webmaster atilla
Siber Suç Hakkında ve Korunma Yöntemlerisiber suç

Siber suç, bir bilgisayarı, bilgisayar ağını veya ağa bağlı bir cihazı hedefleyen veya kullanan suç faaliyetidir. Siber suçların tümü olmasa da çoğu, para kazanmak isteyen siber suçlular veya bilgisayar korsanları tarafından işlenir. Siber suç, bireyler veya kuruluşlar tarafından yürütülür.

Siber suçlular, cihazlara zarar vermek veya çalışmalarını durdurmak için bilgisayarlara virüs ve kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir. Verileri silmek veya çalmak için kötü amaçlı yazılım da kullanabilirler.

Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Yazılım ve işletim sistemini güncel tutun
Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncel tutmak, bilgisayarınızı korumak için en son güvenlik yamalarından yararlanmanızı sağlar.

Antivirüs yazılımı kullanın ve güncel tutun
Anti-virüs yazılımı, tehditleri sorun haline gelmeden önce taramanıza, tespit etmenize ve kaldırmanıza olanak tanır. Bu korumanın mevcut olması, bilgisayarınızı ve verilerinizi siber suçlardan korumanıza yardımcı olarak size gönül rahatlığı sağlar.

Güçlü ve karışık parolalar kullanın
İnsanların tahmin edemeyeceği güçlü parolalar kullandığınızdan ve bunları hiçbir yere kaydetmediğinizden emin olun. Kayıt edecekseniz bile sizin çözecebileceğiniz şekilde ilave işaretler, harfler, rakamlar kullanın.

Ekleri asla spam e-postalarda açmayın
Bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım saldırıları ve diğer siber suç biçimlerinden etkilenmenin klasik bir yolu, spam e-postalardaki e-posta ekleri yoluyladır. Asla tanımadığınız bir gönderenden gelen bir eki açmayın. Gönderilen linke tıklamayın.

Güvenli olmadıkça kişisel bilgilerinizi vermeyin
Hattın veya e-postanın güvenli olduğundan tamamen emin olmadığınız sürece kişisel verileri asla telefon veya e-posta yoluyla vermeyin. Olduğunu düşündüğün kişiyle konuştuğundan emin ol.

Şüpheli isteklerle ilgili olarak doğrudan şirketlerle iletişime geçin
Sizi arayan bir şirketten veri istenirse telefonu kapatın. Siber suçlu değil, onlarla konuştuğunuzdan emin olmak için resmi web sitelerindeki numarayı kullanarak onları tekrar arayın.

İdeal olarak, farklı bir telefon kullanın çünkü siber suçlular hattı açık tutabilir. Tekrar aradığınızı düşündüğünüzde, konuştuğunuzu düşündüğünüz banka veya başka bir organizasyondanmış gibi davranabilirler.

Ticari alışverişte çok dikkat edin
Ticari alışverişe başlamadan önce antivirüs proğramı ile tarama yapınız. Sorunlarını giderin. Girdiğiniz site linkin de kilit işareti olmalı. (sol üst köşe) https olmayan sitelerden alıveriş yapmayın. SSL sertifikası kartların başkaları tarafından kopyalanmasını engelliyor. https olsa bile orjinal site olduğuna emin olun. İletişim bilgilerini kontrol edin. Site taklit edilip dolandırıcılık yapılmaktadır. Domain ismi birebir aynı olamaz. Ufak bir - veya harf, rakam farklıdır. Buna dikkat edin.

Piyasa fiyatının çok altında olan ürünlere şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Çünkü internette her ürünün ortalama fiyatını öğrenmek mümkün. Aslında en sağlam yöntem kapıda ödeme tercih etmenizdir.

Sağlam bir yöntemde 3D Secure sistemi, 3D Secure güvenlik sistemi kredi kartı ödemelerinde kullanılıyor. Bu sistemle karttan para çekilmeden önce kullanıcının telefonuna kredi kartı bankasından onay şifresi geliyor.

atillaEtik Hacker


siber suçtan korunma,siber suç,
webmaster atilla,göktan,atilla,saldırı

siber suçtan korunma,siber suç,
webmaster atilla,göktan,atilla,saldırı

siber suçtan korunma,siber suç,
webmaster atilla,göktan,atilla,saldırı

siber suçtan korunma,siber suç,
webmaster atilla,göktan,atilla,saldırı
siber suçtan korunma,siber suç,
webmaster atilla,göktan,atilla,saldırı