atilla göktan
Metaverse
metaverse,atilla göktan

Kendini geliştirmeye çalışan alaylı yazılımcı ve tasarımcı olarak metaverse hakkında görüşlerimi ve araştırma sonuçlarını belirtmek istiyorum.

Öncelikli olarak metaverse kavramını tanımlamak isterim. Metaverse, avatar ve kripto para odaklı bir dijital evren projesidir. Gerçek hayatta yaptığımız faaliyetlerin AR ve VR destekli yazılımlar, tasarımlar ile web ortamına taşınması hedefleniyor. Yapay zeka ve Web3.0 yazılımları metaverse evreninde ön plana çıkıyor.

Metaverse projesi odaklı web siteleri oluşturulmaya başlandı. Çoğu şirket lapacı girişimcilerin kurduğu siteler üzerinden arsa alıyor. Hedefleri gerçek hayattaki ofis veya mağazalarını metaverse Dünyasına taşımak için girişimci şirketlerin meta evrenlerine dahil oluyor.

Bu konu beni oldukça düşündürüyor. Şirketler neden kendi meta evrenlerini kurmayı düşünmüyor. Hazır evrenlerden arsa alıyor veya almayı planlıyor.  Bu detayı metaverse yazılımcılarının sınırlı olmasına bağlıyorum. Ama bu transfer ile çözülebilecek bir sorun.

Benim kendi şirketim olsaydı sürü psikolojisini bırakıp. Keni meta sitemi kurmak için ekibimi oluştururdum. Daha sonrasında etkili bir reklam ve pazarlama uygulayıp kimseye bağlı olmadığım sanal evrenimde ticari faaliyetleri sürdürürdüm.

Şimdi gelelim farklı bir detaya. Metaverse neden kripto para odaklı. Ülkeler ve bankalar bu konuda kendi para birimleri üzerine yoğunlaşmıyor? Oysa ülkelerin ekonomilerine kendi para birimleri ile fayda sağlamak mümkün. Kripto para en tepedekilere kazandıracaktır.

Detayları bırakıp metaverse'de yapabileceğimiz ticari faaliyetlere göz atalım.

metaverse,atilla göktan

Örneğin gerçek hayatta AVM düşünelim. Bunu dijital evrene uygularsak avatarlar ile AVM içinde gezebileceğiz. VR gözlükler ile AR sayesinde ürünleri inceleyip alabileceğiz. Tabi avatar müşteri temsilcileri bizi yönlendirebilecek. Kısacası bulunduğunuz yerden Dünyanın diğer ucundaki mağazaları maliyetsiz bir şekilde gezebileceğiz.

Tatiller, konferanslar, konserler, eğitim, miting, spor müsabakaları ve daha birçok faaliyetleri dijital olarak gerçekleştirebileceğiz. İşin ilginç yanı doktorlar meta evrenler sayesinde ameliyat bile yapabiliyormuş. Metaverse gerçek hayat odaklıysa hukuk sistemininde bu projeye uygulanması gerekli olduğunu düşünüyorum.

Peki tüm şirketler metaverse dahil olursa gerçek hayat üzerindeki ticari faaliyetler popülaritesini yitirip çökebilir mi? Emlak piyasası nasıl etkilenir? Çalışan sayısı azaltılırsa işsizlik problemleri tavan yapabilir mi? Bunları zaman gösterecek diyelim.

Kısacası metaverse meta neymiş. Birkaç girişimci şirketin insanları ve şirketleri dijital evrenlerine dahil edip servetlerine servet katma projesi diyebiliriz. Onlar yapabiliyorsa bizde yapabiliriz düşüncesi hâkim olursa herkes kazanır. Statik web siteleri yerini AR üzerine kurulan sitelere bırakıp belli süre sonra tarih olur.

AR : Artırılmış Gerçeklik
VR (Virtual Reality) : Sanal Gerçeklik
VR Gözlük : Sanal dünyalara monitör yardımı olmadan kendi gözlerimizle görmemizi sağlayan bir teknolojik alettir.

Kripto Paralar : Sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır.
Web 3.0 : Verilerin adeta akıllı bir insan tarafından işlendiği, web siteleri ve uygulamaların makine öğrenimi(ML), büyük veri ve merkeziyetsiz defter teknolojisi(DLT) kullandığı bir ortam. Web 3.0 makineleri, veriler üzerinden aktarılan duyguları okuyabileceğinden ve bunları anlamlı veriye dönüştüreceğinden akıllı makineler ortaya çıkacak. Yapay zekalar kullanıcılara yön verebilecektir.

Metaverse Arsalar Hakkında
metaverse arsa,meta arsa,atilla göktan

Metaverse, kullanıcıların çeşitli dijital varlıklar oluşturmalarına ya da çeşitli coinler aracılığıyla bu varlıkları alıp satabilmelerini sağlayan sanal bir dünyadır.

Gerçek Dünya gibi metaverse de kara parçalarından oluşur. Bu kara parçaları, blok zincirinde NFT'ler olarak temsil edilir ve onları elinde tutan kişiye tam mülkiyet verir. NFT sanal ortamdaki dijital karşılıktır. Dijital defterde depolanan veri birimidir.

“Ağırlıkla ‘gayrimenkul’ yatırımları ile başlayan metaverse geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı The Sandbox'ta Republic Realm tarafından geliştirilen dijital bir yata 650 bin dolar (149 Etherium) ücret ödedi.

Benzer şekilde Decentraland sanal evreninde Kanada merkezli bir yatırım şirketi 116 parselden oluşan 600 metrekare büyüklüğündeki arsaya 618 bin MANA (2.43 milyon dolar) ödeme yaptı.

Metrekare fiyatının yaklaşık 4 bin dolara tekabül eden yatırım oldukça iddialı olmakla birlikte arsa üzerinde alışveriş ve yaşam merkezleri yapılması planlanıyor. Kasım ayı içerisinde Decentraland, The Sandbox, CryptoVoxels ve Somnium Space gibi 4 büyük sanal evren projesinde 106 milyon dolarlık satış gerçekleştirilirken 6000’i aşkın yatırımcı yeni NFT varlığa sahip oldu.

Sandbox platformundaki bir arsa parseli için en ucuz fiyat 14.099 dolara eşdeğer 3.7 Ether iken Decentraland'da ise 13.211 dolara eşdeğer 3.46 Ether olarak kayıtlara geçmektedir. Decentraland, Axie Infinity, The Sandbox popüler platformlardır. Meta'nın projesinde sanal gözlükler ile artırılmış gerçeklik olacak. Dijital maddelerin canlı görüntüye entegrasyonu hedefleniyor. Metaverse evreninde normal hayatta sahip olabileceğimiz mülk ve eşyalara sahip olabiliriz.

Webmaster Atilla Göktan

Geleceğin Meslekleri

metaverse,vr,ar,metaverse video

metaverse,vr,ar,metaverse video

metaverse,vr,ar,metaverse video

metaverse,vr,ar,metaverse video