webmaster atilla   METAVERSE - META
Türk ve Yabancı Medya'dan Alıntılar
Metaverse Arşiv

metaverse,meta

Webmaster Atilla Göktan

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Metaverse; dijital ortamda gerçek dünyada yaptıklarımızı çeşitli ekipmanlar sayesinde artırılmış gerçeklik boyutunda yapabilmemizi hedefleyen avatar odaklı bir sanal evren projesidir.

Metaverse ve Meta gündemi ilgimi çekiyor. Sanal evrenler ile ilgili haberleri okuyorum. Fırsat buldukça metaverse haberlerini paylaşmayı hedefliyorum.

Tek sayfada zaman kaybetmeden ve pratik şekilde haberleri okuyabilirsiniz.

Anasayfa yoğun olduğu için ikinci bir sayfayı uygun gördüm. Faydalı olması dileğiyle...

Metaverse faydalı şekilde kullanıldığı zaman hayatımıza renk katacak ve kolaylaştıracaktır. Ancak sanal evrenin büyüsüne kapılmadan hareket etmek doğru olacaktır. Nitekim gerçek hayat devam ediyor...

Emeğe saygımız olsa da;
Haber siteleri birbirlerinin kopyası niteliğinde. Bazı haberlerde kaynak göstermeyi uygun görmedim.


Ben haberci değilim. Araştırmalarım sonucu kısa ve öz paylaşımlar yapıyorum. Metaverse haberlerine kolay erişim sağlamayı hedefliyorum.


13 Şubat 2022


metaverse,meta

Webmaster Atilla Paylaşımı

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Bu yeni sanal dünyada, şehirler ve sahneler inşa ediliyor. Bu alanları sahiplenen avatarlar, bu yeni yenilikçi teknolojiyi işletmek, sürdürmek ve ilerletmek için gereken gelişen sanal işgücünden ilk yararlananlar olacak.

Yazılım geliştiriciler için bariz bir gereksinimin yanı sıra, meta veri tabanında kapatılan gayrimenkul, arazi sahiplerinin yeni sanal alanlarını kullanmalarına yardımcı olan işler için geniş fırsatlar sunuyor.

Sanal dünyada 3D modellemeden grafik ve iç tasarıma kadar her türlü tasarımcıya ihtiyaç vardır. Aslında, meta veri deposu tasarımcılar ve yazılımcılar olmadan var olamaz.

Farklı metaverse'ler, The Sandbox'taki Vixedit, Decentraland'deki Builder ve UpliftWorld'deki Minecraft gibi benzersiz bir tasarım araçları yelpazesi sunacak, ancak hepsinin ortak noktası tasarım becerileri gereksinimleridir.

Metaverse ve Meta evrenlerin kurucuları tasarım ve yazılımcılardır. Onların hayal gücü ve teknik bilgileri sayesinde metaverse gelişiyor.

Medya da gündem olan metaverse kurucuları olarak algıladığımız kişiler aslında kapital sahibidir.

Gerçek iş hayatında olduğu gibi metaverse evreninde de ön planda olanlar takdir topluyor.

Webmaster Atilla Göktan
14 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Dionysos

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep'teki Dionysos Evi, metaverse aracılığıyla sanal ortama taşındı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Zeugma Mozaik Müzesi'nde yer alan eserlerin metaverse aracılığıyla sanal ortama taşınması amacıyla çalışma başlattı.

Bu kapsamda ilk olarak Zeugma Dionysos Evi, 3 boyutlu tasarlanarak sanal ortama eklendi. Mesafe ve zamandan dolayı gelme fırsatı bulamayan tarihseverler, Zeugma Dionysos Evi'ni sanal gözlüklerle gezebilecek. Dionysos Evi’ni ziyaret edenler, sanal gözlükle nesnelerle iletişime geçebilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bilim, akıllı şehir, e-belediye yolculuğunda büyük bir heyecanı hep birlikte yaşadıklarını belirterek, yeni bir dünya için ilk adımı attıklarını söyledi.

5 Mart 2022


metaverse,meta

Metaverse - HTC

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Teknoloji şirketi HTC'nin metaverse odaklı bir akıllı telefon üzerinde çalıştığı açıklandı.

Detaylarına değinilmeyen telefon, önümüzdeki ay gerçekleştirilecek lansmanda tüketicilerle buluşturulacak.

Şirketin Asya ve Pasifik bölgelerinden sorumlu olan ismi Charles Huang, şirketin önümüzdeki ay düzenleyeceği bir etkinlikte metaverse odaklı bir akıllı telefon duyuracağını söyledi.

Hayatımızı olağanüstü bir hızla giren metaverse teknolojisi için hazırlanan bir akıllı telefon, artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları için özel optimizasyonlara sahip olacaktır.

4 Mart 2022


metaverse,meta

Metaverse - Barcelona

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Barcelona başkanı Joan Laporta, kulübün finansal olarak hayatta kalmalarına yardımcı olmak için kendi Metaverse teknolojisini inşa edeceklerini ve kripto para dünyasına gireceklerini açıkladı.

Joan Laporta 2021 Mart ayında Barcelona'ya başkan seçildikten kısa bir süre sonra Katalan ekibinin 1 Milyar Euro'yu aşan rekor düzeyde borcu olduğunu açıklamıştı.

Kulübün arkasında büyük şirketler veya hissedarlar olmadığını belirten Laporta, Barcelona'nın ekonomik olarak hayatta kalması için kendi kripto para birimini yaratmayı ve bir dizi NFT (Non-Fungible Token) başlatmayı planladıklarını söyledi.

Birkaç kripto para şirketinin potansiyel bir ortaklık konusunda kulüp ile irtibata geçtiğini belirten Joan Laporta, kendi dijital para birimlerini geliştirmek adına bu yaklaşımı reddettiklerini ve futbol dışında da ek gelir elde etmek için hayal gücünün yüksek olmasının önemini vurguladı.

Katalan ekibinin Başkanı Laporta, "Kendi metaverse tabanımızı geliştiriyoruz, bu yüzden herhangi bir kripto para birimi şirketiyle ilişki içerisinde olmayı reddettik. Kendi kripto para birimimizi yaratmak istiyoruz. Çünkü spor endüstrisi aracığıyla finansal olarak hayatta kalmak zorundayız. Bu şartlar bizi yenilikçi, yaratıcı, cesur olmaya ve spor endüstrisi içerisinde birçok alanda bir adım önde olmaya zorluyor." ifadelerini kullandı.

3 Mart 2022


metaverse,meta

Metaverse - TÜGİAD

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) genel kurul toplantısının ardından farklı sektörlerden bir araya gelen üyelerine metaverse şov yaptı.

İş insanları sanal gerçeklik gözlüğünü takarak açık havada bir AVM’ye deniz kenarında bir mağazaya giderek bu teknolojiyi deneyimleme fırsatı buldu. Katılımcılar, deneyimden oldukça memnun kaldıklarını, güzel bir his olduğunu söyledi.

Katılımcılara metaversenin başta tekstil olmak üzere eğlence, konut sektörleri gibi birçok alanda uyarlaması gösterildi. Bu etkinlikte üyelerin metaverse dünyasıyla tanışması ve kendi sektörlerine taşıması amaçlandı.

İş insanları VR gözlüklerle sanal gerçeklik showroomlarına girerek oradaki ürünleri hissetme ve inceleme imkanı buldu.

Sanal gerçeklik teknolojileri alanındaki faaliyet gösteren yerli girişim şirketi Prosoft VR’ın geliştirdiği özel VR yazılımlarıyla hazırlanan şovda metaverse dünyasını deneyimleyen iş insanları etkinlikte bir mağazada kumaşa dokundu, konutun içerisine girerek duvar boyasını değiştirdi, gece kulübünde eğlenceli anlar yaşadı. Katılımcılar, farklı bir deneyim olan bu şovdan oldukça keyif aldıklarını söyledi.

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Güzel bir deneyim olduğunu aktaran TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ahmet Parseker ise “Bizim için önemli çünkü dünyanın geleceği burada.

Genç iş insanları olarak bu teknolojiye önem vermemiz gerekiyor. Ülkemizin yarınları için bu teknolojileri özümseyip yatırıma çevirmemiz lazım.

Az önce sanal ortamda açık hava bir AVM’de mağazaları gezdim. Alışveriş yaptım, kıyafetlere dokundum. Kumaşların renklerini, desenlerini gördüm, değiştirdim.

Metaversenin bütün sektörlere uyarlanabileceğini düşünüyorum.

Güzel bir deneyimdi, keyifliydi. İnsanı olduğu yerden kopartıyor, orada olduğunuz hissini veriyor” diye konuştu.

TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş ise “Metaverse’i geleceğin dünyası olarak görüyoruz, ayak uydurmamız gerektiğini düşünüyorum.

Pandemi nedeniyle fuarlara katılamadık, müşteriler fabrikaları gezemedi. Metaverse teknolojisiyle müşterilerimiz fabrikalarımızı gezebilir, biz fuarlar düzenleyebiliriz. İhracata da katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

2 Mart 2022


metaverse,meta

Metaverse - Viverse

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Facebook'un çatı şirket ismini Meta olarak değiştirmesi ile birlikte popülerliğini hızla artıran metaverse konsepti, markaların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Hayatımıza bir akıllı telefon üreticisi olarak giren fakat sonra bu alanı tamamen bırakarak sanal gerçeklik gözlüklerine odaklanan HTC, metaverse vizyonunu paylaştı.

HTC CEO'su Cher Wang tarafından tanıtılan Viverse, temelinde sanal bir dünya olarak karşımıza çıkıyor. Cher Wang tarafından aktarılan bilgilere göre Viverse, HTC'nin sanal gerçeklik gözlüğü olan Vive VR modelleri ile entegre bir şekilde çalışacak.

Viverse içinde yapabilecekleriniz arasında ise artırılmış gerçeklik teknolojisi ile spor yapma, müze ziyaretleri gerçekleştirme, konserlere katılma, toplantı ve buluşmalar düzenleme, kripto paralar ile şarap satın alma ve şarap tadımlarına katılma yer alıyor.

Kısacası HTC, şirketin metaverse vizyonunun bir ürünü olarak karşımıza çıkan Viverse ile birlikte kullanıcılarına sanal olarak sosyalleşebilecekleri bir dünya sunuyor. Cher Wang tarafından aktarılan bilgilere göre Viverse içinde sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, blockchain ve 5G teknolojileri aktif bir şekilde de kullanılacak.

Viverse ve HTC'nin diğer çalışmaları ile ilgili tüm detaylar MWC Barcelona 2022 etkinliğinde paylaşılacak.

1 Mart 2022


metaverse,meta

Metaverse - Siber

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Profesör Reid; metaverse'in şu anda içinde bulunduğu aşamayı "Vahşi Batı" olarak tanımlıyor.

İlk aşamalarında bir yer ve henüz yaratıcıları veya kullanıcıları tarafından ustalaştırılmamış, hala tek bir "metaverse" tanımı üzerinde anlaşmaya varılmamış. Geleceğe bakıldığında, metaverse için hem iyi hem de kötü mutlak bir potansiyeller evreni olduğunu söylüyor.

Metaverse'nin potansiyel bir tehlikesinden bahsetti: sanal dünyayı birbirlerini hedef almak için kullanan düşman devletler, saldırıları fiziksel birliklere ve sınırlara değil, biyometrik verilere ve finansal bilgilere yönlendirerek yeni bir tür siber savaş yaratıyor.

Bugün farklı ülkelerde internetin kullanılma şekline çok benzer şekilde, metaverse'nin bir "batı metaverse ve bir Çin metaverse" olarak ayrılacağını kaydetti.

Bugün Çin, dünyanın diğer bölgelerindeki insanların kolayca erişebileceği bilgileri engellemek ve sansürlemek için "Büyük Güvenlik Duvarı" olarak tanımlanan şeyi kullanıyor.

Rusya ve Ukrayna arasında son aylarda görülen hibrit savaş gibi şeylerin meta veriye aktarılabileceğine inanıp inanmadığı sorulduğunda, "Sadece transfer edilmeyecek, çok daha önemli hale gelecek. Verdiğiniz bilgi miktarı, toplumlarımızın nasıl çalıştığına ilişkin bazı temel altyapılar, meta veri tabanında mevcut olacak".

"Siber savaş durumundaysanız, bunun üzerinde kontrol sahibi olmak stratejik olarak önemli olacaktır".

"Şu anda, siber savaş hakkında konuşma şeklimiz, gelecekte metaverse'de kitlesel olarak yükseleceğini görüyorum" dedi.

28 Şubat 2022
Kaynak : Yabancı Medya
Liverpool Hope Üniversitesi'nde Yapay Zeka ve Mekansal Bilgi İşlem Profesörü Dr David Reid


metaverse,meta

Metaverse - İşe Alım

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
İşe alımın yeni sınırı etkinliği; etkinlik portalını tasarlayan teknoloji girişimi Venu ile birlikte işe alım uygulaması Hirect tarafından gerçekleştirildi.

Efsanevi bir dağ silsilesinin tepesindeki sanal bir konferans salonunda üç saat geçirmeye davet edildiğimde, bir metaverse işe alım fuarına katılmaya biraz şüpheci olduğumu kabul edeceğim.

Eskiden Facebook olan Meta, Metaverse kavramını yeniden canlandırdığından beri, konserlerden toplantılara ve şimdi de işe alımlara kadar her şeyin geleceği olarak tanıtıldı.

Katılımcılar, VR'ye katılmak isterlerse Hirect'in ABD'deki iş arayanlara gönderdiği bir Oculus Quest 2 kulaklığı takabilir, ancak buna web tarayıcıları aracılığıyla erişebilirler.

Giriş yaptıktan sonra katılımcılar kendilerini bir lobide buldular. Salona gitmek için dağ gibi görünen yerlere tırmanmam gerekmediğine sevindim.

Katılımcılar, sergi alanına bir merdivenle erişerek salon ve oditoryum çevresinde serbestçe dolaşabildiler.

Birçoğu aynı kıyafete sahipti ve ağızlarının hareket etmesi dışında yüz veya beden dili ipucu yoktu. Bazen avatar rastgele oturur ve potansiyel bir işvereni etkilemeye çalışıyorsanız bu en iyi görünüm değildir. Avatarımı klavyemdeki yön oklarını kullanarak kontrol ettim. Biraz erken bir video oyunu oynamak gibi hissettim.

Sanal gerçeklik kadar sürükleyici değildi ve ellerimle varsayımda bulunamayacağım anlamına geliyordu, ama yine de bir olaydaymışım gibi hissettim.

Fuarın ilk yarısında oditoryumda canlı sunumlar yer aldı. Panel veya soru-cevap oturumlarının bir parçası olarak konuklar sahnede avatarlar olarak göründüler.

Oditoryumdayken katılımcıların sesi kapatıldı, ancak sahnenin yanında bir sırada durarak soru sorabilirsiniz. Ve klavyede bir numarayı basılı tutarak alkışlayabilirsiniz.

Yüz yüze olaylara benzer bir formattı ama oldukça garip geldi.

Salonda gezinti sırasında bir video oynamaya başladı. Tıklanabilir bağlantılar, işe alım görevlisine e-posta göndermenizi veya şirketin web sitesine gitmenizi sağladı. Katılımcı salonundaki herhangi birinin yanına gidebilir ve şahsen yaptığınız gibi bir konuşma başlatabilirsiniz.

Teknolojide ustalaştıktan sonra insanlarla tanışmayı oldukça kolay buldum. Kullanıcı adları ve e-posta adresleri başlarının üzerinde görüntülendi, bu da yardımcı oldu. Onlara bir mesaj göndermek için doğrudan e-posta adreslerine tıklayabilirsiniz.

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan

Genellikle bu, etrafınızdaki insanlarla ağ kurmak için harika bir zaman olurdu ama oditoryumda imkansızdı, bu yüzden bir odada ayakta durma deneyimini taklit ederek bir şey kazandığımı gerçekten hissetmedim.

Sonuç olarak, metaverse'in belirli bağlamlarda bir işe alım platformu olarak oldukça iyi çalışabileceğini düşünüyorum.

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan

27 Şubat 2022
Kaynak : Yabancı Medya
Stephen Jones - Muhabir

Webmaster Yorumu
Metaverse ile iş mülakatları boyut değiştirecek. Mülakat odasına avatar olarak girip, avatar İK personeli mülakatı başlatabilecek. Ne kadar gerçekci olur endişelerim var. Çünkü mülakatlarda yüz yüze görüşmek daha doğru kararlar almayı sağlayacaktır. Ancak metaverse mülakatı bir ön görüşme olabilir.


metaverse,meta

Metaverse - Meta

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Meta, VR deneyimini bir üst seviyeye çıkarmak için Horizon VR projesini kullanıcıların beğenisine sundu. Özelleştirilebilen ve yüksek etkileşimli 3 boyutlu ortam imkanı sunan projede kolay bir şekilde nesne oluşturulabilecek.

Meta’nın oluşturduğu dünyayı kullanan kişiler, herhangi bir kodlama veya tasarım bilgisi gerektirmeden VR dünya oluşturabilecek. Kullanıcılar, hayal ettikleri nesneleri kolay bir şekilde hayata geçirecek.

Şirket, 3 boyutlu modelleme işleminin sesli komut ile yapılabileceğini açıkladı. Şimdilik sadece belirli nesneler sesli komut ile oluşturulabilecek. Şirketin hedefleri arasında sesli komut ile istenilen formda tasarım geliştirme gibi özellikler yer alıyor.

Meta, sundukları yeni deneyimler ve pazarlama imkanının kullanıcılar için oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Geliştirilen özellik sayesinde şirketler, kendi dünyalarını kolay bir şekilde oluşturarak etkileşimi artırabilecek.

26 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Benetton

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
İtalyan giyim perakendecisi United Colors of Benetton, Milano'daki Corso Vittorio Emanuele mağazasını, ziyaretçilerin fiziksel mağazalardan alışveriş yapmak için QR kodlarını alabilecekleri meta veri deposundaki sanal mağazasını yansıtacak şekilde dönüştürüyor.

Benetton, mağazanın 'giderek daha sürükleyici ve her şeyden önce gençlerin diliyle uyumlu bir marka deneyimi' sunmasını istediğini söylüyor.

Geçici kurulum Milano Moda Haftası ile aynı zamana denk geliyor ve metaverse mağazasına 'ziyaretçileri' çekmek için dört hafta mağazada kalacak. Moda Haftası'nı (22 Şubat-8 Mart) kutlamak için Milano'nun amiral gemisi mağazası pembe renkte yeniden dekore edildi.

Amaç, müşterileri perakendecinin fiziksel mağazalarında alışveriş yapmak için kullanılabilecek QR kodlarını biriktirmelerini sağlayacak oyun deneyimlerine katılmaya teşvik etmektir. Marka, sanal mağazanın aynı deneyimsel görünüm ve hisle aynı anda açılacağı için bunun tüketiciyle ek bir temas noktası oluşturacağını umuyor.

Benetton Group'un dijital şefi Antonio Patrissi, “Fiziksel dünya ile meta veri arasında döngüsel bir ilişki yaratan dağıtılmış çok kanallı bir modelle deney yapan ilk markalardan biriyiz” diye açıklıyor. “Amaç, şimdi ile gelecek, gerçek ile sanal arasında boyutsal bir bağlantı sunmaktır.”

Benetton Group CEO'su Massimo Renon, “Sürükleyici deneyimi tersine çevirmek istiyoruz” diyor ve ekliyor: “Bunu, meta veri tabanındaki yeni sanal mağazada mevcut olacak olan fiziksel perakendede aynı duygusal ekosistemi oluşturarak başaracağız. Önümüzdeki haftalarda açılacak" dedi.

25 Şubat 2022
Kaynak : Yabancı Medya


metaverse,meta

Metaverse - Aktif Bank

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Aktif Bank, Decentraland'de yerini alan ilk Türk bankası oldu.

Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu, "Son dönemde hızla hayatımıza giren ve önümüzdeki dönemde bu yerini ivmelenerek artıracak olan Metaverse'te, Aktif Bank olarak aksiyonlarımızı almaya başladık. Bizim için önemli olan müşterilerimize dokunabileceğimiz ve daha iyi, yeni deneyimler yaratabileceğimiz her alanda varlık gösterebilmek. Dijitalleşme kasımızın gücüne güvenerek, yaratıcılığın sınırlarını zorlayacak bu evrende müşterilerimize metaverse’in dünyasına uygun farklı deneyimler sunmayı planlıyoruz" dedi.

Dijital bankası N Kolay ile yakın gelecekte kullanıcılarına metaversede de platforma uygun biçimde projeler geliştirmeyi amaçlayan Aktif Bank, ayrıca Decentraland'deki kendine ait alanında spor ve eğlence platformu markası Passo ile yeni bir etkinlik deneyimine kapılarını açacak.

