robot,robotik
Robotlar ve İnsanlar - Robotikrobot,robotik,atilla
Kaynak: Stephen Hansen (Robotik Bölüm Başkanı)

Robotik sürekli gelişiyor ve makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojileri, robotları her zamankinden daha karmaşık ve gelişmiş hale getirmeye hazırlanıyor. Ancak robotlar, birçok insanın düştüğü bir tuzak olan akıllı varlıklar veya akıllı şeyler olarak düşünülmemelidir. Bunun yerine, hayatınızı bir bilgisayarın yaptığı gibi etkileyen robotiği düşünün. Bilgisayarınız genel soruları çözemez ve robotik de çözemez. Ancak amacını bilir ve net, anlaşılır yollarla kesin sorgular yaparsanız, tekrarlayan görevleri verimli bir şekilde yerine getirir.

Motorları alıp kola benzeyen bir konfigürasyona soktuğunuzda komik bir şey olur. İnsanlar aniden onu insanlaştırıyor ve bir şekilde özerk olduğunu düşünüyor. Evet, gelecekte robotlar, otomasyonun tamamını olmasa da çoğunu işlevsel olarak devralabilecek. Ancak, makine öğreniminde hala birkaç büyük ilerlemenin uzağındayız ve o zaman bile sınırlamalar olacak.

İş gücü sürekli değişiyor ve insanlar buna uyum sağlıyor. Gelecekte robotlar, insanların otonom olarak yaptığı çoğu şeyi yapabilecekleri noktaya geldiğinde, tekrar adapte olacağız. İşin gelişimi devam edecek. Belki de tutkularımızı ve hobilerimizi sürdürmek için bize daha fazla zaman açar.

Kullanışlı filolardan bahsederken işe değerli uygulamalarla başlamalısınız. Robotların dar, belirli şeyler yaptığından ve bunları güvenilir bir şekilde yaptığından emin olun. Ardından, günlüklerdeki bilgi kümelerini gözlemleyerek, sorunları çözerek ve analitik çalıştırarak bunları yönettiğimizden emin olmamız gerekir. Bir robot filosunu etkin bir şekilde yönetmek, bir sorunu robottan alıp akıllı bir uyarı sistemi aracılığıyla doğru kişiye ulaştırmakla ilgilidir.

Aslında, hastaneler ve otomotiv üretimi gibi alanlarda bunun gibi robotik filoların dağıtımlarını büyük bir başarıyla görüyoruz. Okyanustaki tüm çöpleri temizlemek gibi daha önce çözülemeyen sorunları çözmek için robotlar kullanıyoruz. Bu, ancak insanlar için daha iyi bir yaşam inşa etmek için birlikte çalışan robot filolarıyla mümkündür.

Webmaster Yorumu
Teknolojiyi takip eden ve ticaretten anlayan biri olarak görüşlerimi sunmak istiyorum.

Robotlar SSK istemiyor, izin kullanmıyor, maaş almıyor, dedikodu ve kapris yapmıyor. En önemlisi 24 saat yorulmadan çalışabiliyor. 3 vardiya insan gücüne bedel.

Robotik kollar fabrikalarda mevcut. Seri üretimlerde başarılı bir şekilde çalışıyorlar. İşleri kolaylaştırsa da işsizlik problemleri yaratıyorlar. Başlangıç olarak belirttiğim nedenlerden dolayı işverenler maliyet hesapları yaptığında robotları tercih edecektir. Seri üretimler başladığında insanların işlerini ellerinden alma ihtimali veya daha düşük maaşlara çalışmamıza etken olabilirler diye düşünüyorum.

Ama robotları üreten fabrikalar ve şirketler artarsa ayrı bir iş sahası açılma ihtimali de var. Zaman ne gösterecek bilemiyorum ömrümüz yeterse göreceğiz.
Atilla Göktan


Robot ve insanlar,
Gelecek,robotik
Webmaster Atilla Göktan

Robot ve insanlar,
Gelecek,robotik
Webmaster Atilla Göktan

Robot ve insanlar,
Gelecek,robotik
Webmaster Atilla Göktan

Robot ve insanlar,
Gelecek,robotik
Webmaster Atilla Göktan
Robot ve insanlar,
Gelecek,robotik
Webmaster Atilla Göktan