kişisel gelişim

MENÜ

Kişisel Gelişim Sosyal Medya Hakkında


kişisel gelişim,makale

Jon Patrick Hatcher
Araştırmacı - Yazar


Benim neslim, teknolojik gelişmelerdeki sıçramaların bilinmediği bir çağda büyüdü. Eğlencenin olmaması, sosyalleşme veya okuma gibi modası geçmiş geleneklere girmeye zorladı. Tersine, çevrimdışı yaşamak, sınırlı kitleler için hata yapmamızı sağladı. Ayrıca daha sonraki akranlarımıza göre daha az zorbalık, endişe ve depresyon yaşadık.

Bugün, sosyal medyadan kaçınan herkesi yaşlı veya iletişimsiz olarak algılıyoruz. Ancak, zihinsel olarak aramıza en uygun olanlar olabilirler. Gerçekte, çoğu insan telefonlarını kontrol etme sıklığı konusunda çok az farkındalığa sahiptir.

2015 yılında yapılan bir çalışmada, katılımcılar telefonlarını her gün ortalama 85 kez kontrol ettiler ve akıllı telefonlarını kullanarak günde 5,05 saat geçirdiler. Bu endişe verici çünkü birçok çalışma ve araştırmacı, sosyal medyayı depresif belirtiler, anksiyete ve düşük benlik saygısı dahil olmak üzere çeşitli psikiyatrik bozukluklarla ilişkilendirmiştir.

Sosyal Medyanın Artıları

Sosyal medya sitelerinde mesajlaşma, siteler aracılığıyla planlar yapılırken yüz yüze etkileşimlere yol açabilir.

Sosyal medya, sosyal olarak izole edilmiş yaşlı vatandaşların yalnızlığını azaltmaya yardımcı olur.

Sosyal medya, kriz olayları sırasında halk sağlığı ve güvenliği bilgilerinin hızla yayılmasına olanak tanır.

Sosyal medyada kitle kaynak kullanımı, kullanıcıların bir hedefe ulaşmalarına olanak tanıyarak kullanıcıları olumlu bir değişim gerçekleştirme konusunda güçlendirir.

Sosyal medya, daha geniş bir kitleye akademik araştırma sunarak, insanların önceden erişilemeyen eğitim kaynaklarına erişmesine izin verir.

Sosyal medya siteleri, kullanıcılara büyük bir sosyal grup sağlayarak “bulaşıcı” etki yaratarak genel refahın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

LinkedIn gibi profesyonel ağ oluşturma siteleri, şirketlerin iş bulacak personel ve iş arayanlar bulmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Sosyal Medyanın Eksileri

Sosyal medya gönderileri tamamen silinemez.

Sürekli sosyal medya kullanımı kişilik ve beyin bozukluklarını tetikleyebilir.

Yoğun sosyal medya kullanıcısı olan öğrencilerin notları daha düşük olma eğilimindedir.

Sosyal medya, kopukluk duygularını şiddetlendirebilir ve çocukları anksiyete, depresyon, düşük benlik saygısı, yeme bozuklukları ve hatta intihar için daha yüksek risk altına sokabilir.

Suçlular, suç işlemek ve teşvik etmek için sosyal medyayı kullanabilir.

Sosyal medya sitelerinin reklam uygulamaları, gizlilik ihlali yaratabilir.

Sosyal medya, intikam pornosuna, cezai suçlamalara ve kişisel görüntülerin çoğalmasına yol açabilecek cinsel mesajlaşmayı kolaylaştırır.

Sosyal medya kullanımı, özellikle gençlerde kişilik ve beyin bozukluklarına, DEHB'ye ve benmerkezci kişiliklere neden olabilir.

Klinik psikolog ve Genç Kızın Hayatta Kalma Rehberi'nin yazarı Dr. Lucie Hemmen şöyle yazıyor: “Çoğu insan bir sosyal medya molasından büyük fayda sağlıyor. Çevrimiçi kimliğinizi geliştirmenin ve sürdürmenin gerçek benliğinizle gerçek bir bağlantının yerini alabileceği bir yol vardır. Bir insan olarak gerçek değerinize ne kadar bağlı kalırsanız, sosyal medyanın yoğun bir kullanıcısı olma ve bundan olumsuz etkilenme olasılığınız o kadar az olur."

Örneğin, değerinizin yayınladığınızdan ve ne kadar beğeni ve yorum aldığınızdan daha derin ve daha karmaşık olduğunu biliyorsanız, o zaman muhtemelen sosyal medyada esneksinizdir.


Bir insan olarak otantik değerinize ne kadar bağlı kalırsanız, sosyal medyanın yoğun bir kullanıcısı olma ve bundan olumsuz etkilenme olasılığınız o kadar az olur.

Erişiminizi geçici olarak sınırlayarak başlayın. Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarını telefonunuzdan bir süre kaldırarak bir hafta boyunca sosyal medyadan uzak durmaya çalışın. İlk geri çekilme kaygısı azaldığında, kendinizi daha iyi veya daha kötü hissedip hissetmediğinize dikkat edin. Çevrimdışı olmak sizin için sadece bir tatil olabilir.

Affeden Müslümanın videosu

kişisel gelişim

Bilgi Köşesi

Farabi(872-950)
İslam'ın Altın Çağı'nda yaşamış ünlü filozof ve bilim adamıdır. Akılcılıkla İslamı bağdaştırmaya çalışan ilk Türk düşünürü. Farabi’nin düşüncesi, kendisinin ölümünden yüzyıllarca sonra bile etkisini sürdürmüş, Eserleri Osmanlı uleması tarafından da okunan bir ilim adamıdır.

kişisel gelişim,,makale,kişisel gelişim sözleri,sosyal medya


  Kişisel Gelişim Hakkında

  Özgüven Hakkında

  Benlik Hakkında

  Ego Hakkında

  Pozitif Düşünce Hakkında

  Mutluluk Hakkında

  Sosyal Medya Hakkında

  Başarı Hakkında

  Kamp - Maceracılar Hakkında

  Dünya Şehirleriatilla göktan
Menü-Yukarı

maradonapoliatilla göktan,radyo dinle

  İLETİŞİM

kişisel gelişim,makale,gelişim,kişisel
sosyal medya hakkında,
sosyal medya

kişisel gelişim,makale,gelişim,kişisel
sosyal medya hakkında,
sosyal medya

kişisel gelişim,makale,gelişim,kişisel
sosyal medya hakkında,
sosyal medya

kişisel gelişim,makale,gelişim,kişisel
sosyal medya hakkında,
sosyal medya
kişisel gelişim,makale,gelişim,kişisel
sosyal medya hakkında,
sosyal medya

maradonapoli.com