24 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Granite

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
QUA Granite, gelecek odaklı vizyonuyla Metaverse dünyasına büyük bir yatırım yaparak, dijital evrende büyük bir ada satın aldı. Satılan 25 adadan birini alan QUA Granite, PSG yıldızı Marco Verratti, FC Bayern Münih kanat oyuncusu Kingsley Coman, İsviçreli Tenis Yıldızı Stan Wawrinka ve FC Basel Hissedarı Dan Holzmann gibi artık komşuları diyebilecekleri küresel süper starlar listesine katıldı.

Ercan Şirketler Grubu bünyesindeki Allbatross Girişim Sermaye Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Serkan Önem yaptığı açıklamada, “Hızla büyüyen ve geleceğe dönük vizyonuyla dijital dünyada daha da hızlı büyüyecek olan QUA Granite için Metaverse’e geçiş yapmak tam da şirket DNA’mıza uygun bir adımdı". Türkiye’de ilk defa yapılan Metaverse ada satışı konusunda verdikleri destek ve sağladıkları stratejik danışmanlık için tüm Capital Block ekibine de teşekkür ederim” dedi.

QUA Granite için Web3 stratejisini oluşturmasına yardımcı olan Capital Block CEO'su Tim Mangnall şunları söyledi: “QUA Granite'in dijital dünyaya başarılı bir adım atmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. QUA Granite'ın Sandbox’taki bu özel adayı Exclusible aracılığıyla satın almasıyla, dünyanın önde gelen seramik markası olma yolunda ilerlemeye devam etmek için Metaverse’e yatırım yapma ihtiyacına olan bağlılıklarını ve anlayışlarını gösteriyor".

Ada'nın satın alınmasının yanı sıra, QUA Granite yakında tüm dünyadaki tedarikçilerine fayda sağlayacak ve etkinliklere, stoklara ve indirimlere ve çok daha fazlasına erişim sağlayan bir NFT koleksiyonu çıkaracak.

24 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Çikolata

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Metaverse’te yerini alan büyük markalara Sagra da katıldı. Şirket, dijital evrende teknoloji ve satış odaklı projeler geliştirecek, tüketicilere farklı deneyimler yaşatacak bir platform oluşturacak.

Türkiye’nin 85 yıllık köklü çikolata markası Sagra, son dönemde dijital ödeme, dijital altyapı kurulumu, yazılım gibi teknoloji yatırımlarıyla dikkat çeken OYAK’ın gücüyle yeni bir adım atıyor.

Şirket, çikolatayı Türkiye’den metaverse’e taşıyan ilk markalardan oluyor. Dünyanın yaşadığı teknoloji devriminin sonuçlarından biri olan metaverse’te fabrika açmaya hazırlanan şirket, dijital evrende teknoloji ve satış odaklı projelerle yer alacak. Ayrıca tüketicilere farklı deneyimler yaşatacak bir platform kurulacak.

Metaverse’te yerini almaya hazırlanan şirket; Tadelle, Sarelle ve Gol markalarını çok yakında geleceğin dünyasında dijital kullanıcılarla buluşturacak.

23 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Bulut Bilişim

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan ve son dönemin popüler konularının başında gelen Metaverse dünyasındaki arsa satışı 500 milyon doları aştı.

DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, internet teknolojilerinin bir Metaverse dünyası geliştirebilecek seviyelere ulaşmasında bulut bilişimin payının büyük olduğuna dikkat çekti.

Çok sayıda şirketin kendi Metaverse evrenini yaratmak için harekete geçtiğinin altını çizen DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, "Metaverse şu an halen geliştirilme aşamasında. Çok sayıda şirket kendi Metaverse evrenini yaratmak için harekete geçmiş durumda. Bunların başında da marka adını Meta olarak belirleyen Facebook yer alıyor.

Öte yandan Metaverse arsa satışları ile ilgili yeni raporlar yayımlandı. Yapılan çalışmalarda, satışlarının 'Big Four' adı verilen en büyük dört platformda toplamda 500 milyon doları aştığı açıklandı.

Tüm dünyanın hızla dijitalleştiğini ve bulut teknolojisi ile insanların istediği cihazdan her yerde işlem yapabilmesinin rahatlığına varıldığını belirten Onay, "Bulut teknolojisi Metaverse dünyasının temelini oluşturuyor.

Çünkü bulut teknolojisi, sunucu, bilgisayar, tablet ve telefon gibi internet erişimine sahip her türlü cihazın, zaman ve mekan kısıtlamasına bağımlı olmadan veri paylaşımı gerçekleştirmesine imkan sağlıyor. Metaverse de zaten bu saydıklarım üzerine kurulu.

Crunchbase verilerine göre, sanal ve artırılmış gerçeklik yazılım ve donanım alanında yeni şirketlere yaklaşık 1.9 milyar dolarlık risk sermayesi girdi. Bu rakamlarla 2022 sonuna kadar çok daha fazla karşılaşacağız.

Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden DİA Yazılım olarak, Metaverse'ün gelişimini yakından takip etmeye devam ediyor olacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

22 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Mobilya

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Türk mobilya sektöründe ilklerin öncüsü olan Doğtaş, bir ilke daha imza atarak, metaverse mağazasını açmak için hazırlıklara başladı.

Dijital stratejileri kapsamında, dijital dünyaların birleşiminden doğan ve son dönemde özellikle teknoloji gündeminin en önemli konularından biri haline gelen metaverse, Doğtaş'ın yeni odak noktası oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doğtaş Genel Müdür Yardımcısı Erim Tamer, "Doğtaş'ın metaverse mağazası için geri sayımdayız" şeklinde konuştu. Doğtaş'ın teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğine işaret eden Tamer, dijital stratejimiz gereği bu adımı attık.

Sözlerine "arsamızı aldık, mağazamızı kurduk, ürünlerimizi yerleştirme aşamasındayız" şeklinde devam eden Tamer, Doğtaş'ın ilklerin markası olduğuna dikkat çekerek bu adımın Türk mobilya sektörü için ilk olduğunun altını çizdi.

21 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Analiz

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Metaverse için büyüme tahminleri trilyonlarca dolara ulaşıyor ve çoğu sosyal medya fenomeni, gelişen sanal dünyaya katkıda bulunduklarını söylüyor. Ancak yakın tarihli bir ankete göre, çoğunluğu henüz çabaları için kâr elde etmedi.

Etkileyici pazarlama platformu Izea, çevrimiçi bir anketten elde ettiği bulgular hakkında, ABD sosyal medya etkileyicilerinin %56'sının meta veriye katıldığını söyledi.

Metaverse, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik başlıkları aracılığıyla sürükleyici dünyaların deneyimlendiği internetin bir sonraki sürümünü ifade ediyor. Facebook'un ana şirketi Meta ve yazılım devi Microsoft gibi şirketler, sanal yaya trafiğini ve reklamcıları çekmek için alanlar hazırlamak için para ve kaynak harcıyor.

Izea, sosyal medya yıldızlarının önümüzdeki yıllarda metaverse'de daha fazla insanı oynamaya, alışveriş yapmaya ve çalışmaya yönlendirme potansiyeline sahip olduğunu ve etkileyicilerin %60'ının kendilerini metaverse'e yaratıcı olarak katıldıklarını söyledi.

Firma, markaların sanal etkinliklere ev sahipliği yaparak veya NFT'leri birlikte oluşturup tanıtarak etkileyicilerden yararlanabileceğini söyledi. Etkileyenler, Instagram gibi popüler sosyal platformlarda markaları tanıtan yılda yüz binlerce dolar kazanabilirler.

Yine de yatırım bankaları, Wall Street'te meta evrende büyük bir potansiyel öngören bankalar arasında yer aldı. Birincisi, Goldman Sachs, metaverse'in 8 trilyon dolarlık bir pazar haline geleceğini öngörüyor. Kripto devi Grayscale, metaverse reklamcılık, donanım ve diğer bileşenlerden elde edilen yıllık 1 trilyon dolarlık bir gelir öngörüyor.

Anket verilerine göre metaverse'de harcadıkları zaman ve çaba için nasıl ödeme almak tercih edildi? Bitcoin, bunların %49'unu oldu. Ankete katılanların %9'unun tercihi Ethereum oldu ve bunu %5 ile "başka bir kripto para birimi" izledi.

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Japon startup Shiftall'ın MeganeX VR gözlükleri 2022 Tüketici Elektroniği Fuarı'nda sergileniyor.

Kaynak : Yabancı Medya
20 Şubat 2022

Webmaster Yorumu
Metaverse evrenlerinin ilerki dönemlerde sayısı artacaktır. Şuan için kurulan metaverse evrenlerine dahil olunuyor. Bunun sebebi Web 3.0 teknolojisini tam olarak kodlayacak yönetecek kişilerin az olmasından kaynaklanıyor. Yazılım şirketleri için fırsatlarda kapıda diyelim.

İlerki dönemlerde her şirketin kendine ait meta evreni olacak. Yani kuruluşların web ortamında metaverse teknolojisine uygun ikinci bir web sitesi olacak diye düşünüyorum.

Webmaster Atilla Göktan


metaverse,meta

Metaverse - Stadyum

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Manchester City, Sony'deki sanal gerçeklik uzmanlarının yardımıyla metaverse içinde dünyanın ilk futbol stadyumunu inşa etmeye başladı.

Teknoloji ve eğlence devinin bir yan kuruluşu olan Hawk-Eye tarafından oluşturulan görüntü analizi ve iskelet izleme teknolojilerini kullanan kulübün stadyumu, sanal gerçeklik dünyasında City'nin merkezi haline gelecek.

Proje üzerinde çalışan yetkililer, Manchester stadına gidemeyecek taraftarların dünyanın herhangi bir yerinde kendi evlerinin rahatlığında canlı maç izlemelerine olanak tanıyacak bir zaman öngörüyor.

Premier Lig'in dijital öncüleri, Sony ile üç yıllık bir anlaşma imzaladı ve çalışmalar henüz emekleme aşamasında olsa da, şirketin uzmanlarından oluşan ekipler, dijital olarak haritasını çıkarmak ve sanal gerçeklikte yeniden oluşturmak için çalışıyor.

Kaynak : Yabancı Medya
19 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Meta Band

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Akıllı saat hamlesi: Meta Band
Meta tarafından tanıtılan Metaverse sanal evreni, kısa sürede popüler hale geldi. Meta'nın Metaverse destekli Meta Band adındaki bir akıllı saat üzerinde çalışma yürüttüğü ortaya çıktı. Render görüntüleri ortaya çıkan saat, özellikleri ve tasarımıyla dikkat çekiyor.

LetsGoDigital, geçtiğimiz ay VR ve AR destekli ayrılabilir ekrana sahip bir saat için patent alındığını keşfetti. Meta tarafından alınan patente göre, tanıtılacak akıllı saatte birden fazla kamera yer alacak.

Tasarım, patent bilgileri ve Meta’nın renkleri baz alınarak oluşturuldu. Alışılmışın dışında tasarım anlayışına sahip olan akıllı saat, Apple Watch benzeri kare ekran ile bizleri karşılıyor.

Kasası dikdörtgen olan saat, bileğe kolay takılacak şekilde tasarlandı. ince ekran kenarlarına sahip olan saat, minimalist tasarımıyla dikkat çekiyor. Meta Band, cihazda yer alan kamera sayesinde görüntülü sohbet ve vLog için de kullanılabilecek.

Kameradan sonra en çok dikkat çeken bir diğer özellik ise çıkarılabilir ekran. Kasadan ayrılabilen ekran sayesinde ikinci kameraya sahip olan cihaz, vizör olarak da kullanılabilecek. Kullanıcılar, bu sayede kolayca özçekim yaparak Facebook ve Instagram’da paylaşabilecek.

2022 yılında tanıtılacağı belirtilen akıllı saat, şimdiden bazı kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. AR ve VR desteğinin de yer alacağı belirtilen modelde Metaverse desteği sağlanacak.

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan

19 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Gayrimenkul

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Gayrimenkul sektörüne yönelik gündem konularının konuşulduğu ‘Sektörün Bugünü ve Yakın Geleceği’ adlı etkinlik İstanbul’da düzenlendi.

Etkinlik kapsamında yakın gelecekte tüm sektörleri etkilemesi beklenen Metaverse evrenine ilişkin görüşlere yer verildi.

İnternetten sonra dijital dünyanın en önemli buluşu olarak nitelendirilen Metaverse evreninde 2022 ve 2023 yıllarında 10 milyon civarında sanal konut satılacağı ve bu durumun önemli bir ekonomi doğuracağı dinleyicilere aktarıldı.

ReMax Piramit Gayrimenkul'un organize ettiği etkinliğe ReMax Piramit Gayrimenkul Sahibi ve Broker Hesna Yılmaz’ın yanı sıra Ekonomist Prof. Dr. Ali Hepşen, Avukat Doğukan Ünüvar, Koç Özge Toraman ve sektör temsilcileri katıldı.

Yeni bir dijital dünya vadeden Metaverse teknolojisi, emlak ve gayrimenkul sektörüne yönelik ihtiyaçları da beraberinde getirecek.

Sanal emlak uzmanı, risk yönetimi uzmanı ve emlak danışmanlığı yöneticisi gibi meslek gruplarının Metaverse evreninde ilgi görecek meslekler arasında yer alması bekleniyor.

Gayrimenkul fiyat artışları, kira oranları, gayrimenkul hukuku, 2022 yılında piyasaların mevcut durumu ve sektöre yansımaları, girişimcilik, metaverse gibi sektörün bugünü ve geleceğini etkileyen konuları konuşuldu.

Uzmanlara göre, 2022 ve 2023 yıllarında taleplerin artmasıyla 10 milyon civarında sanal gayrimenkulün satılması bekleniyor ve sanal emlak/gayrimenkul almak isteyen ülkeler sıralamasında Türkiye üst sıralarda yer alıyor.

19 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Metamall

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Alışveriş merkezleri artık farklı geçmişlere ve yaş gruplarına sahip insanlar arasındaki önemli sosyal etkileşimlerin merkezi bir buluşma yeri ve merkezi haline geldi.

Şimdi, bir alışveriş merkezine haftalık gezinizin, saatler geçirebileceğiniz, arkadaşlarınızla buluşabileceğiniz ve onlarla gerçek zamanlı olarak bir taksi rezervasyonu veya evden çıkma zahmetine girmeden bir kafede etkileşime geçebileceğiniz meta veri tabanında sanal bir alışveriş merkezi ile değiştirildiğini hayal edin.

Yakında sanal bir alışveriş merkezi geliyor ve metaverse emlak satıcısı Metamall gerçek olmayı hedefliyor. Çalışmalar devam ediyor.

Metamall'ın kurucu ortağı Serge Gianchandani, "Fiziksel alışveriş merkezi ile geleneksel e-ticaret arasındadır", meta veri tabanında sanal alışveriş merkezi ile ne demek istediğini basitleştirdi.

Gianchandani, fikrin, bir e-ticaret alışveriş sitesinde gördüklerinizi, kullanıcıların sanal gerçeklikte bir alışveriş merkezine girebilecekleri ve gerçek insanlarla etkileşime girebilecekleri daha iyi bir görsel deneyimle birleştirmek olduğunu söyledi.

1950'lerde Amerikanlaşmanın simgesi olarak ortaya çıkan alışveriş merkezleri, batı tüketim kültürünün merkezi haline geldi. Ardından e-ticaret ve Amazon'un yükselişi geldi.

Ancak günümüzde bilindiği gibi perakende değişiyor. Geleneksel alışveriş merkezleri ölmüyor, ancak meta veri tabanındaki konuşma hız kazanmaya başladığında, sanal bir alışveriş merkezi yeni çağdaki tüketiciler, markalar, şirketler veya NFT'lere veya takas edilemez tokenlere yatırım yapmak isteyen biri için hemen çekici hale gelecektir.

Metamall, Nisan ayında yayına girdiğinde, büyük markalara ev sahipliği yapacak.

Kaynak : The indian express
18 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Meta

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Geçtiğimiz aylarda adını Meta olarak değiştiren şirket yeni yapılanma sürecini hızlandırıyor. Özellikle son zamanlarda yaşadığı ekonomik düşüşün ve yeni markasının yatırımcıları tedirgin etmesi üzerine şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg yeniden ipleri eline aldı.

“Hızlı hareket et”, “harika şeyler inşa et” ve “gelecekte yaşa”, Mark Zuckerberg tarafından salı günü tanıtılan Meta’nın yeni içsel değerleri arasındaydı, çünkü şirket sanal gerçeklik ve metaverse için adımlar atarken zorlu bir süreçten geçiyor.

Kendi Facebook sayfasında paylaştığı bir gönderide de Zuckerberg, Meta’nın artık öncelikle bir sosyal medya şirketinden ziyade sosyal bağlantının geleceğini inşa eden bir metaverse şirketi olduğunu söyledi. Şirket ayrıca artık çalışanlarını “metamatlar” diye adlandırarak bu yeni düzene herkesin adapte olmasını sağlamaya çalışıyor.

Zuckerberg, yazısında şu satırlara yer verdi: “Uzun vadeli etkiye odaklanmak; uzun vadeli düşünmeyi vurgular ve kısa vadeli kazanımlara odaklanmak yerine, sahip olduğumuz etkinin zaman çizelgesini uzatmaya bizi teşvik eder. Çalışmalarımızın sonuçları yıllarca görülmese bile, en etkili olacak zorlukları üstlenmeliyiz.”

Meta sadece iç yapısını değiştirmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıya da yansıyan yeni markalaşma adımları atıyor. Salı günü yapılan açıklamada, en iyi bilinen ürünlerinden biri olan Haber Kaynağı’nı (News Feed) yeniden markalaştırarak adını basitçe “Feed” olarak değiştirdiğini söyledi. Ayrıca, bir müşteri hizmetleri yönetimi platformu olan Kustomer’i da resmi olarak satın aldığını duyurdu.

17 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Roblox

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
ABD’de 16 yaş altı çocukların yarısından fazlasının oynadığı bir oyun olan ve Türkiye’de de oynanan Roblox’un sanal ortamında ortaya çıkan görüntüler endişe uyandırdı.

Roblox, kullanıcılara birlikte bir oyun yaratıp oynama imkanı sunuyor. Dijital dünyada gerçek zamanlı olarak başkalarıyla bir araya gelmenin bir yolu bu anlamda. Oyuncular, platformda bulunan gereçleri kullanarak oyun üretebiliyor.

En çok kaygı uyandıran konulardan biri, platformda çocuklarla yetişkinlerin etkileşimde bulunma potansiyeli. Oyunda kullanıcıların birbiriyle veya oyun oynayan diğer herkesle sohbet edebilecekleri bir 'anında mesaj' özelliği var. Condo'lardaki sohbetlerde yazılanlar ise, çocuk oyunları bir yana, yetişkinlere yönelik bir haber sitesinde bile kullanılamayacak nitelikte.

Roblox ekibinden bir sözcü İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye verdiği demeçte, oyunun bir sorunu olduğunu kabul ederek, “Kasten kuralları çiğnemeye çalışan son derece küçük bir kullanıcı alt kümesi olduğunu biliyoruz” dedi. Roblox, hem manuel hem de otomatik sistemler kullanarak bu kullanıcıları engellemeye çalıştıklarını belirtirken, “İnsan ve makine algılama kombinasyonunu kullanarak Roblox’a yüklenen her bir görüntü, video ve ses dosyasının güvenlik incelemesini yapıyoruz” dedi.

Microsoft, Meta ve Roblox gibi şirketler, sanal evrenler oluşturmak için birbiriyle yarışıyor. Ancak daha şimdiden bu sanal dünyaları denetlemekte zorlanıyor.

Internet üzerindeki davranışları inceleyen psikolog Dr. Liraz Margalit, Facebook'un sahibi olan Meta şirketi tarafından geliştirilen metaverse'de de insanların diğer internet platformlarında olduğu gibi farklı davrandıklarını söylüyor.

Dr. Margalit, "Kimliğiniz belli olmadığı için, utangaçlık duygusu ortadan kalkıyor" diyor.

17 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Walt Disney

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Walt Disney, stüdyonun metaverse stratejisine liderlik etmek için Mike White'ı atadı.

White; Disney'deki tüketici deneyimleri ve platformlarının kıdemli vp'si rolünden terfi etti ve stüdyoyu, geliştikçe, gerçek zamanlı 3-D render simülasyonlarını desteklemek için web 3.0 teknolojisinden faydalanması beklenen metaverse'e daha da derinleştirmekle görevlendirildi.

Disney CEO'su Bob Chapek
"Bugün, bu evrenleri birbirine bağlama ve izleyicilerin hikayelerimizi nasıl deneyimlediği ve onlarla nasıl etkileşim kurduğu konusunda tamamen yeni bir paradigma yaratma fırsatına sahibiz" dedi.

Kaynak : Yabancı Medya
16 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Toplantı / Türkiye

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Metaverse fiziki buluşmalara ev sahipliği yapmaya başladı. Katılımcıların oluşturduğu avatarların buluştuğu zirvede konuşmacılar pazarlama ve marka konuları üzerine görüşlerini paylaştı.

