açıktır, ancak birçoğu özel mülkiyet arazilerindedir.

11. Yumuşak Kapadokya tüfünden oyulmuş yaklaşık 600 kilise vardır ve kiliselerin birçoğu henüz bulunamamıştır. Bu kiliseler inanılmaz detaylarla güzelce boyanmış fresklere sahip.

12. Göreme Açık Hava Müzesi, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, dünyada tanınmış bir dini komplekstir.

13. Bu bölge aynı zamanda şarapçılık tarihi ile de ünlüdür. Ziyaretçinin iyi şarapları tadabileceği birçok şarap tadımı dükkanı vardır.

KAPADOKYA - NEVŞEHİR

Kapadokya Nevşehir'de yer almakta. Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir.

atilla göktan Bazı Dünya Şehirleri

kapadokya hakkında,kapadokya,
atilla,göktan,webmaster

kapadokya hakkında,kapadokya,
atilla,göktan,webmaster

kapadokya hakkında,kapadokya,
atilla,göktan,webmaster

kapadokya hakkında,kapadokya,
atilla,göktan,webmaster
kapadokya hakkında,kapadokya,
atilla,göktan,webmaster