webmaster atilla
Webmaster - Web Yöneticisi Ne İş Yapar?webmaster
"Webmaster" unvanı, bilim kurgu romanında göreceğiniz bir isim gibi geliyor. Ancak bu biraz eski iş unvanı ve dönüştüğü kariyer, günümüzün teknoloji istihdamının geniş bir alanını temsil ediyor.

Webmaster, bir web sitesinin birçok farklı yönünü aynı anda yönetmek için ilk olarak devreye girdi. Günümüzde bazı işverenler hala "web yöneticileri" aramasına rağmen, iş aynı temel rolü kapsayan birçok farklı başlığa dönüşmüştür. Web sitesi bakımı ve optimizasyonu için birçok farklı görevi yapan bir profesyoneller mevcuttur.

Günümüzün internetinde bulunan şık ve sofistike web sitelerine alıştık, ancak web siteleri işletmeler ve kuruluşlar için yeniliklerden ciddi motorlara geçiş çok uzun zaman önce değildi. Eskinin web yöneticisi iş tanımı, genellikle bir web sitesinin geliştirilmesi, tasarımı ve bakımının tüm yönlerini kapsıyordu.

Webmaster, bir web sitesiyle ilgili her şeyi takip edebilir. Performansını arama motorları, işlevselliği, hızı ve tasarımı ile izlerler. Web yöneticileri içeriği, kampanyaları ve pazarlama çabalarını bile takip eder. Ek olarak, webmaster sunucu kurulumu ve yönetimi gibi bilgi teknolojisi çalışmalarıyla ilgilenebilirler.

Webmaster temel olarak HTML, CSS, JAVASCRİPT kodlamalarını bilmelidir. Resim ve video programlarını kullanabilmelidir. Gelişen teknolojiyi takip edip kendini geliştirmelidir. Seo ve içerik konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Yazım kurallarını bilmelidir. SSL hakkında bilgi sahibi olmalı güncelleme işlemlerini yapabilmelidir.

Bazı webmasterlar, müşterileri almak için serbest çalışmakta veya kendi işlerini kurmaktadır. Ancak yeterince büyük şirketler, sitelerini yönetmek için şirket içi web yöneticileri istihdam ediyor.

Günümüz de web sitelerinin sunucu tarafını kullanan kişiye back-end developer (arka yüz geliştirici) denir. Kullanıcının etkileşime girdiği ön yüzün, HTML, CSS ve JS teknolojilerini kullanarak geliştiren kişiye front-end developer (ön yüz geliştirici) denir.

Benzetme yaparsak, filmin oyuncuları front-end kısmında yer alırken, filmi oluşturan ekip back-end kısmında yer alır. Benzetmeye devam edersek film'in reklamını ve pazarlamasını da SEO uzmanları yapmaktadır.

atillaWeb Tasarım Renk Kodları


webmaster,front end,back end,developer
atilla

webmaster,front end,back end,developer
atilla

webmaster,front end,back end,developer
atilla

webmaster,front end,back end,developer
atilla
webmaster,front end,back end,developer
atilla