Danışmanlık ve eğitim şirketi Metaverse dünyasında 'Pazarlama ve Marka Metaverse' toplantısını gerçekleştirildi. Katılmak isteyenler, bir link üzerinden bağlandıkları sanal dünyaya giriş yapmadan önce kendilerine ait bir avatar oluşturdular. Karakterlerini tasarlayan katılımcılar daha sonra sanal dünyada oluşturulan toplantı alanında buluştu. Yaklaşık 3 saat süren ilk oturumda pazarlama ve marka konuları üzerine oturum yapıldı.

16 Şubat 2022

Webmaster Yorumu
Metaverse hayatımıza girmeye başladı. Takip ettiğim haberler de görüyorum şirketler teknolojiye ayak uydurma çabasında. Talep oldukça birçok metaverse evreni kurulmaya başladı. Metaverse fayda şekilde kullanılırsa hayatımızı kolaylaştıracak.


metaverse,meta

Metaverse - Defile

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Her yıl merakla beklenen Victoria's Secret defileleri 2019 yılında sonlandırılmıştı. Ancak iç giyim devi, bu yıl Metaverse evreninde yeni şovlar planladığının sinyallerini şimdiden verdi.

İç çamaşırı devi, 8 Şubat’ta ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne ticari marka başvurusunda bulundu. Şirketin başvurusu, ticari marka avukatı Josh Gerben tarafından Twitter’dan paylaşıldı.

16 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Banka

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
ABD'deki en büyük banka, metaverse olarak bilinen sanal dünyadaki "sınırsız" fırsattan yararlanmak istediği için JPMorgan Chase, Decentraland'da bir salon açtı.

En popüler metaverselerden biri olan Decentraland'da, bankanın Onyx salonu, Tokyo'nun Harajuku alışveriş bölgesinin sanal bir versiyonu olan Metajuku'da bulunuyor. Birinci katta bir kaplan dolaşıyor ve sarmal bir merdiven, bir kişinin avatarının uzmanların kripto piyasası hakkında konuşmasını izleyebileceği ikinci kata çıkıyor.

Meta veri deposunun tanımı gevşek olsa da, genellikle insanların etkileşimde bulunabileceği, etkinliklere katılabileceği ve kendilerinin dijital avatarları olarak keşfedebileceği sanal bir dünya olarak kabul edilir.

Kaynak: Yabancı Medya
16 Şubat 2022


metaverse,meta

HoYoverse

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Şanghay merkezli video oyun şirketi MiHoYo Pazartesi günü , yeni girişimin resmi web sitesine göre, dünyanın dört bir yanındaki oyuncular için çeşitli eğlence hizmetleri aracılığıyla sürükleyici sanal dünya deneyimleri yaratmayı ve sunmayı amaçlayan "HoYoverse" adlı yeni bir markanın lansmanını duyurdu.

MiHoYo, HoYoverse'ın kurulmasının, yüksek kaliteli ve çeşitlendirilmiş içerik aracılığıyla küresel oyunculara sürükleyici eğlence deneyimi sağlamaya yönelik artan yatırımını yansıttığını belirtti.

HoYoverse'ın kurucu ortağı ve CEO'su Haoyu Cai şunları söyledi: "HoYoverse'ı kurmaktaki görevimiz, oyunculara yüksek performans sağlayacak oyunlar, anime ve diğer çeşitli eğlence türlerini entegre eden geniş ve içerik odaklı bir sanal dünya yaratmaktır.”

Cai ayrıca şunları ekledi: “Uzun vadeli operasyon stratejilerine, tutarlı teknik araştırmalara ve yapay zeka, bulut bilişim ve boru hattı inşaatı dahil olmak üzere çeşitli alanlarda inovasyona odaklanmaya devam edeceğiz".

Kaynak : Yabancı Medya
15 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Turkcell

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Sanal evrene ilgi hızla artarken, birçok şirket Metaverse'de hizmet sunmak için girişimlerini sürdürüyor. Türkiye'de dijital dönüşümün öncüsü Turkcell Metaverse'de ilk mağazasını açmak için çalışmalara başladı.

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, Pasaj'la e-ticaret pazarındaki konumunu güçlendirirken, tüketicilerin son dönemde artan online alışveriş taleplerine alternatif çözümler sunmaya da devam ediyor.

Teknolojik gelişmeler kapsamında Turkcell'in Metaverse dünyasındaki ilk mağazasının çok yakında hizmete açılması planlanıyor. Turkcell ekosistemindeki dijital servislerin ve ürün satışlarının gerçekleştirileceği Metaverse mağazasının sanal ortamda yapılacak açılışına, sanal kimliği temsil eden avatarlarla katılım sağlanabilecek.

Bu konuda hazırlıklarını sürdüren Turkcell, Metaverse ile ilgili gerekli altyapısal ve süreçsel aşamaların tamamlanmasının ardından müşterileri ve paydaşlarıyla sanal evrende buluşmayı hedefliyor.

15 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Mehmet Öz

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
ABD'de yaşayan dünyaca ünlü kalp ve damar cerrahı Mehmet Öz, Metaverse dünyasına girmek üzere ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi'ne bir dizi ticari marka başvurusunda bulundu.

Independent'in haberine göre, bunlar arasında sanal gerçeklik ürünleri, sanal sağlık hizmetleri ve NFT'lerin yönetiminde kullanılacak yazılımlar yer alıyor.

Ticari marka avukatı Michael Kondoudis, Twitter'daki bir gönderisinde Öz'ün başvurusunun ekran görüntüsünü paylaştı.

Öz'ün başvurusunda dikkat çeken sanal hizmetlerin sanat eserleri, koleksiyonlar, yiyecek, içecek, pijama, gözlük, mücevher, kolonya, güzellik ürünleri, sağlık ürünleri, fitness ve egzersiz ekipmanları, yatak takımları, oyuncaklar, oyunlar, posterler ve elektrikli mutfak aletlerini kapsayacağı anlaşılıyor.

15 Şubat 2022


metaverse,meta

Meta - Dava

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Meta'yı yüz tanıma kullanımı nedeniyle dava etti. Bugün eyalet bölge mahkemesinde açılan dava, Meta'nın Facebook fotoğraf etiketleme sisteminin Teksas Biyometrik Tanımlayıcıyı Yakalama veya Kullanma (CUBI) Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. Mali tazminat ve Teksaslıların biyometrik verilerinin izinsiz kullanımına son verilmesini istiyor.

2009'da kabul edilen CUBI kısıtlamaları , yüz geometrisi gibi biyometrik verileri toplamadan önce bilgilendirilmiş onam almayı gerektiriyor.

Genel olarak, başsavcılık, Meta'nın "milyonlarca Teksaslı'nın biyometrik tanımlayıcılarını ticari bir amaç için bilgilendirilmiş onayları olmadan ele geçirdiğini ve bunları makul bir sürede yok etmediğini" iddia ediyor.

Dava, her CUBI ihlali için 25.000 dolar para cezası ve Teksas Aldatıcı Ticaret Uygulamaları Yasası ihlali başına ek 10.000 dolar talep ediyor.

Kaynak : Yabancı Medya
15 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - G.Kore

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Perakende yatırımcılar teknolojinin yeni sınırına odaklanan fonları satın alırken, metaverse borsa yatırım fonları Güney Kore’de patlama yaşıyor.

Verilere göre, Güney Kore’deki hem yerel hem de küresel metaverse ETF’lerine girişlerin %70′inden fazlası perakende yatırımcılardan geliyor.

ETF’lerdeki en büyük holdingler arasında teknoloji şirketleri ve çip üreticilerinin yanı sıra Güney Kore’nin eğlence endüstrisi ile ilgili hisse senetleri yer alıyor.

Endeks sağlayıcısı Indxx’in yönetici ortağı Rahul Sen Sharma, küresel popülaritesi ile K-pop endüstrisinin metaverse geliştirmede “bütünleyici” bir rol oynamasının beklendiğini söylüyor.

Güney Kore yalnız değil. Metaverse ETF’leri ABD’de de ortaya çıkıyor ve analistler daha fazlasının yakında piyasaya sürüleceğini belirtti.

Kaynak : Yabancı Medya
15 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Bandai

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Japon video oyunu yayıncılık devi Bandai Namco, Dark Souls, Dragon Ball Z ve Elden Ring'deki karakterlerin ve ayarların hepsinin metaverse'de çarpıştığını görebilen yeni bir geliştirme projesi üzerinde çalıştığını açıkladı.

Hayranların, paylaşılan bir arayüz aracılığıyla farklı IP'leri arasında etkileşime girmesine izin vermek. Tokyo merkezli yayıncı, şirketin üç yıllık vizyonunu özetleyen yeni orta vadeli planının bir parçası olarak "IP Metaverse" etiketli projeye 130 milyon dolar yatırım yapacağını belirtti.

Şirket, "Müşterilerin bir IP ekseninde geniş bir eğlence yelpazesinin keyfini çıkarmasını sağlayacak sanal alanların yanı sıra, Bandai Namco'nun fiziksel ürünleri ve mekanları dijital unsurlarla kaynaştırmak için farklı güçlerinden yararlanan çerçeveler bekliyoruz" dedi.

Bu proje, “veri temeline” ve “içerik geliştirmeye” giden parayla “orta ve uzun vadede IP değerini en üst düzeye çıkarmak” kadar “hayranlarla bağlantı kurmak için yeni bir çerçeve” olmayı umuyor.

Kaynak : Yabancı Medya
14 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Zirve

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Metaverse ve gayrimenkul zirvesi geliyor.

Sanal arsaların nasıl bir değer yarattığı, kira gelirinin ne zaman oluşacağı, değere etki eden faktörlerin ne olduğu, hangi sanal arsaların değerleneceği, hangi Metaverse ortamlarından satın alma yapılabileceği gibi konular merak ediliyor.

Metaverse bütün dünya için yeni bir kavram olmasına rağmen GİSP kamuoyunu bilinçlendirmek için ‘Metaverse ve Gayrimenkul Zirvesi’ni organize ediyor.

Zirve’nin ana sponsorluğunu Esas Gayrimenkul üstlenirken, genel sponsorlar arasında Mars Investment ve Denge Değerleme bulunuyor. Metaverse Derneği ve DNA (Digital Network Alkaş) tarafından desteklenen zirvenin medya sponsoru NTV.

23 Şubat 2022 Çarşamba günü İstanbul’da, Four Points by Sheraton İstanbul Kağıthane ev sahipliğinde düzenlenecek Metaverse ve Gayrimenkul Zirvesi gayrimenkul geliştiriciler, inşaat şirketleri, değerleme şirketleri, mimarlık ve planlama ofisleri, teknoloji şirketleri katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Metaverse ve Gayrimenkul Zirvesi, sanal arsalar, Metaverse’te mimari yaklaşımlar, Metaverse’te gayrimenkul geliştirme gibi konularda kamuoyunu bilgilendirici konuşmalara ve tartışmalara sahne olacaktır.

Kaynak : NTV
14 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Çin

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Çin’in teknoloji devleri internet teknolojilerinin son gözdesi olan Metaverse projelerine yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan ve 1,5 milyarı aşan dev nüfusuyla teknoloji devlerinin iştahını kabartan Çin'de Metaverse odaklı piyasanın büyüklüğünün 8 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Batılı şirketlere göre bu alanda daha mütevazı adımlar atan Çinli teknoloji devlerinin ilk girişimlerinin ise benzer şekilde oyun sektörü ve sosyal medya olacağı düşünülüyor.

Morgan Stanley geçtiğimiz ay yayımladığı bir notta Çin’de toplam Metaverse piyasasının değerinin 8 trilyon dolara ulaşabileceğini belirtti. Tencent, NetEasse, ByteDance ve Alibaba gibi teknoloji devlerinin bu alanda öncü olabileceği düşünülüyor.

Bu durum ne tür uygulamaların Metaverse evreninin parçası olabileceği sorusunu akıllara getiriyor. Analistler sanal gerçeklik, oyun oynamak ve sosyal medyanın bu kıstasa uyabilecek erken uygulamalar olabileceğini düşünüyorlar. Bunların arasına oyunlarda sanal eşyalar satın almak ya da toplantılara katılmak için dijital avatarlar yaratmak da katılabilir.

Alışveriş devi Alibaba ise bu yıl içinde artırılmış gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürmeye hazırlandıklarını duyurdu. Artırılmış gerçeklik terimi gerçek dünyaya entegre edilen sanal görüntüler için kullanılıyor. Bu uygulama da metaverse içinde kullanılabilecek alanlardan birisi olarak öne çıkıyor.

Bu alanda en ileri adımları atmış firmalardan biri arama motoru devi Baidu. Geçtiğimiz yıl XiRang isimli Metaverse uygulamasını piyasaya süren şirketin sanal evreninin aynı anda 100 bin kişiyi barındırabileceği belirtiliyor.

Çin’in bir diğer oyun devi NetEase ise Hainan güney bölgesinde bir merkez kurarak metaverse uygulamaları geliştirmeye odaklanmış durumda.

Kaynak : Bloomberg HT
14 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Tapu

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 3 boyutlu tapu-kadastro bilgilerini sanal evren Metaverse ve akıllı şehirler gibi dijital ortama hazır hale getiriyor.

Entegre edilen veriler ile Türkiye, Metaverse gibi dijital teknolojilerle, akıllı şehirler ortamına hazır hale geliyor.

Pilot il Amasya
Sabah'ın haberine göre, Pilot il olarak seçilen Amasya, Metaverse ortamında sunuma hazır hale geldi.

Şehrin dijital verileri akıllı şehirlerin, gayrimenkul pazarlama, kentsel dönüşüm, şehir planlama, gayrimenkul sigorta, afet yönetimi, 3 boyutlu oyun sektörü gibi alanların da temel teknolojik yapısı oluşturacak. Çalışma diğer illere yönelik sürüyor.

14 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - YouTube

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Popüler video platformu YouTube, ‘metaverse' evrenine giriş yapacağını açıkladı.

Şirket; konuya ilişkin açıklamasında kullanıcılara, daha sürükleyici bir oyun deneyimini mümkün kılan oyunlarla başlayarak yeni 'metaverse' deneyimleri sunacağına işaret etti. Yeni oyun deneyiminin, çok daha gerçek ve canlı hissettireceğinin de altı çizildi.

YouTube'un 'metaverse' evreninde ne şekilde var olacağı, henüz net olarak bilinmiyor. Fakat konuya ilişkin çalışmaların erken aşamalarında olduklarını dile getiren YouTube CPO'su Neal Mohan, izleyiciler için sanal gerçeklik dünyasını nasıl gerçeğe dönüştüreceklerini görmekten heyecan duyduklarına işaret ediyor.

YouTube'un, 'metaverse' evreninde başlangıçta oyun deneyimine odaklanacağı ifade ediliyor. Platform, güncel olarak bu alanda uzmanlaşmış olan en popüler içerik üreticilere ev sahipliği yapıyor.

Şirketin oyun departmanının başındaki isim olan Ryan Wyatt'ın, Ocak ayında kendi kripto para girişimini kamuoyuna açmak için YouTube'dan ayrıldığı da biliniyor.

13 Şubat 2022


metaverse,meta

Metaverse - Sigorta

metaverse meslekler,meta,metaverse,atilla göktan
Metaverse VR başlık kullanan kişiler evlerindeki eşyaları kazalara karşı sigortalatıyor.

VR kulaklıklar, sigorta taleplerinde yüzde 31’lik bir artışa neden oldu. Metaverse evreninde gezinirken ya da VR başlıklarla oyun oynarken meydana gelen kazalar ile ilgili birçok video bugüne kadar hep önümüze çıktı. Sigorta şirketi Aviva’ya göre VR başlık kullanan kişiler artık evlerindeki eşyaları kazalara karşı sigortalatmaya başladı.

Konuya ilişkin olarak Aviva’nın Birleşik Krallık mülk talepleri direktörü Kelly Whittington açıklamalarda bulundu.

"Yeni oyunlar ve gadget’lar popüler hale geldikçe, müşterilerimiz tarafından yapılan iddialarda bunun gerçekleştiğini sıklıkla görüyoruz. Geçmişte ahizeli konsollar, fitness oyunları ve hatta haydut fidget spinners gibi benzer eğilimleri gördük. Bu cihazlar harika bir eğlence kaynağı olabilir, ancak insanları çevrelerine dikkat etmeye ve ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak için ev sigortalarına bir göz atmaya teşvik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

13 Şubat 2022


metaverse,meta

Kuantum - Mesajlaşma

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Kripto paranın öncülerinden olarak bilinen David Chaum ve ekibinin geliştirdiği ve kullanıcı mahremiyetini korumaya odaklanan özel mesajlaşma uygulaması xx messenger, merkezi olmayan Xx Network’te kullanıma sunuldu.

Dünyanın kuantum dirençli ilk mesajlaşma uygulaması olarak duyurulan xx messenger, kullanıcıların yüzlerce merkezi olmayan düğüm aracılığıyla gerçek zamanlı olarak iletişim kurmasını sağlıyor.

Uygulama, iOS ve Android'den indirilebilirken, grup sohbetinin yanı sıra fotoğraf ve ses paylaşımı da yapılabiliyor. Mevcut mesajlaşma uygulamalarının aksine, xx messenger mesaj içeriğini kod çözmeye karşı korumak için kuantum dirençli kriptografi kullanıyor ve cMix yazılımı meta verileri (kimin gönderdiği, ne zaman gönderdiği, nereden gönderdiği ve kimin aldığı hakkında bilgi) gizleme hizmeti sunuyor.

Kaynak : HaberTürk
13 Şubat 2022


haber,gazete

Metaverse Binance - Forbes

binace,forbes,metaverse,meta,atilla göktan
Dünyanın önde gelen blok zinciri ekosistemi ve kripto para altyapı sağlayıcısı Binance, 105 yıldır yayın hayatını sürdüren Amerikan iş dünyası dergisi Forbes'a 200 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Binance, yapılan yatırımla birlikte Forbes’un en büyük iki ortağından biri olurken, sürecin tamamlanmasının ardından Binance Baş İletişim Sorumlusu Patrick Hillmann ve Girişim Sermayesi Bölümü-Binance Labs'in Başkanı Bill Chin Forbes yönetim kuruluna katılacak.

Binance, Menkul Kıymetler Borsası’ndan “FRBS” koduyla listelenmeye başlanacak. Binance'in kurucusu ve CEO'su Changpeng Zhao, kripto para birimlerini, tokenları ve NFT'leri destekleyen blok zincir teknolojisini kullanan internetin merkezi olmayan bir sürümünü ifade eden Web 3.0 başta olmak üzere yaptıkları yatırımla ilgili olarak, "Web3 ve blockchain teknolojilerinin gelişmesi ve kripto piyasasının zenginleşmesiyle, medyanın yaygın tüketici anlayışı oluşturmada önemli bir unsur olduğunu biliyoruz. Bu yatırım, Forbes'un bir ‘yatırım fikri platformu" haline gelmesine yardımcı olacak" dedi.

Kriptonun artık sadece niş bir dikey endüstri olmadığını, diğer birçok endüstriye güç ve fon sağlayan temel katman olduğunu belirten Zhao, “Hem yeniye hem de eskiye yatırım yapın ve bunları kriptoyla birleştirin. Binance, Forbes’ta 200 milyon dolarlık hisse aldı” ifadelerini kullandı.

Kaynak : HaberTürk
13 Şubat 2022

Metaverse Haber,meta,metaverse,habermetaverse,meta

Metaverse - Kuaför

metaverse,meta,metaverse,atilla göktan
Metaverse, son dönemin en popüler konusu haline geldi. İnsanlar bu sanal evrende ileri de değerleneceğini düşünerek arsalar satın almak için binlerce lira harcarken, bazıları ise servislerini işletmelerini bu alana taşıyor. Yaptığı çalışmalar ile sosyal medyada oldukça tanınan bir kuaför olan Kadir Alkan, Metaverse evrende ilk işletmesini açıyor!

Samsung’un da mağaza açtığı Decentraland’e kuaförünü taşıyacak olan Kadir Alkan bu adımın, ileri de yapmayı planladıklarının sadece yüzde 1’i olduğunu belirtiyor. Bu sanal mağazanın ilk hedefi geliştirilen saç stillerinin kullanıcılara sunulması ve randevu taleplerinin alınması.

AR ve VR ile kuaför dünyasına öncülük edecek teknolojiler geliştirmek istediğini belirten Alkan, “Bugün ben yarın başka bir arkadaşım birbirimizi geliştirerek geleceği inşa edeceğiz” dedi.

9 Şubat 2022

Meta Domainler


haber,gazete
Metaverse Hakkında

metaverse,meta,atilla göktan

Video konferans, oyun, kripto para, sanal gerçeklik ve canlı yayın gibi farklı dijital teknolojilerin bir araya geldiği sanal Dünya'dır.

