su,atilla göktan
Su - Su Kıtlığı - Su Tüketimisuyu geleceği,su,atilla göktan
Su gezegenimizin %70'ini kaplar ve her zaman bol olacağını düşünmek kolaydır. Bununla birlikte, içtiğimiz, yıkandığımız, tarlalarımızı suladığımız tatlı su inanılmaz derecede nadirdir. Dünyadaki suyun sadece %3'ü tatlı sudur ve bunun üçte ikisi donmuş buzullarda saklanmıştır veya başka bir şekilde kullanımımız için uygun değildir.

Sonuç olarak, dünya çapında yaklaşık 1,1 milyar insan suya erişemiyor ve toplam 2,7 milyar insan yılın en az bir ayı su kıtlığı yaşıyor. Yetersiz sanitasyon 2,4 milyar insan için de bir sorun; kolera ve tifo gibi hastalıklara ve diğer su kaynaklı hastalıklara maruz kalıyorlar. Çoğu çocuk olmak üzere iki milyon insan her yıl yalnızca ishalli hastalıklardan ölmektedir.

Ekosistemlerin gelişmesini sağlayan ve büyüyen insan nüfusunu besleyen su sistemlerinin çoğu stresli hale geldi. Nehirler, göller ve akiferler kuruyor veya kullanılamayacak kadar kirleniyor. Dünyadaki sulak alanların yarısından fazlası yok oldu. Tarım, diğer kaynaklardan daha fazla su tüketir ve bunun çoğunu verimsizlikler yoluyla israf eder. İklim değişikliği, dünyanın her yerindeki hava ve su modellerini değiştirerek bazı bölgelerde kıtlık ve kuraklığa, diğerlerinde ise sellere neden oluyor.

Mevcut tüketim oranında bu durum daha da kötüleşecek. 2025 yılına kadar dünya nüfusunun üçte ikisi su kıtlığı ile karşı karşıya kalabilir. Dünyadaki ekosistemler daha da fazla acı çekecek gibi gözüküyor.

suyun geleceği,su,atilla göktan
Webmaster Yorumu
Su yaşam kaynağımız, ancak bitmeyecek gibi tüketiyoruz. Her imkanların olsa da su olmadan mutlu olmak imkansızdır. Ancak bizler elimizdeki imkanları kaybettikten sonra değerini anlıyoruz. Su tüketimi için kişisel tedbirler çözüm olsa da ülkelerin bu konu da geleceğe dönük kararlar alıp yaptırımlar uygulamaları gerektiğini düşünüyorum.

Park bahçelerde sürekli çalışan fıskiyeler, araba yıkama servislerindeki boşa harcanan sular, sifonların gereksiz kullanımı bu böyle devam gider.

Çözüm olarak Belediyeler su tüketimi için internet kotası gibi uygulamalar hayata geçirebilir. Belli kotadan sonra su tüketim fiyatı katlayacak. Cebimize zarar vereceğini bilirsek insanlar arasında zincirleme bir etki olup boşa harcanan su tüketiminin azalacağını düşünüyorum.

Su kaynakları için etkili çözümler üreten ve faaliyete geçiren ülkeler geleceğe umut ile bakabilecektir. Bunun neticesinde ülke halkı ve gelecek nesiller huzur ve refaha kavuşabilecektir.


su,su kıtlığı
su tüketimi

su,su kıtlığı
su tüketimi

su,su kıtlığı
su tüketimi

su,su kıtlığı
su tüketimi
su,su kıtlığı
su tüketimi