Çalışmalar devam etse de Facebook kurucusu Mark Zuckerberg potansiyeli çoktan görmüş durumda. Metaverse iş, bilgi ve iletişim araçlarını biraraya toplayan 3 boyutlu internet sunucuları ağına benzetilebilir.

Metaverse de avatar yaratıp Dünyada yaptığınız işleri sanal ortamda yapabilme imkanı hedeflenmektedir. Kripto paranın değeri metaverse ile hız kazanacaktır.

Sanal evrende VR gözlüklere sürekli ihtiyaç duyulmayacaktır. Öte yandan bazı metaverse deneyimleri için VR gözlüklere gerek duyulur.

Yapılan açıklamalara göre sanal evrende gözlüklerden önce telefonlar aracılığıyla artırılmış gerçeklik deneyimlenecektir, bu yolla, örneğin bir elbise almak istiyorsanız satın almadan önce o elbiseyi denemek mümkün olacaktır.

Metaverse için internet hızı oldukça önemlidir. Mobil sağlayıcılar 5G'ye milyarlarca dolar harcıyor. Zamanla metaverse için 6G'ye bile ihtiyaç olacaktır.

metaverse,meta,atilla göktan

Webmaster Yorumu
Metaverse, yeni bir Dünya yaratma projesidir. Faydalı özellikleri olabilir. Ancak kişilere buna bağlı olarak toplumlara zararı olacağına inanıyorum.

Hayatımıza sosyal medya girdikten sonra toplumsal, kültürel ve aile bağları konusunda sıkıntılar gündeme geldi. Metaverse ile bu sıkıntılar tavan yapacaktır.

Kilit nokta metaverse kurucuları meydan okuyup yaratmayı hedefledikleri bu Dünyada insanların inançlarını zayıflatabilecektir. Sanal Dünyada vaad edilenler cazip gelebilir. Algı operasyonları ile beyinler yıkanabilir.

İnterneti faydalı şekilde kullanma taraftarıyım. Ancak çocuklarımızın geleceği için endişeliyim.

Webmaster Atilla Göktan

metaverse

metaverse radyo

metaverse radyowebmaster
Metaverse Arsa Alımı

metaverse,meta domain,atilla göktan,metaverse arsa

Metaverse arsaları nasıl satın alabiliriz? Öncelikle kendinize dijital bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında sanal arazi satan firmaları araştırıp, araziyi satan platform üzerindeki coinler ile ya da sanal cüzdan üzerinden metaverse yerel para birimi kripto para ile arsanızı satın alabilirsiniz. Arsanızı satan satıcıya fiyat konusunda teklif de verebilirsiniz.

Metaverse sınırları zorlayıcı sanal dünyasında arsa alıp, sohbet ve toplantılar yapabiliyorsunuz. Bunun yanında ürünleri artırılmış gerçeklik boyutunda inceleyebileceksiniz.

Kaybettiğiniz yakınlarınızla da buluşmak metaverse ile gerçek oluyor. Kulağa oldukça ilginç gelse de önümüzdeki zamanlarda yıllar önce ölen yakınlarıyla bu evrende bir araya gelen insanları daha sık görmeye başlayacağımız da bir gerçek.

VR ve AR yani sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin entegre olarak hayat bulduğu bu yeni dijital dünyada sınırlar ortadan kalkıyor. Şimdilerde teknolojinin elverdiği doğrultuda bazı ekipmanlar kullanarak pek çok şirketin sanal toplantılar ve buluşmalar yaptığını, etkinlikler gerçekleştirdiğini, showroom açarak ürünlerini sergilediğini görüyoruz. Bu sanal evrende biraz daha ileri gidersek bizleri oldukça farklı deneyimlerin bekliyor.

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi A. Seçkin Canan; metaverse çok temel bir içgüdü olan iletişimden ortaya çıktığını, herkesi kasıp kavuran bu sanal dünyanın gelişiminde başta Facebook olmak üzere Epic Games, Snapchat, Nvidia, Microsoft ve Apple gibi devlerin büyük rol oynadığını dile getirdi.

Bu sınırsız dünyada elbette kullanıcı profillerinin tanımlanarak yapay zekâ yardımıyla davranışların analiz edilmesi ve takibinde ölen yakınlarınızla buluşmaların gerçekleşmesi de mümkün olacak.

Kaynak : Milliyet

metaverse,meta,atilla göktan

Webmaster Yorumu
Metaverse Dünyasında arsa satışları yapılırken. Meta ve metaverse ekli domain alımlarında büyük patlama yaşanıyor. Geleceği görebilen firmalar veya kişiler bu domainlere yatırım yapıyor.

Firmalar kendi markalarını korumak için meta ekli firma ismini almalı diye düşünüyorum. (metafirmaismi.com) Ayrıca meta kelimesi sürekli arama motorlarına yazılıyor ve yazılacak. Meta kelimesinde başarılı bir seo çalışması ile firmanızın 2.markası reklamınızı yapacaktır.

Ben de 13 tane domain aldım. Nasip bakalım.

Metaversede herşey güzelde. Ölen yakınlarımız ile nasıl buluşacağız anlamadım gitti. Algı operasyonu olduğunu düşünmeye başladım. Algı oluşturup metaverse ilgisini artırmaya çalışmak diyebilirim. Ya da bu konuya kafam basmadı.

meta,metaverse

domainmetaverse domain,meta domain


webmaster
Metaverse ve Toplum

metaverse,meta,atilla göktan

Web ve internetin başlangıçta sınırlı ölçüde sunduğu imkanların zamanla genişlemesi ve gündelik hayatın “olmazsa olmaz” bir parçası durumuna gelmesi, insan ilişkilerinde ve sosyal hayatta birçok şeyi değiştirdi. Örneğin gerçek arkadaşlık Facebook ve benzeri platformlarla sanal arkadaşlıklara dönüştü. Bunun sonunda hastalandığında hatırını sorup, ilacını verecek bir arkadaşı olmayan ancak sanal dünyalarda yüzlerce arkadaşı olmak olağan sayıldı.

E-Spor, meraklı gençlerin aralarında oynadığı bir oyun olmaktan çıktı, büyük spor arenalarında on binlerce izleyici önünde oynanmaya başladı ve olimpiyatlarda yer alacak bir etkinliğe dönüştü. Başka şekilde karşılaşması mümkün olmayan çok sayıda insan, sanal ortamlarda başlayan ilişkilerini evliliğe veya hayat arkadaşlığına dönüştürüyor ve bu hizmeti sunan platformların sayısı her gün artıyor.

Metaverse'nin sunacağı imkanlar, insanlarda yaratacağı bağımlılık ve mahremiyet ihlalleriyle çok daha büyük bir sorun oluşturma potansiyeline sahip. Blokzinciri teknolojisi, denetimi kamu ve merkezi otoritenin elinden alıp, bireylere vermek ve böylece toplumları en üst düzeyde “demokratikleştirme” iddiasında. Ancak bu evreni ellerinde bulunduran teknoloji şirketlerinin, sahip oldukları gücü doğrudan kendilerinin kullanmaları veya bu gücü tercih ettikleri siyasal aktörlerin emrine sunarak “dijital diktatörlükler” doğmasına yol açmaları çok mümkün.

Diledikleri zaman içine girebildikleri bu ortamın insanları yönlendirmesi, önlerine seçenek olarak “güvenlik istiyorsan özgürlüğünden”, “refah istiyorsan demokrasiden” vazgeçme ikilemine zorlaması çok mümkün.

Kaynak : Prof. Dr. Acar Baltaş

metaverse,meta domain,atilla göktan

Webmaster Yorumu
Metaverse, toplumları ve ülkeleri sosyolojik olarak etkileyeceği kesin. Bağımlı olmamak lazım. Gerçek hayat daha güzel gerçek maneviyat var. Ayrıca Ahiret hayatımız için Dünyadan kopmamalıyız.

meta domain,metaverse

tarihmetaverse domain,meta domain
meta domain,metaverse


webmaster
Metaverse Faydaları

metaverse,meta domain,atilla göktan

Hayatımızın çoğunu internette geçiriyoruz; Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre günde ortalama 6 saat 42 dakika.

Zuckerberg'e göre, “Metaverse sürükleyici olacak. Sadece bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz bedenlenmiş bir internet. Hayal edebileceğiniz neredeyse her şeyi yapabileceksiniz.”

Karşılanabilirliği metaverse, çok çeşitli deneyimlerin ve ürünlerin satın alınabilirliğini kökten artıracak ve yoksul ve orta sınıf insanlara daha önce yalnızca zenginlerin erişebildiği lükslere erişim sağlayacaktır. İnternetin insan nüfusunun çoğuna geniş bilgi ve eğlence kitaplıklarına erişim sağlaması gibi, Metaverse de insanlığın çoğunun sanal olarak dünya seyahatini, uzak ülkelerde sıkışmış aile üyeleriyle yüksek kaliteli etkileşimi vb. deneyimlemesine izin verebilir.

Metaverse, aşırı zenginler için bile şu anda hiç var olmayan yeni olasılıkları da tanıtacak. Şu anda hiç kimse uzak güneş sistemlerine, dünyanın merkezine veya insan uygarlığının geçmiş dönemlerine seyahat etme konusunda yüksek kaliteli bir sanal deneyime sahip olamaz. Ancak birkaç yıl daha hızlı VR gelişiminden sonra, insanlığın çoğu bu deneyimlere erişebilir.

Metaverse, hedeflerimize ulaşmak için bize yeni ve genellikle daha verimli yollar sunarak sürdürülebilirlik için büyük bir nimet olacaktır. İşyerlerine, okullara ve sosyal toplantılara fiziksel olarak katılmak yerine sanal olarak katılarak değerli kaynakları kurtaracağız.

Zuckerberg, "Günlük işe gidiş gelişlerimizi bırakmak, trafikte daha az zaman ve önemli şeyleri yapmak için daha fazla zaman anlamına gelecek" diyor. “Ve çevre için iyi olacak. Aslında, iş için seyahat ediyorsanız ve Metaverse'de çalışmak, her yıl sadece bir uçuş daha az uçtuğunuz anlamına geliyorsa, bu muhtemelen çevre için yapabileceğiniz hemen hemen her şeyden daha iyidir."

metaverse,meta domain,atilla göktan

Webmaster Yorumu
Metaverse ile hayatımız değişecek. Metaverse yeni teknoloji olduğu için öngörülemeyen zorlukları ve yan etkileri olacaktır. Ancak ticari açıdan farklı bir boyut olacağını düşünüyorum. Buna bağlı olarak Web 3.0 teknolojisi kullanımı artacaktır.

Web 3.0, metaverse için bir altyapı niteliğinde olacak. Metaverse için kullanılacak VR cihazlar, Web 3.0’a geçiş dönemini hızlandırabilir.

meta,metaverse

domainmetaverse domain,meta domainwebmaster
Metaverse Gözlükleri

metaverse,meta domain,atilla göktan

2014 yılında, değeri 2 milyar doları aşan bir anlaşmayla Facebook, sanal gerçeklik gözlükleri, beyninizi sizi dijital bir ortamda olduğunuzu düşünmesi için kandıran gözlükler, üreten bir girişim olan Oculus'u satın aldı. Zuckerberg, sanal gerçekliği bir sonraki büyük bilgi işlem platformu olarak tanımlamaya başladı, ancak bunun tam olarak ne zaman olacağını tahmin etmek zordu.

Zuckerberg, metaverse ile günlük yaşamı oyunların olmadığı şekilde kaplayacağını, mal ve hizmet satın almak, arkadaşlar ve aile ile iletişim kurmak ve iş arkadaşlarıyla işbirliği yapmak için yeni yollar sunacağını söylüyor. Ama şu anda Meta'nın kulaklıkları büyük ve hantal. Bazen insanları hasta ederler. Gözleri tamamen kapatarak insanları çevrelerindeki dünyadan ayırırlar.

Projeye aşina olan bir kişi, son derece popüler, tüketici dostu cihazlar üretmesiyle tanınan bir şirket olan Apple'ın bu kulaklıkları geliştirmek için çalışan birçok şirket arasında olduğunu söyledi. Ancak teknolojiyi geride tutan fiziksel sınırlamalar var.

Kişi, Apple'ın bir çift kayak gözlüğü gibi görünen prototipinin, kulaklığa bağlanan ve vücudun başka bir yerine takılması gereken ayrı bir donanım cihazı gerektirdiğini söyledi. Apple yorum yapmaktan kaçındı.

metaverse,meta domain,atilla göktan

Sonuç olarak, birçok uzman, Bay Zuckerberg'in vizyonunun, yalnızca dijital görüntüleri gerçek dünyada gördüğünüzün üzerine yerleştirebilen hafif gözlüklerle olacağını savunuyor. Genellikle “artırılmış gerçeklik” olarak adlandırılıyor.

İnsanlar caddede yürürken, önlerinde süzülüyormuş gibi görünen dijital bir ekrandan en son spor skorlarını kontrol edebiliyorlardı. Hemen yanlarında olan ve olmayan diğer insanlarla bir toplantı için oturabilirler.

Google, bu tür gözlük geliştirenler arasında yer alıyor. Google Glass'ı piyasaya sürdükten yıllar sonra kişisel mahremiyete gündelik yaklaşımı nedeniyle büyük tepkilerle karşılaşan akıllı gözlükler şirket yeni bir projeyi besliyor.

Geçen yıl Google, bilgisayar çipi devi Intel'den kaynaklanan bir akıllı gözlük projesinin arkasındaki birçok patenti satın alan North adlı bir start-up'ı satın aldı. Gözlükler, dijital görüntüleri doğrudan onları takan kişilerin gözlerine yansıtabiliyordu ve sıradan gözlüklerden daha ağır olmalarına rağmen, ilk testçilere göre oldukça rahattı. Google yorum yapmaktan kaçındı.

Intel'in artırılmış gerçeklik projesi, tüketicilerle test edilen bir prototip olan Vaunt'u üretti. Projenin lideri Jerry Bautista, yakın tarihli bir röportajda, bu gözlüklerin yalnızca insanların kullanmak istediği kişisel bir teknoloji olarak değil, yeni gelir kaynakları sağlayabilecek yeni bir tür bilgi işlem platformu olarak büyük umutlar verdiğini söyledi.

Kaynak : New York Times

Webmaster Yorumu
Bütün icatlar birçok denemeler ve başarısızlar sonrası hayatımıza girmiştir. Metaverse gözlükleri bu aşamaları aşmak üzere olduğunu düşünüyorum.

Yakın zamanda metaverse gözlükleri ile hayatımız boyut atlayacaktır. Mobil telefonlar gibi gözlüklere bağımlı olabiliriz.

metaverse,meta,araba,göz,paket,
metaverse hakkında,meta gözlük

Metaverse,meta,meta domain,meta,
meta domain,metaverse gözlükmetaverse,meta
Metaverse Taciz

metaverse,meta,atilla göktan

Ohio State Üniversitesi'nde sanal gerçekliğin sosyal etkilerini araştıran doçent Jesse Fox, “İnsanların cinsel tacizin hiçbir zaman fiziksel bir şey olmak zorunda olmadığını akıllarında tutmaları gerektiğini düşünüyorum” diyor. “Sözlü olabilir ve evet, sanal bir deneyim de olabilir.

Washington Üniversitesi'nde çevrimiçi tacizi araştıran Katherine Cross, sanal gerçeklik sürükleyici ve gerçek olduğunda, o ortamda meydana gelen toksik davranışların da gerçek olduğunu söylüyor. "Günün sonunda, sanal gerçeklik alanlarının doğası, kullanıcıyı fiziksel olarak belirli bir alanda olduklarını ve her bedensel eyleminin 3 boyutlu bir ortamda gerçekleştiğini düşünmeleri için kandırmak için tasarlandı" diyor. “Bu alanda duygusal tepkilerin neden daha güçlü olabileceğinin ve VR'nin neden aynı iç sinir sistemini ve psikolojik tepkileri tetiklediğinin bir nedeni de bu.”

Horizon Worlds'de el yordamıyla dolaşan kadın için bu doğruydu. The Verge'e göre, gönderisinde şunlar yazıyor: "Cinsel taciz normal internette şakaya gelmez, ancak VR'de olmak olayı daha yoğun hale getiren başka bir katman ekler. Dün gece sadece el yordamıyla aranmakla kalmadım, Plaza'da [sanal ortamın merkezi toplanma alanı] kendimi yalnız hissetmeme neden olan bu davranışı destekleyen başka insanlar da vardı.”

Sanal dünyalarda cinsel saldırı ve taciz ne yeni ne de bu sorunların tamamen ortadan kalkacağı bir dünya beklemek gerçekçi değil. Ahlaki sorumluluktan kaçmak için bilgisayar ekranlarının arkasına saklanacak insanlar olduğu sürece, olmaya devam edecekler.

Net olan bir şey varsa o da şudur: Bırak sanal dünyaları, çevrimiçi herhangi bir yere katılanların haklarından ve güvenliğinden açıkça sorumlu olan hiçbir kurum yoktur. Bir şeyler değişene kadar, metaverse tehlikeli ve sorunlu bir alan olarak kalacaktır.

Webmaster Yorumu
Sanal ortamdaki taciz olaylarını duyuyoruz. Metaverse ile taciz boyut değiştirecek. Sıkıntılı bir durum. Ülkelerin hukuki düzenlemeler yapması gerekecek.

metaverse


taciz,metaciz,meta,metaverse


metaverse,meta
Metaverse Düğün  Güncellendi

metaverse düğün,meta,atilla göktan

Düğünlerini metaverse ortamında yapacaklar. Şu anda 100 kişinin katılımıyla sınırlı olduğu Tamil Nadu eyaletinden Dinesh Sivakumar Padmavathi ve Janaganandhini Ramaswamy çifti, önümüzdeki ay gerçekleşecek sanal düğünlerini gündem oldu.

Yeni medya araçları ve gelişen teknoloji büyük toplumsal dönüşümleri beraberinde getiriyor. Hindistanlı bir çift bu kapsamda, düğünlerini metaverse'te düzenleyeceklerini açıkladı. İkili, Covid-19 kısıtlamaları nedenilye büyük törenlere izin verilmeyen ülkede, sanal düğün sayesinde 2 bin kişiyi davet ettiklerini açıkladı.

Yazılımın özelleştirilmesi nedeniyle 150 bin rupiye (yaklaşık 27 bin lira) mal olan düğüne vefat eden kayınpederin de katılacağı duyuruldu.

Diğer yandan çift, dijital düğünün benzersiz bir işlevi daha olduğunu söyledi. Törene rahmetli babaları da katılacak. Padmavathi, "Kayınpederim geçen Nisan ayında vefat etti. Ona tıpatıp, benzeyen 3 boyutlu bir avatar oluşturuyorum. Beni ve nişanlımı kutsayacak. Bu sadece metaverse'te yapabileceğimiz bir şey” diye konuştu.

metaverse,meta,atilla göktan,metaavatar

Padmavathi, metaverse'teki düğünün ülkede yapılacak türünün ilk örneği olacağını söyledi.

Öte yandan, şimdiye kadar sanal platform Virbela'da dijital bir düğün ile birlikte fiziksel bir tören gerçekleştiren ABD'li bir çift de dahil olmak üzere başka metaverse düğün etkinlikleri gerçekleşti.

Webmaster Yorumu
Metaverse gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Düğünler için metaverse ortamına talep olacağına inanmaya başladım. Uzaklık nedeniyle gelemeyenler gelebilir. Virüs riski olmaz. Takı olayı bitcoin ile yapılabilir. Yeme içme olamayacağı için düğün sahipleri kazançlı çıkabilirler.

Metaverse düğün organizasyonun maliyetinin oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.(27 bin TL)

Daha önceki yorumumda metaverse ile vefat eden kişiler ile nasıl görüşeceğimize kafam basmamıştı. Yazılım ile onlara benzeyen avatarlar tasarlanıp artırılmış gerçeklik sayesinde olacakmış.

metaverse düğün


6şubat 2002 Düğün Gerçekleşti.
metaverse düğün,meta,atilla göktan

The National News haber sitesine göre, 24 yaşındaki Dinesh SP ve 23 yaşındaki Janaganandhini Ramaswamy, dün Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde geleneksel bir törenle evlendi.

TardiVerse'in sahibi Vignesh Selvaraj, "Heyecan verici bir deneyimdi. Resepsiyona yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Bu alanı yaratmak için günler ve geceler harcadım ve böyle büyük bir başarı olduğu için gurur duyuyorum." diye konuştu.

Düğüne katılan bazı konuklar da deneyimlerini sosyal medya hesaplarından paylaştı. Etkinliğin videolarında, geleneksel düğün kıyafetleri giyen çiftin ve onları tebrik etmek için sahnede duran konuklarının avatarlarının yanı sıra gelinin yakın zamanda ölen babasının da avatarı yer aldı.

Blockchain teknolojisinde çalışan ve kripto para meraklısı olan damat ve IT uzmanı olan gelin, düğün davetiyelerini de dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarına ve ailelerine, takas edilemez jeton (NFT non-fungible token) olarak göndermişti.

Paylaşılan Görüntü
metaverse düğün,meta,atilla göktan
Yaklaşık iki saat süren "Asya'nın ilk metaverse evliliği" olarak adlandırılan kutlamaya meraklı yabancılar da katıldı.


metaverse,meta
Metaverse Coin

metaverse coin,meta,atilla göktan

Metaverse, sanal bir kamusal alan oluşturmayı hedefliyor. Bu kamusal alanın sanal para birimleri kripto para piyasasında işlem görmektedir. Bu açıdan kavram internetin geleceği olarak görülmektedir. Metaverse ilk giriş yapan şehir ise Seul kentidir.

Metaverse projesi coin piyasasında hareketliliğe yol açıyor. NFT ve sanal tüm eşyaların kripto para birimleri ile alım satım yapılacağı biliniyor.

Metaverse coinleri, tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinlerde olduğu gibi kripto para borsaları üzerinden satın alınabiliyor. Binance başta olmak üzere birçok global borsadan metaverse coin alabilirsiniz.

Metaverse coinler
Axie Infinity (AXS)
The Sandbox (SAND)
Decentraland (MANA)
Enjin Coin (ENJ)
Defi Kingdoms (JEWEL)
Mobox (MBOX)
My Neighbor Alice (ALICE)

Kaynak : Vatan...

Webmaster Yorumu
Kripto para konusuna yabancıyım. Ancak kısa bilgi aktarayım.

Kredi kartı kullanarak bitcoin gibi kripto para birimlerinden birini satın almak için kripto borsalarından dilediğiniz birine girebilirsiniz. Hesabınız yoksa bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Hesabınızı oluşturduktan sonra kullandığınız kredi kartının ya da banka kartının özelliklerini kontrol etmenizi öneriyoruz.

Özellikle yurtdışında bulunan ve ülkemizdeki bankalarla anlaşması olmayan kripto para borsalarında kredi kartınızı kullanırken dikkatli olmalısınız. Hem kredi kartı türünü desteklediğinden hem de bankanızın yurtdışı alışverişe açık olduğundan emin olmalısınız.

Kripto para borsası üzerinden cüzdanınızı da açtıysanız kredi kartınızı kullanarak basit bir şekilde satın alma işlemi yapabilirsiniz. En güvenilir gördüğümüz yerli kripto para borsaları Paribu ve BTC Türk. Yabancı kripto para borsası ise Binance.

bankalar.org

metaverse coinmetaverse,meta
Metaverse ve Türkiye

metaverse coin,meta,atilla göktan,meta turk

Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye Metaverse alanında da öncülük edecek.

MYK'da Genel başkan yardımcısı Ömer İleri;
Metaverse son dönemde ele aldığımız önemli bir alan. Yeni gelişmekte olan bu alanı da odağımıza aldık. Bu platformları yakınen takip ediyoruz, bu yeni teknolojiyi kullanmak noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha da önemlisi, bu alanın Türkiye açısından çok boyutlu bir şekilde değerlendirmemiz gereken bir alan olduğunu düşünüyoruz. Bu ve benzer gelişmelerin Türkiye'mize sunduğu fırsatları veya ortaya koyabileceği riskleri sürecin en başında tespit etmek, belirlemek gerektiği kanaatindeyiz.

Metaverse ile ilk toplantımızı geçen günlerde yaptık. Büyük ilgili gördü. Özellikle gençler bu konuya çok ilgili. Bu bağlamda başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve toplumumuzun diğer paydaşlarının geniş katılımı ile bir forum düzenlemeyi planlıyoruz. Bu kapsamda bu yeni mecrayı birçok boyutuyla teknolojik yenilik, ekonomik etkiler, oluşturacağı sektörel dinamikler ve sağlayacağı kavramsal açılımlar noktalarında istişarelerde bulunuyor olacağız.

Son dönemdeki teknolojik gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Kripto varlıklar gibi toplumumuzun ve dünyanın büyük bir bölümünü etkileme potansiyeline sahip alanlarda çalışmalar yapıyoruz.

Metaverse hızla geliyor. Üç yıl sonunda Twitter kalmayacak. Her şey buraya taşınacak. Onun için biz parti olarak şimdiden neyi ne kadar metaverseye taşıyacağız, neler yapacağız, bunun içine ne kadar gireceğiz onun kararını vermeliyiz.

Kaynak : Sabah 26.1.2022

Webmaster Yorumu
Ülke olarak teknolojik gelişmeleri takip etmek sevindirici. Düzenlemelerin olumlu yönde gelişeceğine inanıyorum.

metaverse türkiyemetaverse,meta
Kısa ve Öz Metaverse Hakkında

Metaverse, kullanıcıların çeşitli dijital varlıklar oluşturmalarına ya da çeşitli coinler aracılığıyla bu varlıkları alıp satabilmelerini sağlayan sanal bir dünyadır.

Gerçek dünya gibi metaverse de kara parçalarından oluşur. Bu kara parçaları, blok zincirinde NFT'ler olarak temsil edilir ve onları elinde tutan kişiye tam mülkiyet verir. NFT sanal ortamdaki dijital karşılıktır. Dijital defterde depolanan veri birimidir.

“Ağırlıkla ‘gayrimenkul’ yatırımları ile başlayan metaverse geçtiğimiz günlerde bir kullanıcı The Sandbox'ta Republic Realm tarafından geliştirilen dijital bir yata 650 bin dolar (149 Etherium) ücret ödedi. Benzer şekilde Decentraland sanal evreninde Kanada merkezli bir yatırım şirketi 116 parselden oluşan 600 metrekare büyüklüğündeki arsaya 618 bin MANA (2.43 milyon dolar) ödeme yaptı. Metrekare fiyatının yaklaşık 4 bin dolara tekabül eden yatırım oldukça iddialı olmakla birlikte arsa üzerinde alışveriş ve yaşam merkezleri yapılması planlanıyor. Kasım ayı içerisinde Decentraland, The Sandbox, CryptoVoxels ve Somnium Space gibi 4 büyük sanal evren projesinde 106 milyon dolarlık satış gerçekleştirilirken 6000’i aşkın yatırımcı yeni NFT varlığa sahip oldu.

Sandbox platformundaki bir arsa parseli için en ucuz fiyat 14.099 dolara eşdeğer 3.7 Ether iken Decentraland'da ise 13.211 dolara eşdeğer 3.46 Ether olarak kayıtlara geçmektedir.

Metaverse evreninde normal hayatta sahip olabileceğimiz mülk ve eşyalara sahip olabiliriz.

Decentraland, Axie Infinity, The Sandbox popüler platformlardır.

Meta'nın projesinde sanal gözlükler ile artırılmış gerçeklik olacak. Dijital maddelerin canlı görüntüye entegrasyonu hedefleniyor.

metaverse,meta,atilla göktan
Microsoft metaverse evrenini Teams sohbet sistemine entegre ediyor. Teams'e 3 boyutlu sanal avatar ve ortamlar eklenecek.


metaverse,meta
Webmaster Atilla Yorumu

Metaverse evreni faydalı şekilde kullanılırsa hayatımızı oldukça kolaylaştıracaktır. Ben metaverse'den arsa alma tarafınla pek ilgilenmiyorum. Ayrıca arsa aldığın zaman bir başka metaverse evreninde aldığınız arsa satılık olabilir.

Ayrıca ülkeler geneli sıkıntı durumlar olacaktır. Metaverse yaratıcıları sanal ortamda dini, kültürel ve tarihi yerleri satışa çıkarırsa. Alan kişi istediği gibi arsasını değerlendirebilecek. Fazla detaya girmek istemiyorum.

Ben işin teknolojik boyutu ile ilgileniyorum. Bu yüzden ticari domainlere yatırım yaptım. Kendinize ait artırılmış gerçeklik içeren bir site kurabilir ve bağımsız satış yapabilirsiniz. Ziyaretçiler sizin domain adresiniz üzerinden metaverse sitenize bağlanıp gerçek hayattaki gibi ürünlerinizi inceleyebilecek. Satış imkanınız daha fazla olacaktır. Tabi bu işler yazılım ve ekip işi.

Meta öneki almış domain almamım nedenleri arasında sitenin meta kelimesi üzerinde yoğunlaşması. Çünkü arama motorları ilk olarak domain üzerinden sıralama yapıyor. Sonrası içerinize bağlı. Meta metaverse hayatına başladığında bir çok kişi meta kelimesini arama motorlarına yazacak. Kaliteli bir siteniz olursa meta üzerinden reklamınızda olacaktır.

Ayrıca meta kelimesi öteki evren dışında, ticari mal anlamıda taşıyor. Zaman ne gösterecek bekleyelim ve görelim.
Meta Domain Piyasası

Microsoft, Facebook, Tencent ve Bytedance gibi büyük üreticiler "Meta Universe"nin devasa geliştirme potansiyeliyle karşı karşıya kalmaya başladı. Meta ne kadar popüler? Bugün gelin birlikte son zamanlarda ne kadar çok "meta evren" alan adı yüksek fiyatlarla alınıp satıldığına bir göz atalım!

Kelime alanı metaverse.io, yaklaşık 1,14 milyon RMB olan 175.000 ABD Doları karşılığında işlem gördü. Alan adı Ekim 2020'de tescil edilmiştir ve "meta evren" anlamını taşımaktadır. Bu alan adının birkaç ay önce sadece 2,232 ABD Doları'ndan alınıp satıldığını belirtmekte fayda var, ancak şimdi değeri artıyor.

Meta.broker alan adı, yaklaşık 970.000 RMB olan 150.000 ABD Doları karşılığında işlem gördü. Meta, meta evrenin sıcak kavramına bir gönderme olan "Yuan" anlamına gelir. Daha önce, Meta.io ayrıca 100.000 $ karşılığında işlem gördü.

Meta.so alan adı, yaklaşık 960.000 yuan olan 149.000 ABD doları fiyatla başarıyla işlem gördü. Meta.so bu yıl Nisan ayında tescil edildi, meta "yuan" anlamına geliyor ve alan adı tescilden satışa kadar sadece 6 ay geçti.

Ek olarak, yabancı basında çıkan haberlere göre, yalnızca 9 günlüğüne kayıtlı olan başka bir Metapayments.co, 53.450 $ (yaklaşık 343.924 RMB) tutarında bir işlem yaptı. Yabancı alan adı çemberindeki yatırımcılar şunları söyledi: Bu çılgınca, mantığa aykırı inanılmaz bir satış.

Meta kelimesinin kendisi "Metaverse" anlamına gelmese de, patlaması "Metaverse" kavramının patlamasından ayrılamaz, çünkü Meta aslında bir önek kelimedir, bu yüzden bir kez patlar ve herkes ortamını kabul ettikten sonra, ne olursa olsun Şu anda Meta'dan sonra hangi kelime veya şirket adı eklenirse, insanlar tarafından iyi kabul edilebilir.

Kaynak : Yabancı Medya Domain Haberleri

metaverse coin,meta,atilla göktan,meta turk,meta domain
  Domain Hakkında


metaverse,meta
Uzmanların Metaverse Görüşleri

İSMAİL HAKKI POLAT
KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ:

“Fiziksel evren ile meta evren arasındaki en büyük farklılık, fiziksel evrenin biricik, meta evrenin ise çoklanabilir olması.

Yani ben İsmail Hakkı Polat olarak bile, şu anda o ‘kapış kapış’ satılan sanal arsaların aynısını o yazılımı ve donanımı kopyalayarak kendi Metaverse alanımı yaratabilirim ve bir başkası da benim Metaverse’ü kopyalayarak kendi Metaverse alanını yaratabilir.

Dolayısıyla bu ilk dönem bilinmezliğinin yarattığı yanlış değerleme sürecinin devamında gelecek bir idrak süreciyle birlikte daha doğru bir zemine oturmasını bekleyebiliriz ama asıl beklememiz gereken idrakin ötesinde bir toplumsal bilinçlenme süreci.

Türkiye, 21. yüzyılın toplumsal ve ekonomik bir refah ülkesi olmak istiyorsa Metaverse kavramını ‘kapış kapış giden sanal arsaların spekülatif kazancı peşinde koşanlardan değil ülkenin doğusuyla batısını, kuzeyiyle güneyini Metaverse üzerinde bir araya getirerek herkese fırsat eşitliği sağlayan ve toplumun hemhal olacağı eğitim, dayanışma ve istihdam yaratacak üretken uygulamalarla dolu bir ekosistemi inşa edenlerden oluşan bir toplumsal bilinç yaratmalıdır.”

ERKAN SAKA
BİLGİ ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ:

“Metaverse heyecan verici bir gelişme. Başta sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini içeren çok katmanlı bir platform fikri var ve Metaverse dünyasının daha başındayız. Şunun da altını çizelim ki oyun dünyasında ve bazı başka ortamlarda zaten Metaverse var.

Ama kavramın ortaya çıktığı Neal Stephenson’ın Snowcrash romanında hayal edilen Metaverse dünyasının çok gerisindeyiz. Mark Zuckerberg, kavramı öne çıkarırken özel bir gelişme ilan etmedi. Varolan haliyle devam ediyoruz şu aşamada.

Son kullanıcı her teknolojinin detaylarını bilmek zorunda değil ama özellikle Metaverse bağlamında epey bir bilgisizlik var. Bu durumda yapılan her finansal hamle çok riskli, neredeyse kumara yakın. Türkiye’de de biraz bunu yaşıyoruz.

Örneğin arsa alınan platform sanki tek Metaverse ortamı gibi tahayyül ediliyor. Oysa birçok platformdan yalnızca biri. Bakalım birkaç seneye var olacak mı?

ALPHAN MANAS
METAVERSE DERNEĞİ KURUCU BAŞKANI:

“Metaverse’ün Türkiye’de daha iyi anlaşılması, bilincin oluşması ve literatürün oluşması için konunun uzmanı olan 25 isimle Metaverse Derneği kuruyoruz.

Amacımız bilincin artması ve insanların odağını arsa vb. spekülatif alanlardan teknolojik gelişime ve yeniliğe yönlendirmek.

Metaverse’te özellikle Türkiye ve dünya haritası üzerinde olan varlıkların ya da arsaların satın alınması anlamlı değil. Metaverse’te arsa vb. alanları yatırım aracı görmek yerinde değil ve riskli.

Çünkü Metaverse sınırsız evreni tarif ediyor ve arzı tanımlamak belli değil. Örneğin x Metaverse’ten arsa aldığınızda bir başkasının da y Metaverse’ü içinde aynı arsayı almayacağının garantisi yok.”

ÜMİT ALAN
İLETİŞİMCİ - YAZAR:

“Metaverse internetin yeni dönemine ilişkin önemli bir vizyon. Üç nedenle, yanlış anlaşılıyor. Birincisi, Facebook’un Meta lansmanı sonrası bugünden yarına başlayacak sanılması. Oysa o lansmanda anlatıldığı gibi gerçekleşmesi için gözlük teknolojisinin ve işlemci hızlarının istenen düzeye ulaşması gerekli; en iyi ihtimalle beş yıl, birçok uzmana göreyse 10 yılı var; beklentiler düzeyinde gerçekleşmeyip bir balona dönme ihtimali de hiç yok değil.

İkincisi, tek bir Metaverse evreni varmış gibi algılanarak bir arsa spekülasyonuna konu olması.

Oysa ileride binlerce Metaverse evreni olmaması için hiçbir neden yok.

Üçüncüsü, bugün ona indirgense de sadece VR gözlüklere bağlı bir vizyon değil. 2003’te çıkan Second Life oyunundan itibaren Metaverse girdiğimiz bir şey. Fortnite, Roblox, World of Warcraft benzeri oyunlar hep Metaverse’te geçiyor aslında.”

Kaynak : Cumhuriyet

Webmaster Yorumu
Uzmanların görüşlerine katılıyorum. O bakımdan metaverse den arsa almak yerine yazılımınız ve donanımınız ile kendi metaverse dünyanızı kurabilirsiniz.

Meta domainlere yatırım yapmamım en büyük nedenleri arasında bu ayrıntı var. Satamazsam bile teknoloji ve bilgim boyutunda kendi metaverse evrenimi kurabilirim.

İkinci ihtimal meta domainleri çocuklarıma miras bırakabilirim.
listen turkey
Gerçek Hayat Devam Ediyor. Radyo ve Müzik Dinlemek İsterseniz Listen Turkey Ziyaret Edebilirsiniz.


metaverse,meta
Metaverse Haber - Taciz

meta taciz

Geçen yıl isim değiştirerek Meta adını alan Facebook’un fitilini ateşlediği “metaverse” çılgınlığı büyüyor… Her gün binlerce kullanıcının katıldığı sanal dünya bu kez cinsel taciz olayıyla gündeme geldi. ABD'de 43 yaşındaki dört çocuk annesi bir kadın, sanal dünyada yaşadığı cinsel saldırıyı anlattı.

“Meta-evren”in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya olarak öne çıkıyor.

ABD’de Nina Jane Patel isimli 43 yaşındaki bir anne, Facebook’un sanal dünyasına girdikten kısa bir süre sonra bir çete tarafından cinsel saldırıya uğradığını anlattı. Kendisine sanal ortamda bir avatar oluşturan Patel, avatarının üç erkek karakter tarafından agresifçe taciz edildiğini açıkladı.

Olayın, kullanıcıların avatarlarının buluştuğu ve etkileşime girdiği ve şehirler, parklar veya kafeler gibi hızla büyüyen bir sanal konumlar ağını keşfettiği çevrimiçi bir dünyada gerçekleştiği aktarıldı.

Dört çocuk annesi Patel bu ay Metaverse dünyasının giriş noktası olarak hizmet veren sanal bir alan olan ‘lobi’ye girdi. Ancak saniyeler içinde, onu elleyen, cinsel imalara maruz bırakan ve kaçmaya çalışırken ona saldıran erkeklerin avatarları tarafından takip edildi.

Avatarların kendisine fiziksel olarak saldırmadığını bilse de Patel, yaşadıklarından endişe duyduğunu ve özellikle kızlarının güvenliğinden korktuğunu aktardı.

meta taciz

Patel, “Horizon Venues metaverse’e tıpkı bana benzeyen, orta yaşlı, sarışın, kot pantolon ve uzun kollu bir bluz giymiş bir avatar olarak girdim. Girdiğiniz alan bir tiyatro fuayesi gibi bir lobiydi. 60 saniye içinde, hepsi erkek sesli üç erkek avatar bana doğru geldi ve uygunsuz bir şekilde bana dokundu. Ben ne olduğunu anlamadan önce, hem üst hem de alt bedenime avatarıma dokunduklarının ekran görüntülerini çekiyorlardı. Bunu yaparken de “Sevmiyormuş gibi yapma” gibi şeyler söylediler. Kaçmaya çalıştım ama beni takip ettiler. Bu insanların kim olduğunu bilmiyordum ya da kalıp araştırmak için zamanım yoktu.” ifadeleriyle sanal ortamda yaşadığı tacizi anlattı.

Kaynak : Sözcü

Webmaster Yorumu
Gençlik yıllarımda chatcity platformuna takılırdım. Avatarlar ile sohbet ediyordunuz. Oradada metaverse gibi taciz olayları oluyordu. Avatar güvenlikçiler vardı. Odaları ziyaret ediyorlardı. Admine, şikayet edip tacizci avatar sistemden atılıyordu. Şimdiki durumu bilmiyorum.

Metaverse'de taciz olaylarının önüne geçmek oldukça zor. Ancak sıkıntılı olsada kimlik numarası ile giriş yapılabilir. Telefona onay kodu gelebilir. Avatarlar istediği gibi hareket edemez. Bu durumda veri hırsızlığına yol açacak. Başka çözümler üretilmesi lazım.

Düşünüyorum e-devlet gibi ortak bir sistem olsa oradan giriş yapılsa çözüm olurmu. Tabi bu konuda Ülkeler destek vermeli.

Metaverse'de taciz olayları gündemi meşgul etmeye devam edecektir.

metaverse,meta

metaverse,metametaverse,meta
Metaverse Haber - İstihdam

meta domain,meta,atilla göktan

Avrupa'daki operasyonlarını genişleten Facebook'un yeni sanal gerçeklik şirketi Meta, çalışanlarına uzaktan çalışma sistemini uygulayacak.

Şirket, önümüzdeki yıllarda sanal gerçeklik odaklı Metaverse oluşumuna destek olmak için işe alınan kişilerin Almanya, Fransa ve İspanya dahil Avrupa'nın sekiz ülkesinde evden çalışabileceklerini açıkladı.

Uzaktan çalışma sistemine bel bağlayan şirketin hedeflerinden bir diğeri de bilişim sektörünün geleneksel kaleleri olan Birleşik Krallık ve İrlanda'dan katılımlarla yetenek havuzunu genişletmek.

Meta'nın işe alma stratejisinde sayıları giderek azalan deneyimli yeteneklere gözünü dikmesi, kendi hibrit ve uzaktan çalışma politikalarına hız vermesi açısından Avrupalı şirketler üzerinde de baskıyı artıracağı tahmin ediliyor. Anketler de çalışanların pandemi sonrasında esnek çalışma düzenini büyük ölçüde desteklediğini gösteriyor.

Meta şirketi, Metaverse projesi için önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa'dan en az 10 bin yeni çalışan istihdam etmeyi planlıyor. Bu rakamlar Avrupa'nın oldukça büyük olan teknoloji iş gücü havuzunda bir dalgalanma yaratacak. Ki teknoloji çalışanlarına olan talep, son yıllarda zaten arzı geride bıraktı.

Meta'nın sözcüsü Cousins ise "Pozisyonunuz uygunsa ve işinizi başka bir yerde yapabiliyorsanız, uzaktan çalışmayı tercih edebilirsiniz. Belki İrlanda'da çalışıyordun ve İspanya ya da Almanya'da olmak istiyorsun. Yani bu olabilecek bir seçenek" diyor.

Kaynak : NTV

Webmaster Yorumu
Meta hayata geçtiğinde iş hayatı oldukça kolaylaşacak. İşe giderken trafikte geçen zaman insanları oldukça yoruyor... Tek sıkıntı mesai saatlerine uymak. Evden çalışma olacak diye gecelere kadar insanları meşgul etmek motivasyonu düşürür.

Ama evli kişiler için evden çalışmakta ayrı bir dert diyelim.


metaverse,meta
Metaverse Haber - Meslekler 1

meta domain,metaverse iş,meta iş,atilla göktan

RİSK YÖNETİMİ UZMANI
Metaverse evreni blok zinciri, bitcoin, NFT gibi yatırım araçlarını da bünyesine entegre edecek. Yeni ve dijital teknolojik yapıya sahip yatırım araçlarına yapılacak yatırımlar özelinde risk yönetimi uzmanları önem kazanacak. Risk yönetimi uzmanları bir şirketi veya bireyi potansiyel olarak metaverse evreninde etkileyebilecek finansal riskleri değerlendirmekten sorumlu olacak.

BLOK ZİNCİRİ UZMANLARI
Blok zinciri uzmanları ve geliştiricileri; finansal hizmetler, kamu, teknoloji şirketleri, e-ticaret ve pazarlama alanlarında önemli bir konuma sahip olacak. Bu uzmanlar, metaverse evreninde de blok zincirinin kullanıcılara daha iyi hizmet vermesinin yollarını arayacak.

DİJİTAL DEDEKTİF
Dijital ortamda bilgi saklama, işleme ve güvenlik konuları hem şirketler hem de bireyler için daha da önem taşıyacak. Bu alanda uzmanlaşmış elemanlara metaverse ile birlikte daha fazla ihtiyaç duyulacak.

VR OYUN TASARIMCILARI
Online oyunlar her yıl hem artan oyuncu sayısı hem de yarattıkları ekonomik büyüklük ile dikkat çekiyor. Metaverse evreniyle birlikte, özellikle VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) tabanlı oyunların prototipini oluşturacak, tasarlayacak ve kullanıcılarla buluşturacak oyun tasarımcılarına rağbet olacak.

DİJİTAL SATIŞ UZMANI
Metaverse hem bireylere hem de markalara ürünlerini pazarlama, satma ve gelir etmek için de kullanılacak. Fiziksel dünyada özellikle mağazalarda iletişim kurduğumuz satış uzmanlarına, satış temsilcilerine metaverse evreninde de ihtiyaç olacak. Fiziksel mağazalarda görmeye alıştığımız satış temsilcileri-uzmanları, avatarları ile dijital evrende de görev yapacak.

SİBER GÜVENLİK UZMANI
Dünya daha dijital hale geldikçe, siber suçlar tüm bireyler, işletmeler ve devlet kurumları için en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürüyor. Bu durum bireylerin ya da şirketlerin fiziksel güvenliğini korumak kadar önemli bir hal alacak. Siber güvenlik metaverse ile birlikte hayatın her alanına daha fazla yayılacak, her bireyin ve şirketin gelecekte bir siber uzman güvenlik uzmanı olacak.

PAZARLAMA YÖNETİCİSİ
Pazarlama yöneticilerinin iş tanımlarına ise yeni görev alanları eklenecek. Pazarlama yöneticileri, kripto paralar ve blockchain teknojilerini de kullanarak potansiyel kullanıcıları tanımlayacak, eğilimlerini izleyecek ve şirketlerin pazar paylarını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olacak stratejiler geliştirecek.

SANAL EMLAK UZMANI
Metaverse insanların ve şirketlerin sanal arsa, ev, dükkan gibi ihtiyaçlarına da cevap sunacak. Metaverse evrenindeki sanal araziler bir çeşit emlak ekonomisi oluşturacak. Bu durum sanal emlak uzmanlığı gibi yeni bir iş tanımını beraberinde getirebilir.

Kaynak : Sözcü

Webmaster Yorumu
Üniversitelerin metaverse teknolojisine uygun meslek üzerine eğitim içeren bölümler açmalı.

Üniversitelerde eğitimde ayrı bir konu. Artırılmış gerçeklik sayesinde uzaktan derslere girilebilir.

Geleceğin Meslekleri Serisimetaverse,meta
Metaverse Haber - Bilgisayar

meta domain,metaverse,atilla göktan

Facebook'un ana şirketi Meta, dünyanın en hızlısı olacağına inandığı yeni bir yapay zeka süper bilgisayarı yarattığını söyledi.

Meta, bilgisayarın 2022 ortalarında tamamlandığında dünyanın en hızlısı olacağına inandığını söyledi.

Meta, bilgisayarın nerede olduğunu veya inşa etmenin maliyetini açıklamadı. Şirket bir blog yazısında, "Bu araştırma, yalnızca bugünün hizmetlerimizde insanları güvende tutmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekte meta veri tabanı oluşturacak" dedi.

Kaynak : Euronews

Webmaster Yorumu
Sadece yazılım ile olmuyor. Metaverse için donanımda gerekli. Ayrıca internet hızlı olmalı. Çalışmalar sürüyor diyelim.

Meta talep görürse mevcut telefon ve bilgisayarlar ne olacak merak konusu.


metaverse,meta
Metaverse Haber - Hac ve Umre

meta domain

Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz günlerde Müslümanların Kâbe üzerindeki Hacerülesved taşını sanal olarak ziyaret etmelerini sağlayan bir Metaverse girişimi başlatması, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, konuyla ilgili açıklamasında "Metaverse ile Kâbe’yi gezeceğiz ama bir ibadet söz konusu olamaz. Mesela Arafat’ın belli bir sınırı var. Siz o sınırın dışına çıkamazsınız, toprağa ayağınızın değmesi lazım" dedi.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Abdullah Tırabzon’un konuyla ilgili görüşleri ise şöyle oldu:
'Sanal ile gerçeklik kesinlikle bir olamaz. Sanal olarak Kâbe’yi ziyaret edince hacı olmuş olmazsınız, umre yapmış olmazsınız. Dolayısıyla Metaverse ile hac ibadeti diye bir kavram çıkarsa birileri de kalkıp Metaverse ile namaz ibadeti der. Oturduğum yerden sanal alemden namaz kılabilirim sonuçta hissediyorum diyebilir. Fakat bu kesinlikle fıkhi olarak geçerliliği olmayacak bir şeydir.'

Webmaster Yorumu
Uzmanlara katılıyorum. Ülkeleri metaverse ile gezmek güzel olabilir. Ama dini görevler için uygun görmüyorum. Yakında avatarlar tavaf yapıyor diye okuyabiliriz. Dinden ve maneviyattan uzaklaşma gibi algıladım.

Ancak gitmeden önce atmosferi görmek isteyenler için iyi olabilir.


metaverse,meta
Metaverse Haber - Instagram

meta domain,atilla göktan,metaverse

Instagram, sanal gerçeklik algısını güçlendirecek bir güncellemeye hazırlanıyor. Hikayeler ve mesajlara üç boyutlu avatarlar gelecek.

Meta (eski adıyla Facebook Inc.) bir süredir metaverse diğer adıyla sanal gerçeklik adımlarıyla öne çıkıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Instagram Hikayeler ve mesajlar için üç boyutlu avatarlar gelecek. Öte yandan, Facebook ve Messenger'daki avatarların da güncelleneceği belirtildi.

Şirket uzun süredir kullanıcıların talep ettiği bir özelliği test etmeye başladı. Bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi'nin tespit ettiği yeni özeliğe göre kullanıcılar profil sayfalarındaki paylaşımları istedikleri gibi düzenleyebilecek.

Meta'dan yapılan açıklamaya göre avatarların görünüşlerinde engelli bireylere daha çok alan açılacak. Kullanıcılar ayrıca kendi üç boyutlu avatarlarını da ekleyebilecekler.

Webmaster Yorumu
Instagram ve sosyal medya teknolojiye ayak uydurmak zorunda. Metaverse web ortamını da şenlendirebilir. Ancak gerekli yazılımlar ve donanımı sağlayabilmek önemli. Oyun geliştiriciler için büyük fırsatlar gözüküyor.


metaverse,meta
Metaverse Haber - Arsa

meta domain,meta arsa,metaverse,atilla göktan

Gelişen web teknolojileri ile birlikte ortaya çıkan metaverse arsa satışları ile ilgili yeni raporlar yayımlandı.

Raporlarda, metaverse gayrimenkul satışlarının ‘Big Four’ adı verilen en büyük dört platformda toplamda 500 milyon doları aştığı belirtilirken ve 2022 yılında bu rakamın iki katına ulaşmasının beklendiği aktarıldı.

CNBC’nin haberinde, metaverse gayrimenkul yatırımcısı ve danışmanlık firması Republic Realm'in CEO'su Janine Yorio, “Büyük riskler var ancak potansiyel olarak büyük kazançlar var” dedi.

Metaverse arsa satışında ise dört şirket öne çıkıyor. Metaverse analistleri tarafından ‘Big Four’ (Dört büyük) olarak adlandırılan şirketler ise Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels ve Somnium oldu. Dört platformda tamamı farklı büyüklüklerde toplam 268 bin 645 parsel alan satışa sunulurken, Republic Realm'den bir rapora göre, Sandbox, dört platformdaki mevcut arazinin yüzde 62'si ve 2022'deki tüm arazi satışlarının dörtte üçü ile piyasaya hakim durumda bulunuyor.

Sandbox'ın 166 bin 464 parselinin her birinin Aralık ayı itibarıyla ortalama 12 bin 700 dolarlık Ethereum bedeliyle satılırken, parsellerin 96 metreye 96 metre olduğu belirtildi.

Sandbox’ın ardından piyasadaki ikinci oyuncu olan Decentraland (MANA), 16 metreye 16 metre boyutlarında 90 bin 600 parsel satışa çıkarırken, parsellerin her birinin 14 bin 440 dolara karşılık gelen değerindeki Ethereum karşılığına satıldığı bildirildi.

Webmaster Yorumu
Uçmuş bunlar....


metaverse,meta
Metaverse Haber - Tarım

meta domain,meta arsa,metaverse,atilla göktan

Metaverse günümüzde en çok Z kuşağını daha çok cezbediyor görünüyor. İklim krizinin çözümünde bu bir avantaja çevrilebilir mi?

Gelişmiş ülkeler Z kuşağına tarım strateji ve politikalarını öğretmek için oyunlar yayınlıyor. Güney Kore; tarım politikalarını Z ve Alfa kuşağına tanıtmak için Minecraft tabanlı Metaverse oyununu yayınladı. Gıda farkındalığı, israfa dikkat çekmek, iklim krizinin çözümüne katkı sunmak tüm hedefleri gerçekleştirebileceğimiz alan Metaverse agriculture. Sanal tarım müzeleri, akıllı çiftliklerde tarım teknoloji eğitimleri ülke tarımını geliştirmeye de katkı sunacak.

Elbette Metaverse sadece insanların hazlarını köpürtmeye yönelik değil, Rusya geçtiğimiz yıl VR başlığı aracılığı ile inekler için sanal bir gerçeklik yarattı. Simülasyonda ineklere; güneşli yazlık bir tarla sunulurken, kırmızı rengin daha fazla algılanması sağlandı. Matrix’e giden ineklerin sütü artırıldı. Ortam aydınlatması, işitsel zenginleştirme, VR simülasyonu aracılığı ile bilişsel uyarım, tüm bunlar inek motivasyonuna yönelik verim artırıcı sanal gerçeklik uygulamaları. Tarımsal tekniklere adapte etmek amacıyla artırılmış gerçeklik teknolojileriyle karmaşık bilgilerin görselleştirilmesi ve öğretilmesiyle uzun vadede personel maliyetlerini de düşürmek amaçlanıyor.

Biz de Tohum Platformu olarak ‘Mesopotamian Metaverse Farm’ı kurduk. Amacımız yaşadığımız coğrafyanın benzersiz tarım mirasını dünya ile buluşturup bu topraklara ait lezzetleri pazarlamak, Türkiye’nin tanıtımına katkı sunmak. CRISPR yöntemi ile binlerce yıllık tohumların genetik zenginlikleri geleceğin dayanıklı tohumlarıyla buluşuyor. İstediğimiz özellikler kalsın istemediğimiz özellikleri kesip atalım. Kuraklığa, soğuğa karşı dayanıklı çeşitler, hayvansal ve bitkisel istilacı türlere karşı dirayetli tohumlar gelecekte en çok ihtiyacımız olan şey. Gıda savaşlarının mermisi tohumculuk diyen Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan’ın dediği gibi gelecekte en büyük kozumuz milli tohumculuk, tohumu elinde tutan dünyayı yönetir.

Nft’in derin dehlizlerinde kaleler kuşatıldı, önemli köşe başları satın alındı, NFT’nin kazananları cesurlar, teknoloji severler, yeniliğe açık olanlar. Bize bir şey kaldı mı diyenlere daha alınacak çok kale var demekle yetinmeyip kendi haz krallıklarını yaratmalarını öneriyorum. Dijital koleksiyonculuğun içine kendi ekmek tariflerinizi, felsefelerinizi, tat kombinasyonlarınızı koyabilirsiniz. Mesela Vakfıkebir ekşi mayası geleceğin protein krallığında maya bakterilerinin ne denli değer kazanacağını bilenlere güzel bir alternatif olsa gerek. Kendi ürettiğiniz maya bakterisini eklediğiniz hamur içinde resmedin, reçetesini oluşturun, ekmek fotoğrafınızla beraber satışa koyun. Benzersiz bir eser oluşturun.

Kaynak : Hürriyet
Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman

Webmaster Yorumu
Metaverse ticarete farklı bir boyut getirecek. Girişimciler için yeni fırsatlar diyelim.

Ancak beni düşündüren coin. Herkes coin kullanmak zorundamı? Kendi metaverse sitenizden para veya kredi kartıyla neden olmasın.


metaverse,meta
Metaverse Haber - Ferrari

meta domain,meta arsa,metaverse,atilla göktan

İtalyan otomobil üreticisi dev şirket Ferrari’den metaverse hamlesi geliyor. Ferrari CEO’su Benedetto Vigna yaptığı açıklamada, şirketin sanal gerçeklik, oyun ve sosyal medyadaki fırsatları araştıran ve dijital hizmetlere odaklanan bir departman kurduğunu da duyurdu. Ferrari’nin hedefinde blok zinciri teknolojisinden yararlanmak ve NFT çıkarmak da bulunuyor.

Şirket analistleriyle yaptığı bir konuşmada yeni teknolojilere entegre olmak zorunda olduklarını belirten Vigna, “Markanın gücünü koruyabilmesi için yeni teknolojileri araştırmamız çok önemli. Bu konuda yeni teknoloji ortakları da arıyoruz” dedi.

Birçok teknoloji şirketinin metaverse’ü, yeni iletişim ve etkileşim alanı olarak görmesi ve bu evrenin gittikçe büyümesi, Ferrari gibi büyük markaların alana girişini hızlandırabilir.

Webmaster Yorumu
Artırılmış gerçeklik sayesinde metaverse ile arabaları yakından tanıyabileceğiz. Dünya'nın her yerinden alım ve satım işlemleri yapabileceğiz.


metaverse,meta
Metaverse Haber - Beştepe

meta domain,meta arsa,metaverse,atilla göktan

Ankara Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Metaverse olarak bilinen sanal evrende Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin satıldığı ortaya çıktı. Külliyeyi kim ya da kimlerin aldığı ise henüz bilinmiyor. Külliyeyi satın almak için ise yüklü miktarlarda para ödenmesi gerekiyor.

Dünyada giderek yaygınlaşan Metaverse’de arsa ve konut satışı devam ediyor. Hürriyet yazarı Hande Fırat bugünkü köşe yazısının bir bölümünde Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin satılmasıyla ilgili dikkat çeken ifadeler kullandı. “Bu dünyada mülk ya da arazi sahibi olmak bitti, şimdi de sanal evrenlerde tapu sahibi olma moda oldu.” diyen Hande Fırat, “Ünlü isimlerin düzenlediği partileri bir kenara bırakıyorum. Ancak sanal evrenlerde arsa, bina, dükkân, tarihi eser, yer alınması adeta çılgınlığa döndü.” dedi.

Hande Fırat yazısında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Metaverse forumu düzenlenecek. Metaverse, kripto para ve sosyal medyada alım satımlarının nasıl yapıldığı incelenecek. Üstelik alım satımların regüle edilmesi de gündemde.” bilgisine yer verdi.

Webmaster Yorumu
Metaverse'de adamlar kafalarına göre yer satıyorlar. Bizim evi de satmadan almak lazım. Yakında metaverse de arsa mayfasıda çıkar.
:)

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, vatandaşlara Metaverse’de ne yapmak istediklerini sormuş. Verilen yanıtlar arasında arkadaş ve aile buluşması, doğum günü kutlaması, konser, spor gibi etkinlikleri izleme ilk sıralarda yer aldı.


metaverse,meta
Meta - Duyuru

meta,metaverse,atilla göktan

Kullanıcılar, Meta’nın Horizon Worlds ve Horizon Venues alanlarında kendi avatarlarıyla diğer kişilerle interaktif olarak iletişime geçebiliyor. Kanada ve ABD’de yaşayan 18 yaş üstü kullanıcıların katılabildiği sosyal VR alanı ilgi çekici bir yer olsa da bazı nahoş durumlar yaşandı.

Geçtiğimiz hafta da bir kadın bu alanda kendisinin cinsel tacize uğradığını söylemişti. Bu tarz vakaların çoğalması nedeniyle Meta tacizlerin önüne geçecek yeni kararları duyurdu.

Önceki ismi Oculus olan Meta Quest, Horizon Worlds ve Horizon Venues için geliştirdiği Kişisel Sınır özelliğini tanıttı. 4 Şubat’tan itibaren kullanıma sunulan bu özellik ile Meta’nın Metaverse evreninde avatarlar arası 4 fit (yaklaşık 1,2 metre) mesafe olacak.

Yeni özelliğin önemine de değinen şirket, açıklamasında “Kişisel Sınır’ı varsayılan olarak kullanıma sunuyoruz. Çünkü bunun davranış normlarının belirlenmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu, VR gibi nispeten yeni bir ortam için oldukça önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Webmaster Yorumu
Bir proje hakkındaki ilk izlenimler önemlidir. Meta bunun farkında yazılımı güncelleyip kötü izlenimlerin önüne geçmek için duyuru yapmış.


metaverse,meta
Metaverse - Yatırım

meta,metaverse,atilla göktan

Metaverse'e en çok yatırım Türkiye'den geldi. Bu gelişme karşısında dünyanın büyük oyun platformlarından biri olan Wider Games, Türkiye’de yatırım yapma kararı aldı.

2018 yılında küresel pazara çıkan büyük oyun şirketi Wider Games, 73 ülkede aktif halde eğlence ve oyun içi ticarete aracılık eden bir platform.

Amerika merkezli olan Wider Games, son 5 yılda AR-GE çalışmalarını tamamlayarak büyük bir kitleye hitap etmeye başladı ve son olarak Türkiye pazarına da girdi.

Android, iOS ve web tabanlı 'oyna-kazan' mantığı ile kişiler oyun oynayarak widercoin ve coinprz kazanıyor. Wider Games ayrıca kişiye özel NFT oluşturuyor.

Kaynak : NTV

Webmaster Yorumu
Türkiye oyun pazarının önemli merkezlerinden biri. Ancak Türk yazılımı oyunların teknolojiye ayak uydurması lazım.


metaverse,meta
Metaverse - Konser

metaverse konser,meta,atilla göktan,metaverse

Ed Sheeran, Madonna ve Rita Ora’yı temsil eden Warner Music Group, Justin Bieber, Cardi B ve Ariana Grande gibi sanatçıların sanal avatarlarının bulunduğu Metaverse’te çevrim içi konser mekanı yaratmak için harekete geçti.

Müzik sektörünün patronları, sanal gerçeklik alanlarında dijital konserler düzenlemek için yıldızları "metaverse" evrenine çekmeye başladı. Müzik şirketleri, insanların sanal avatarlarla temsil edildiği çevrim içi dijital dünyalar olan "metaverse"ün kazanç potansiyelini görünce harekete geçti. Şirketler sanal konserler düzenlemek ve milyonlarca sterlin değerindeki dijital ürünleri, şarkıcıların hayranlarına satmak için çevrim içi platformlarla anlaşmalar imzalıyor.

Justin Bieber, Cardi B ve Ariana Grande gibi sanatçıların sanal avatarları bulunurken, Ed Sheeran, Madonna ve Rita Ora'yı temsil eden Warner Music Group, "The Sandbox" adlı metaverse'te çevrim içi konser mekanı yaratmaya karar verdi. Bu, metaverse'teki ilk kalıcı müzik alanı olacak.

Sony Music, çevrimiçi dünyalar yaratma ve sanal mal satma konusunda uzmanlaşmış “Roblox” ile iş birliği yaptı.

Kaynak : Milliyet

Webmaster Yorumu
Metaverse sanatçılara farklı boyutlar kazandıracak. Hava koşulları ne olursa olsun 7/24 konser verebilirler. Ayrıca konfor alanı rahatlığı olarak talep görecektir. İleriyi görebilen sanatçılar yatırımlarını yapmaya başladı.


metaverse,meta
Metaverse - Rapor

metaverse konser,meta,atilla göktan,metaverse

Russia Today'in haberine göre; Rusya'da kitle iletişim araçlarını izlemekten sorumlu federal kurum olan Roskomnadzor Bilimsel Teknik Merkezi, insanların ulusal sınırların ötesinde etkileşime girebildiği VR alanlarının potansiyel risklerini ve olasılıklarını değerlendiren bir rapor yayınladı.

Rapora göre, metaverse, sınır düzenlemelerini ihlal edebilecek farklı milletlerden insanlar arasındaki ticaret de dahil olmak üzere kripto para biriminde gerçekleştirilen yasa dışı işlemlerde kullanılabilir. Yazarlar, sanal alanların uyuşturucu ticareti veya diğer yasaklı maddelerin ticareti için olgunlaşacağını iddia ediyor.

Webmaster Yorumu
Metaverse kripto para odaklı olduğu için yasa dışı faaliyetlere zemin hazırlıyor.

Çözüm her ülke kendi para birimiyle metaverse evrenini kurmalı.


metaverse,meta
Metaverse - Simpsonlar

metaverse konser,meta,atilla göktan,metaverse

Simpsonlar'daki metaverse kehaneti ses getirdi. Metaverse, Facebook'un kurucusu ve Meta CEO'su Mark Zuckerberg sayesinde özellikle son dönemde dikkat çekmeyi başarmıştı. Simpsonlardan bu konuda tahmin geldi. Hem de 2011 yılında.

Dizideki metaverse öngörüsü 2011'de yayınlanan 23. sezondaki "Holidays of Futre Passed" bölümünde gerçekleşiyor.

Dizide İlk olarak Lisa Simpsons'ın "ultra net" olarak adlandırılan sanal gerçeklik platformuna içine girdiği görülüyor. Günümüzdeki sanal gerçeklik dünyasına oldukça benzeyen sahnelerde sürükleyici bir çevrimiçi dünyada etkileşime girdiği, ziyaretler ve çeşitli aktivitelerini burada gerçekleştirdiği görülüyor.

Sosyal medyada paylaşılan bu görüntüler, izleyenler arasında tartışmalara yol açtı. Metaverse kavramının öncüsü olarak kabul edilen Mark Zuckerberg'i kimileri Simpsonlar'dan fikir çalmakla suçlarken, kimileriyse buradaki senaryonun, gelecekten bir görüntü olduğunu iddia etti.

Webmaster Yorumu
Hayal etmek bir yetenektir. Ancak hayali gerçekleştirebilmek başarıdır.

Benim gibi hayal gücü geniş insanlar uzun zaman önce düşünmüş olabilirler. Ama netice önemli.


metaverse,meta
Meta - Veri Krizi

metaverse konser,meta,atilla göktan,metaverse

Facebook'un çatı şirketi Meta, Avrupalıları veri paylaşım faaliyetlerini yürütmelerine izin vermemeleri durumunda Facebook ve Instagram'ın bu ülkelerde faaliyetlerini durduracağı konusunda uyardı.

Apple ve Google gibi devlere astronomik cezalar kesen Avrupa Birliği'ni kritik operasyonlarını etkilemekle suçlayan META ​​düzenleyiciler, mahkemeler ve yasama organlarından gelen yönetmelikleri suçladı.

Meta, AB sınırları içinde yer alan sunucuları kullansa bile sunucu arası veri transferi firmanın temel rekabet unsurları arasında. TRT Haber'in aktardığına göre firma kullanıcı ihtiyaçlarını belirlemek ve kitleye göre doğru reklam seçimleri yapmak için verileri sunucular arasında paylaşıyor.

Şu an için AB ise bu kuraldan geri adım atmış değil. Meta ise son çare olarak AB ülkeleri için Facebook ve Instagram kapatma gibi bir karar almak zorunda kalabileceğini açıkladı.

Webmaster Yorumu
Sosyal medyalar ülkelere meydan okuyacak kadar güçlü mü? Kuralları ülkeler belirlemeli. Kapanırsa kapansın. Zaten kullanmıyorum. Kullananlarda zamanla alışır.


metaverse,meta
Artırılmış Gerçeklik - Snapchat

metaverse konser,meta,atilla göktan,metaverse

Snap, katalog destekli AR lensleriyle yeni bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Snap kısa süre önce, AR alışverişini tüketiciler için daha basit ve daha ilgi çekici hale getirmek ve markalar için oluşturmayı, ölçeklendirmeyi ve optimize etmeyi daha kolay hale getirmek için AR alışverişinde büyük bir yükseltme olan Katalog destekli Alışveriş Lenslerinin kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Yeni özellikler, Snapchat kullanıcılarının ürünler üzerinde çalışırken yeni Lens Ürün Kartları ile satın almak için fiyatlar, açıklamalar ve benzersiz URL'ler gibi ürün bilgilerini hızlı bir şekilde görmelerini sağlayan basitleştirilmiş, daha kullanışlı bir AR deneme alışverişi arayüzünü içeriyor. Markalar için güncellemeler, hangi ürünlerin en popüler olduğu konusunda anında geri bildirim gibi gerçek zamanlı sonuçlar sağlamaya odaklanır. Ek olarak Snap, Lens Web Builder'ı genişleterek güzellik markalarının iki dakika gibi kısa bir sürede Shopping Lenses oluşturmasına olanak tanıyor.

AR alışverişi, makyaj yapmaktan ayakkabılara, saatlerden gözlüklere kadar, topluluğumuzun uygulamamızla nasıl etkileşim kurduğunun ortaya çıkan önemli bir parçasıdır.

Snap Inc.'in başdanışmanı Jeremi Gorman; “Artırılmış gerçeklik, alışveriş yapma, oynama ve öğrenme şeklimizi değiştiriyor ve işletmelerin hikayelerini anlatma ve ürünlerini satma şeklini değiştiriyor. Bugünden itibaren, yenilenen AR Alışveriş Lenslerimiz Snapchat topluluğumuz için daha ilgi çekici bir deneyim anlamına gelecek ve işletmeler için Lensler oluşturmanın daha hızlı ve daha kolay bir yolunu sunacak. Hangi ürünlerin yankı uyandırdığı hakkında gerçek zamanlı analiz ve Ar-Ge için Lensleri mevcut ürün kataloglarına doğrudan bağlayacak.

Not
Snapchat; Snap Inc. kurucuları Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından akıllı telefonlar için geliştirilmiş, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Kullanıcıların birbirlerine yazılı metin, fotoğraf, ses ve video göndermesini sağlar.

ar,vr,meta,atilla göktan,metaverse

Webmaster Yorumu
Artırılmış gerçeklik(AR), genellikle bir akıllı telefondaki kamerayı kullanarak canlı bir görüntüye dijital öğeler ekler. Artırılmış gerçeklik deneyimlerine Snapchat lensleri ve Pokemon Go oyununu örnek verebiliriz.

Sanal gerçeklik(VR), 3D dünyalarla etkileşim yaşanılmasını sağlar. Teknoloji kullanılarak oluşturulan kurgular ile gerçek ve hayalin birleştirilmesidir. HTC Vive, Oculus Rift veya Google Cardboard gibi VR cihazları kullanılarak kullanıcılar, ciyaklayan bir penguen kolonisinin ortası veya hatta bir ejderhanın arkası gibi bir dizi gerçek dünyaya ve hayali ortama taşınabilir.

Hem AR hem de VR öğelerini birleştiren Karma Gerçeklik(MR) deneyiminde, gerçek dünya ve dijital nesneler etkileşime girer. Karma gerçeklik teknolojisi, Microsoft'un en dikkate değer erken karma gerçeklik aygıtlarından biri olan HoloLens'i ile daha yeni ortaya çıkmaya başlıyor.

meta domain

meta domainmetaverse,meta
Metaverse - Samsung

metaverse,meta,atilla göktan,metaverse

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 9 Şubat'ta gerçekleştirilecek olan yılın ilk 'Unpacked' etkinliğinin hem 'metaverse' üzerinden hem de gerçek dünya üzerinden erişilebilir olacağını açıkladı.

Etkinliğin, şirketin 'metaverse' platformu 'Decentraland'da kullanıma sunduğu ve 'New York'taki mağazasının sanal bir versiyonu olan '837X'ten de izlenebileceği ifade edildi. Samsung'un, etkinlikte yeni amiral gemisi akıllı telefon serisi 'Galaxy S22'yi görücüye çıkarması bekleniyordu.

Diğer yandan; Samsung'un sanal mağazası, sınırlı bir süre boyunca açık olacak ve misafirler, mağazayı bir web tarayıcısı üzerinden ziyaret edebilecek.

Ziyaretçilerin mağazaya kullanıcı girişi yapmasının ardından bir sanal rehber, onları karşılayarak selamlayacak. Daha sonra kullanıcılar; avatarlarıyla etkinliklere katılım sağlayabilecek, Samsung tarafından geliştirilen NFT'lere göz atabilecek ve dijital varlıkları Decentraland üzerinden satın alabilecek.

Etkinlik, sanal mağaza dışında 8 platformda daha yayınlanacak. Bu platformlar arasında; Twitch, Reddit, YouTube, TikTok ve Twitter da yer alacak.

Webmaster Yorumu
Samsung'un tanıtımı diğer şirketleri de harekete geçirecektir. Metaverse mağaza sayısında patlama yaşanacaktır.


metaverse,meta
Metaverse - Shiba Lands

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

Shiba Inu (SHIB) kripto para dünyasındaki en geniş topluluklardan biri haline gelmeyi başardı. Bu büyüme ile beraber topluluk, yeni projeler de geliştirmeye başladı. Shiba Inu geliştiricileri bugün Shiba Lands adlı yeni projelerini duyurdu. Bu proje ile Shiba Inu ekibi metaverse alanındaki çalışmalarını hızlandırmayı hedefliyor.

Shiba Inu (SHIB) “Shiberse” projesi ile metaverse dünyasına adım attığını duyurmuştu. Shiba Inu ekibinin açıkladığı, Shiba Lands adlı proje tıpkı rakipleri gibi çok yakında arazi satışlarına başlayacak. Bu rakipler arasında The Sandbox, Decentraland ve CryptoVoxels gibi projeler var.

Shiba geliştiricileri, SHIB ekosistemi içerisinde yer alan merkeziyetsiz borsa ShibaSwap’ın tokeni Doge Kille (LEASH) token sahiplerinin Shiba Lands’in ön satışına katılım sağlayabileceği duyurdu.

Webmaster Yorumu
Metaverse evreninin tek olmayacağını söylemiştim. Zamanla daha fazla alternatifler çıkacaktır. Arsa fiyatlarında rekabet başlayacaktır.


metaverse,meta
Metaverse - Mc Donald's

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

Dünyanın en büyük fast food zinciri Mc Donald's Metaverse evrenine gireceklerini duyurdu. Bundan böyle, Metaverse'de zaman geçiren bir kişi Mc Donalds'a gidip sipariş verirse yemeği kapısına gelecek!

Yaklaşık 100 ülkede 39 binden fazla şubeye sahip olan McDonald’s, bundan böyle yiyeceklerini çevrimiçi ortamda da servis edecek.

Şirket, McDonald’s markası ve McCafe için bu ayın başlarında ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne başvurularda bulunduklarını açıkladı.

Webmaster Yorumu
Metaverse şenleneceğe benziyor. Hadi avatarlar yemekte yiyinde görelim. Zor dostum zor.

Allahın kudretini unutmamak lazım.


metaverse,meta
Metaverse - Gucci

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

Dünyaca ünlü İtalyan modaevi Gucci, ‘metaverse' evrenine dahil olmaya hazırlanıyor. Şirketin ‘The Sandbox' isimli ‘metaverse' platformunda, sanal arsa satın aldığı ifade ediliyor.

İtalyan lüks tüketim markası Gucci, 'metaverse' furyasına katıldı. Şirket, 'The Sandbox' isimli 'metaverse' platformunda sanal arsa satın aldı. Uzmanlar, modanın 'metaverse' evreninde yeni bir trend haline geldiğine işaret etti. Yeni trendin, ünlü moda markalarının müşterileri için dijital platformlarda yeni deneyimler yaratmalarını mümkün kıldığının da aldı çizildi.

Gucci'nin 'metaverse' evrenine ilişkin planları, henüz kamuoyuyla paylaşılmadı. Fakat şirketin, 'Gucci Vault' isimli bir 'metaverse' projesi üzerinde çalıştığı biliniyordu. Bu nedenle; dünyaca ünlü modaevinin, 'Gucci Vault' tabanlı yeni bir üç boyutlu moda deneyimi oluşturmayı hedeflediği tahmin edildi.

Webmaster Yorumu
Metaverse'de defile haberlerini yakında duyacağız.

Platformlara bağlı kalmadan şirketler kendi metaverse evrenlerini oluşturmalıdır. Bunu başaran şirketler daha popüler olacaktır.


metaverse,meta
Metaverse - Okul

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

Ülkemizde Türk araştırmacıların Metaverse'te Sanal Okul projesini hayata geçirdiler. Yıllardır bu konuya yoğunlaşan ODTÜ'lü akademisyenler, Metaverse'e ilk adımı atan bu projede öğretmenin ve öğrencilerin avatarlarının katılımıyla 3 boyutlu sanal sınıflarını oluşturmuşlar.

Bu projeyle, yüz yüze yapılan temel eğitime uyum, destek ve takviye amacı güdülüyor. Metaverse temelinde oyun mantığı üzerine inşa edildiği için teknolojiyle barışık Z Kuşağı dediğimiz yeni öğrenen profilini hızla yakalayacağı ve sosyalleşme hissini tattırarak eğitimde motivasyonu artıracağı şüphesiz. Ancak önemli olan bu alandaki sınırları, artı ve eksileri doğru belirlemek.

Gelecekte sanal sınıfta avatarlarla mı, yoksa gerçek sınıfta hologramlarla mı ders yapılır bilemeyiz. Ancak, önemli olan ruhen ve biyolojik olarak gerçekliğe bağlı olan insanoğlu için, fiziksel gerçekliğin dışında yaşanacak hiçbir yaşam deneyiminin, gerçeğe alternatif olamayacağının bilinciyle hareket edilmelidir. Bu teknolojileri, hayatlarımıza kolaylık kattığı noktalarda başvurulacak birer araç olarak görmeli ve onlardan faydalanılmalıdır.

Kaynak : Sabah / 9-2-2022

Webmaster Yorumu
Tabi olması gerekli Türkler kendi projeleri ile gündeme gelmeli. Metaverse bir oluşum. Daha çok platformlar kurulacaktır.


metaverse,meta
Metaverse - Arıcılık

metaverse,meta,meta domain,atilla göktan

AR, VR, metaverse, yapay zeka ve blockzincir alanındaki yatırımlara odaklanan Cerebrum Tech, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve iştiraki GFDS ile birlikte üretilen "Sanal Gerçeklik Arıcılık Eğitim Modülü" çözümü tanıtıldı.

İklim değişikliği ile mücadelede arıların önemi ve ‘Sanal Gerçeklik’ ile bu farkındalığa katkı sağlamayı amaçlayan projeyi tanıtan Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul, “Arıcılık eğitiminde verimliliği ve kolaylığı sağlayacak bir eğitim modülü oluşturduk.

Bu VR eğitim modülünü kullanacak olan öğrenciler, arıcılığı sanal dünyada en ince ayrıntılarına kadar öğrenecekler; sahaya çıktıklarında birçok detaylı bilgi ve deneyime sahip olmuş olacaklar” dedi.

VR arıcılık eğitim modülünün geliştirilmesi ile hem doğal yaşama hem iş sektörüne hem de gelecek nesillerin eğitimine katkılar sağlayacak çözümler üretilmesi hedefleniyor.

Webmaster Yorumu
Faydalı bir girişim. Başarılar dileyelim.


metaverse,meta
Metaverse - Türk

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

Türkiye'nin ilk metaverse projesi Metapotamians'ın tanıtımı, Tüm Mucitler İcat İnovasyon ve Araştırma Derneği (TÜMMİAD) ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Türk mühendislerin geliştirdiği, dünyanın önemli kripto marketlerinde listelenen BTCBAM'ın finansal çözüm iş ortağı olduğu ve Gamerpear'in iş birliği ile hayata geçirilen Metapotamians projesi, kullanıcılarına sanal parsel alımı ile birlikte NFT alıp satabilecekleri bir NFT market deneyimi sunacak.

Verilen bilgiye göre, Metapotamians, "medeniyetler arası metaverse köprüsü" sloganıyla blockchain dünyasına adım attı.

Erc-20 tabanlı bir metaverse projesi olan Metapotamians, kullanıcılarına sanal parsel alımı ile birlikte NFT'leri alıp satabilecekleri bir NFT market deneyimi sunacak.

Ayrıca, VR çözümleri ile gelişecek proje; beraberinde alışveriş imkanı, sanat gösterileri, konserler, toplantı ve iş görüşmeleri gibi uygulamaları AR oyun deneyimi ile entegre ederek gündelik hayatı da entegre edecek.

Metapotamians projesi içerisinde yer alan evrendeki arsaların alım satımları için reel dünyada gayrimenkul sektöründe varlık gösteren emlak firmaları ile iş birliği anlaşmalarının imzalanması planlanıyor.

Metapotamians Teknolojiden Sorumlu Direktörü (CTO) Buğrahan Çakır da projede NFT market, AR ve VR çözümlerinin olacağını bildirdi.

Kaynak : HaberTürk / 9-2-2022

Webmaster Yorumu
Aferin sizlere. Peşi gelecektir. Ancak Türk parası üzerine bir sistem olsaydı ekonomiye daha büyük faydaları olurdu.


metaverse,meta
Metaverse - Vestel

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

Vestel, metaverse evrenine giriş yapıyor. Şirket, dijital dünyaların birleşiminden doğan ve son dönemde teknoloji gündeminin en önemli konularından biri haline gelen Metaverse'de sanal showroom projesini başlattığını duyurdu.

Vestel CEO'su Turan Erdoğan;
"Teknolojiyi dünyayı daha iyi bir yer haline getirme amacıyla kullanıyoruz. Akıllı teknolojilerin yaygınlaşmasıyla akıllı şehirler ve akıllı evlerin arttığı, eğitime uzaktan erişimle fırsat eşitliğinin sağlandığı, sanal gerçekliğin iş dünyasına yön verdiği, yapay zekanın hayatımızın önemli bir parçası olacağı bir gelecek bizi bekliyor ve bu gelecek hiç de uzak değil. Bu geleceğe hazırlanıyoruz.

Şimdi de somut bir adım atarak yeni dijital evren Metaverse evreninde ilk Vestel mağazamızın açılışını yapacağız. Meta ile daha yakın çalışarak gelişmeleri uygulamaya alacağız" dedi.

13-2-2022

Webmaster Yorumu
Vizyon sahibi şirketler teknolojinin gerisinde kalmamak için metaverse evrenine dahil oluyor. İlerki dönemlerde şirket sayıları artacaktır.


metaverse,meta
Metaverse - Gerçek Para

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

Metaverse'teki yenilikler hız kesmeden devam ediyor. Şimdi de Türkiye'de kurulan bir şirket, dünyada ilk kez metaverse üzerinden gerçek ödeme yöntemleri ile alım satım gerçekleştirilmesine olanak sağladı.

196 ülkeye hizmet veren Alman giyim şirketi DePauli AG, gelen haberlere göre bir süre önce İzmir’de DePauli Systems isimli bir şirket kurdu. Bunun ardından da e-ticaret alanında hizmet veren firma, metaverse’e yönelik bir adım atma kararı vererek QS-PAY Payment isimli ödeme yöntemini; müşterilerine sanal evrende dolaşabilme, iş toplantısı yapabilme, özel ve ticari amaçlı eğitim verebilme, gerçek dünyada yer alan ürünlerin dijital olarak incelenme imkânını sağlayan QS-Metaworlds isimli sanal dünyaya entegre etti.

Bunun ardından da dünyada ilk kez gerçek ödeme yöntemi ile metaverse üzerinden alım satım gerçekleştirildi.

QS-Metaworlds üyeleri metaverse üzerinden toplantı yaptığı, bir ürünü arayıp buldukları ve bu ürünü kredi kartlarıyla satın aldıkları ifade edildi. Ürün, gerçek dünyada ertesi gün müşterilere teslim edildi.

Ayrıca gelen açıklamalarda QS-PAY Payment ödeme sisteminin diğer metaverse platformlarına uyumlu olabileceği ve e-ticaret alanında önemli gelişmelere yol açabileceği de yer alıyor.

12-2-2022

Webmaster Yorumu
Nihayet oldu aferin sizlere. Metaverse başladığından beri sanal paraya bağımlı kalmadan gerçek para ile alışveriş yapılabilir düşüncesini yorumlarımda paylaşmıştım. Devamı gelecektir.


metaverse,meta
Metaverse - Etkileri

meta domain,domain,meta,atilla göktan,metaverse

İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Nazar Bal, 'En savunmasız grup olan çocuklarda daha farklı etkiler yaratabilecek olan metaverse evreninde kuşakların birbirini anlayamadığı noktalarda aile içi tartışmalar, kuşaklar arası çatışmalara neden olabilir. Bu sorunlar, metaversenin kendi çizdiği dijital dünyada sınırlı kalmayıp intihar gibi vakaların görülmesine kadar gidebilir.' ifadelerini kullandı.

Metaverse, evin benimsenen bir odasında dijital gözlükler aracılığıyla kullanıcıların kendilerine yeni bir dünya yaratmalarını sağlıyor. Küresel kültürün, yerel kültürü etkilemesi ve teknolojinin gelişmesiyle beraber bireyler, birbirini taklit eden ve birbirlerine benzeyen özneler haline geldi. Bu durumla beraber bireyler beceri ve kabiliyetlerini kaybetmeye başlayabilir.

Yapay, kurgusal, -mış gibi hayatların yansımasına tanıklık ettiğimiz sosyal medya araçlarında, kolay yoldan para kazanabilme algısı da ortaya çıktı. Kendi özel hayatlarındaki mahremiyetleri göz ardı ederek kamusal alanda gündelik yaşamlarını metaya dönüştüren kullanıcıların yeni meslek grupları oluşturmaları, metaversede de hiç kuşkusuz aynı durumun gelişerek gerçekleşeceğine işaret ediyor. Bu yeni meslek gruplarının denetim, güvenlik, tasarım, grafik, yapay zeka, robot, ekonomik, sağlık, sosyal ilişkiler gibi alanlardan doğacağı bekleniyor.

Bal, 'Özellikle en savunmasız grup olan çocuklarda daha farklı etkiler yaratabilecek olan metaverse evreninde kuşakların birbirini anlayamadığı noktalarda aile içi tartışmalar, kuşaklar arası çatışmalara neden olabilir. Bu sorunlar, metaversenin kendi çizdiği dijital dünyada sınırlı kalmayıp intihar gibi vakaların görülmesine kadar gidebilir. Sosyal medyada bıraktığımız ayak izleri birileri tarafından takip edildiği ve gözetildiği gibi metaverse dünyasında da birileri tarafından takip ediliyor olacağız. Bu noktada güvenlik konusu oldukça önemlidir.' değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Webmaster Yorumu
Metaverse gerektiği zamanlarda kullanılırsa önemli faydaları olacaktır. Ancak tamamıyla gerçek dünyadan uzaklaşmak psikolojik sorunları beraberinde getirecektir.


metaverse,meta
Metaverse - Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, siber güvenlik sektör zirvesi kapsamında basın ile bir araya geldi. Metaverse yönelik soru gelmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Koç, “Dünyada yeni teknolojiler çıkacak. Yeni teknolojilere ilk girmek bazen şans olabilir ama izlemek çok daha mantıklı”, diyerek teknolojileri ilk deneyimleyenlerden olmaktansa, izleyerek stabilleşmesini beklemenin daha uygun olduğunu düşündüklerini söyledi.

Öte yandan metaverse ve coin’lere yönelik test yaptıklarını, ancak bunun arkasındaki sebebin herhangi bir manipülasyon durumunda olaya hakim olmak olduğunu şu ifadelerle aktardı.

Test ortamları kurduk, kendi metaverse, coin alemimiz var. Bunları mühendislerimizin gelişmesi, mevzuat yazacağımız zaman olaya hakim olalım diye kullanıyoruz. Manipülasyona çok açık olduğu için dikkatli olmamız lazım.

13-2-2022

Webmaster Yorumu
Metaverse ülkeler arasında popüler olmaya devam ediyor. Ülkeler kendi yönetebileceği metaverse dünyalarını kuracaktır.

Veri oldukça önemli olduğu için ülkeler kendi evrenleri üzerine yoğunlaşmalı.


metaverse,meta
Webmaster Atilla - Türk Metaverse

Teknoloji hayatımıza girdiğinden beri internete ve telefonlara bağımlı olduk. Yakın zamanda metaverse ile boyut değiştireceğiz.

Gerçek Dünya'da zorluklar ile mücadele edip yaşayıp gidiyoruz. İşsizlik, enflasyon, borçlar, virüs... birçok kişiyi gerçek hayattan soğuttu.

Metaverse alternatif bir hayat olarak geliyor. Arkasında küresel güçlerin olduğunu düşünüyorum.

Neden böyle düşünmeye başladım. Olayları analiz ediyorum. Hayatımıza virüs belasını planladılar. Dışarı çıkamaz olduk. Evlerde olduğumuz için internete daha bağımlı olduk. Daha sonrasında kripto parayı canlandırmak için metaverse projesini devreye aldılar.

Metaverse normal para ve kredi kartıyla neden olmuyor. Kripto paranın zorunlu olarak hayatımızda yer almasını hedefliyorlar. Ülkeler metaverse'de yer almak için kripto para için mecburen olumlu yönde yasal düzenlemeler getirecek.

Kripto para kurucuları istediği hedefe ulaşıyor. Ülkemiz de o kadar yazılımcı ve reklamcı var. Kendi projemiz ve paramız ile Türk metaverse evrenini kurabiliriz.

Asıl mesele piyasada Türk parasının dönmesi. Türk Evrenini kurduğunuz da ekonomi de boyut değiştirecek. Yastık altındaki altın ve paralar çıkacak. Birde arsa almak isteyenlere bankaların kredi verdiğini düşünün Türk parası yükselişe geçecek.

Domainlerim arasında metaturkse.com bu düşünceler üzerine alındı. Ancak benim kapasitem belli. Bu iş kurumsal olarak gelişecek bir durum. Umarım benim gibi düşünen bir kurum çıkarda Türk parasına boyut atlatır.

Kısacası metaverse kripto para kurucularına yarayacak. Ülkeler kendi para birimleri ile sanal evrenlerini kurabilir.

5-2-2022
Webmaster Atilla Göktan
metaverse,atilla göktan,meta


metaverse,meta
Metaverse - Meslekler 2

metaverse meslekler,meta,metaverse,atilla göktan

Meta Yazılımcılar
Metaverse dünyasında Web 3.0 teknolojisini kodlayabilen yazılımcılar büyük talep görecektir.

Nitekim kendi meta evrenini kurmak isteyen şirketler olacaktır.

Meta Mağaza Görevlileri
Sanal mağaza konusunda tecrübeli müşterileri karşılayabilecek sanal para teknolojisini bilen mağaza görevlilerine ihtiyaç olacaktır.

Dijital Moda Tasarımcısı
Metaverse avatar odaklı bir sistem. Kıyafetler normal hayatta olduğu gibi incelenebilecek. Metaverse'de moda defileleri düzenlenebilir. Metaverse'de modanın kendine ait bir yeri olacak.

Metaverse'de hiçbir kısıtlamanın olmaması ve fantastik moda tercihlerinin yapılabilmesi nedeniyle yakın bir dönemde dijital moda tasarımı bu evrenin en çok talep gören mesleği olabilir.

Meta Doktorlar - Psikologlar
Metaverse dünyasında artırılmış gerçeklik sayesinde doktorlar görevlerini konfor keyfinde yapabilecekler. Hastalar içinde büyük kolaylıklar olacaktır.

Meta doktorlar kişilerin sağlık sorunlarını dijital ortamda çözmek için iş başında olacak. Meta doktorların bu tür sorunların üstesinden gelmek için dijital bilimler ve tıp bilimlerini birleştirmeleri gerekecek.

Metaverse Tur Rehberi
Metaverse sınırsız olduğu için bir adet değil binlerce evren olacaktır. Sanal evrenler gerçek evrenin bir dijital kopyası olabildiği gibi tamamen hayal ürünü olan fantastik bir evren de olabilir.

Bu kadar çok ve karmaşık evren havuzunda kullanıcıların bu evrenleri ziyaret etmesi zorlaşacak. Tur rehberleri sayesinde dijital ortamda daha faydalı şekilde ziyaretler yapılabilecek.

Meta Mimarlar
Son dönemlerde pek çok sanal evrende arsa satın alınıyor. Bu arsalara yapılacak sanal yapı ihtiyacını da oldukça artırdı.

Metaverse'de çeşitli etkinlikler, toplantılar düzenlenecektir. Gerçek dünya üzerindeki mimari bilgilere sanal ortamda ihtiyaç olacaktır.

Meta Avukatlar
Metaverse'de yapılan tüm işlemler blok zincir teknolojileri ile kodlanacak. Metaverse’de bir anlaşma yapmak istediğinizde blok zincir teknolojisinden ve kodlamadan anlayan bir dijital sözleşme avukatına ihtiyaç duyulacak.

Bunun yanında alım ve satım işlerindeki anlaşmazlıkları çözebilecek dijital avukatlara ihtiyaç olacaktır.

Meta hukuku olabilir mi? diye düşünüyorum.

Meta Emlakçılar
Metaverse'de arsa satışları devam ediyor. İlerki dönemlerde arsa üzerine kurulan yapıların satışları ve kiralanması için meta emlakçılar devreye girecektir.

Meta veri uzmanları
Metaverse'de veri zincirleri olacaktır. Kişisel verilerin en önemli unsur olduğu bu evrenlerde verilerin size ait olduğunu ve başka kişiler tarafından kullanılmadığını teyit etmeniz gerekecek. Meta veri uzmanları dijital ortamdaki avatarınız ve verileriniz ile ilgili bilgileri toplayıp güvenliğinizi sağlayacaktır.

Kişilerin metaverse özel veri madenciliği ve veri tabanı konularında da uzman olması gerekecek.

Aslında gerçek dünya üzerindeki mesleklerin birçoğu metaverse için geçerli. Ancak teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan kişiler zorluk çekecektir.

Webmaster Atilla Göktan


13-2-2022


hikayeler,gerçek
Yapay Zeka

yapay zeka,atilla göktan

Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrollü robotun, genellikle akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirme yeteneğidir. Yapay zeka, herhangi bir özel biçim veya işlevden ziyade süper güçlendirilmiş düşünce ve veri analizi yeteneği ve süreciyle ilgilidir. Yapay zeka üst seviye işleve sahip insan benzeri robotların dünyayı ele geçirmesine ilişkin görüntüler sunsa da, yapay zekanın amacı insanların yerini almak değildir. Amaç insan yeteneklerini belirgin şekilde geliştirmek ve bunlara katkıda bulunmaktır. Bu nedenle oldukça değerli bir ticari varlıktır.

İsteklerimizi yapay zekaya sahip makinelerin yapmasının tehlikesi, ne dilediğimiz konusunda yeterince dikkatli olmamamızdır. Bu makineleri canlandıran kod satırları kaçınılmaz olarak nüanslardan yoksun olacak, uyarıları hecelemeyi unutacak ve sonunda gerçek tercihlerimizle uyuşmayan yapay zeka sistemlerine hedefler ve teşvikler verecek.

Bu sorunu örnekleyen, artık klasikleşmiş bir düşünce deneyi, 2003 yılında Oxford filozofu Nick Bostrom tarafından ortaya atıldı. Bostrom, görünüşte zararsız görünen ataş(kağıt çengeli) üretme hedefiyle programlanmış süper akıllı bir robot hayal etti. Robot sonunda tüm dünyayı dev bir ataş fabrikasına dönüştürür.

Böyle bir senaryo akademik olarak reddedilebilir, bu da uzak bir gelecekte ortaya çıkabilecek bir endişedir. Ancak yanlış hizalanmış yapay zeka, beklenenden çok daha erken bir sorun haline geldi.

En endişe verici örnek, milyarlarca insanı etkileyen bir örnektir. İzleme süresini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen YouTube, yapay zeka tabanlı içerik öneri algoritmaları kullanıyor. İki yıl önce, bilgisayar bilimcileri ve kullanıcıları, YouTube'un algoritmasının giderek aşırı ve komplo içerikli içerikler önererek amacına ulaştığını fark etmeye başladılar.

YouTube'un mühendisleri muhtemelen insanlığı radikalleştirme niyetinde değil. Ancak kodlayıcılar muhtemelen her şeyi düşünemezler. Hadfield-Menell, “Yaptığımız mevcut yapay zeka yöntemi, tasarımcılara sistemlerine verdikleri teşviklerin sonuçlarının ne olduğunu anlama konusunda çok fazla yük bindiriyor” dedi. "Öğrendiğimiz şeylerden biri de birçok mühendisin hata yapmış olmasıdır."

Sorunun önemli bir yönü, insanların genellikle yapay zeka sistemlerimize hangi hedefleri vereceğini bilmemeleridir, çünkü gerçekten ne istediğimizi bilmiyoruz.

“Sokakta birine sorarsanız, 'Otonom arabanızın ne yapmasını istiyorsunuz?' 'Çarpışmadan kaçınma' derlerdi” dedi Dorsa Sadigh, Stanford Üniversitesi'nde insan-robot etkileşimi konusunda uzmanlaşmış bir yapay zeka bilimcisi. “Ama bunun sadece bu olmadığını anlıyorsunuz; İnsanların sahip olduğu bir sürü tercih var.” Süper güvenli kendi kendine giden arabalar çok yavaş gidiyor ve o kadar sık ​​fren yapıyor ki yolcuları hasta ediyor. Programcılar, robotik bir arabanın aynı anda dengelemesi gereken tüm hedefleri ve tercihleri ​​listelemeye çalıştıklarında, liste kaçınılmaz olarak eksik kalır. Sadigh, San Francisco'da araba sürerken sık sık sokakta duran sürücüsüz bir arabanın arkasında sıkışıp kaldığını söyledi. Programcılarının söylediği gibi, hareketli bir nesneyle temastan güvenli bir şekilde kaçınıyor. Ancak nesne rüzgarda savrulan plastik bir torba gibi bir şey.

Bu tuzaklardan kaçınmak ve potansiyel olarak yapay zeka hizalama problemini çözmek için araştırmacılar, faydalı makineleri programlamak için tamamen yeni bir yöntem geliştirmeye başladılar. Bu laboratuvarlar robotlara, onları asla dile getirmeyen ve belki de ne istediklerinden bile emin olmayan insanların tercihlerini nasıl öğreneceklerini öğretiyor. Robotlar, kusurlu gösterileri izleyerek arzularımızı öğrenebilir ve hatta insan belirsizliğini çözmeye yardımcı olacak yeni davranışlar icat edebilir. (Örneğin, dört yönlü dur işaretlerinde, kendi kendini süren arabalar, insan sürücülere devam etmeleri için sinyal vermek için biraz geri gitme alışkanlığı geliştirdi.) Bu sonuçlar, yapay zekanın zihniyetlerimizi ve tercihlerimizi anlamada şaşırtıcı derecede iyi olabileceğini gösteriyor.

Berkeley'de ödüllü bir bilgisayar bilimcisi olan Stuart Russell'ın; Robotlara iyi olmayı öğretirken kendimize öğretmenin bir yolunu bulabiliriz. “Bunun, belki de işleri doğru yöne yönlendirmek için bir fırsat olduğunu hissediyorum” dedi.

Kaynak yabancı medya

yapay zeka,atilla göktan

Webmaster Yorumu
Yapay zeka hayatımızın içinde. Faydalarını görmekteyiz. Ancak iş konusunda endişelerim var. Yapay zeka sayesinde insanların yaptığı işleri yapabilen robotların çoğalması ve kuruluşların tercih etmesi işsizlik problemini tavan yaptırabilir.

yapay zeka,AI

Yapay zekahaber,gazete
Robotlar ve Robotik

robot,robotik,meslekler,gazete
Kaynak: Stephen Hansen (Robotik Bölüm Başkanı)

Robotik sürekli gelişiyor ve makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojileri, robotları her zamankinden daha karmaşık ve gelişmiş hale getirmeye hazırlanıyor. Ancak robotlar, birçok insanın düştüğü bir tuzak olan akıllı varlıklar veya akıllı şeyler olarak düşünülmemelidir. Bunun yerine, hayatınızı bir bilgisayarın yaptığı gibi etkileyen robotiği düşünün. Bilgisayarınız genel soruları çözemez ve robotik de çözemez. Ancak amacını bilir ve net, anlaşılır yollarla kesin sorgular yaparsanız, tekrarlayan görevleri verimli bir şekilde yerine getirir.

Motorları alıp kola benzeyen bir konfigürasyona soktuğunuzda komik bir şey olur. İnsanlar aniden onu insanlaştırıyor ve bir şekilde özerk olduğunu düşünüyor. Evet, gelecekte robotlar, otomasyonun tamamını olmasa da çoğunu işlevsel olarak devralabilecek. Ancak, makine öğreniminde hala birkaç büyük ilerlemenin uzağındayız ve o zaman bile sınırlamalar olacak.

İş gücü sürekli değişiyor ve insanlar buna uyum sağlıyor. Gelecekte robotlar, insanların otonom olarak yaptığı çoğu şeyi yapabilecekleri noktaya geldiğinde, tekrar adapte olacağız. İşin gelişimi devam edecek. Belki de tutkularımızı ve hobilerimizi sürdürmek için bize daha fazla zaman açar.

Kullanışlı filolardan bahsederken işe değerli uygulamalarla başlamalısınız. Robotların dar, belirli şeyler yaptığından ve bunları güvenilir bir şekilde yaptığından emin olun. Ardından, günlüklerdeki bilgi kümelerini gözlemleyerek, sorunları çözerek ve analitik çalıştırarak bunları yönettiğimizden emin olmamız gerekir. Bir robot filosunu etkin bir şekilde yönetmek, bir sorunu robottan alıp akıllı bir uyarı sistemi aracılığıyla doğru kişiye ulaştırmakla ilgilidir.

Aslında, hastaneler ve otomotiv üretimi gibi alanlarda bunun gibi robotik filoların dağıtımlarını büyük bir başarıyla görüyoruz. Okyanustaki tüm çöpleri temizlemek gibi daha önce çözülemeyen sorunları çözmek için robotlar kullanıyoruz. Bu, ancak insanlar için daha iyi bir yaşam inşa etmek için birlikte çalışan robot filolarıyla mümkündür.

robot,robotik,meslekler,gazete

Webmaster Yorumu
Teknolojiyi takip eden ve ticaretten anlayan biri olarak görüşlerimi sunmak istiyorum.

Robotlar SSK istemiyor, izin kullanmıyor, maaş almıyor, dedikodu ve kapris yapmıyor. En önemlisi 24 saat yorulmadan çalışabiliyor. 3 vardiya insan gücüne bedel.

Robotik kollar fabrikalarda mevcut. Seri üretimlerde başarılı bir şekilde çalışıyorlar. İşleri kolaylaştırsa da işsizlik problemleri yaratıyorlar. Başlangıç olarak belirttiğim nedenlerden dolayı işverenler maliyet hesapları yaptığında robotları tercih edecektir. Seri üretimler başladığında insanların işlerini ellerinden alma ihtimali veya daha düşük maaşlara çalışmamıza etken olabilirler diye düşünüyorum.

Ama robotları üreten fabrikalar ve şirketler artarsa ayrı bir iş sahası açılma ihtimali de var. Zaman ne gösterecek bilemiyorum ömrümüz yeterse göreceğiz.


rulet oyna,atilla göktan
Rulet Oyna


uzay tatili, siber tim
siber tim  uzay tatili

Satılık Meta Domainler

meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan
meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan
meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan
meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan
meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan
meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan
meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan
meta domain,metaverse,atilla göktan  meta domain,metaverse,atilla göktan

kainato kainato.com
arsa ver arsaver.com
meta veresiye metaveresiye.com
meta domain,metaverse,atilla göktan