webmaster atilla,hikaye
Webmaster Atilla Göktan

Hayal Gücü Hikayeler


hikaye
Kurtulma İhtimalini Arttırabilir

Deprem'in ne zaman geleceği belli değil. Bizim Kardo bir proje düşünmüş. Evinin zeminini sağlamlaştırdıktan sonra evin içine çelikten yatak ve çalışma odası yapmış. Deprem sırasında düşen beton parçalarından ve ezilmeden kurtulma ihtimalini arttırmış. Ayrıca enkaz altından kepçe rahat ve kolay şekilde bulabilir. Tabi bazı şeyler kader ama çözüm olabilir diye düşündüm.

hikaye
Hayalistan Devleti ve Ajan Fareler

Basın sözcüsü açıklıyor
Dağlardaki terör örgütlerinin inlerine fare asker timlerini salıyoruz. Ajan fareler sayesinde terör örgütlerinin konuşmalarını duyabiliyoruz. Terör hareketlerinden önceden haberdar oluyoruz. Önlemleri alıyoruz.

Nasıl diye düşünüyorsunuz değil mi? Ajan farelerin derilerinin altına ses kayıt cihazı (böcek) monte ediyoruz. Fareler mağaralarda gezdikçe konuşmaları duyabiliyoruz. Tabi ajan fareler eğitimden geçiyor. Sızma ve kaçma becerilerine sahipler.

hikaye
Pumza ve Acı Hikayesi

Nijerya da, yoğun bakım ünitesinde çalışan temizlikçi Pumza yeni işe başlamıştı, hergün sabaha karşı yoğun bakım ünitesinin temizliğini yapıyordu. İşe başladıktan sonra esrarengiz şekilde 4 numaralı yatakta 3 gün üst üste ölümler gerçekleşti. Uzmanlar bunun sebebini bir türlü çözemediler.

Kamera kayıtlarını inceleyince herşey ortaya çıktı. Temizlikçi Pumza elektrik süpürgesinin fişini 4 numaralı yataktaki fişi çekip makinenin fişini takıyormuş. Sonra fişi tekrar yerine taksa da hastalar oksijensizlikten vefat ediyorlarmış. Makinenin sesinden hastaların yardım isteklerini duymadığı anlaşılıyor. Yoğun bakım nöbetçi hemşirelerinin ifadeleri alınıyor. Pumza'nın işine son verildi yargılanması devam ediyor.

hikaye
Berkay ve Rahmetli Babası - Nostalji

Seksenler de çocuk olan Berkay babası Oktay'dan azar yemiş üzgün. Sebebi, parasız kalınca çözüm olarak. Küçük kağıtlara oyuncaklarının isimlerini yazmış. Arkadaşlarına çekiliş yapmış, cüzi fiyatlara oyuncaklarını satmış. Tabi babası duyunca azarlamış.

Berkay şu an ithalat-ihracat sektöründe girişimci, küçük oğlu Oktay ise babasının yolunda internetten kullanmadığı eşyalarını satıyor.

hikaye
Nusret'in Anısı

Bizim Nusret İngiltere de yaşıyor. Yıl 1986 maça gitmiş. Taraftarlar maçı bırakmış. İş arayışlarını duyuruyor. Türkçe'ye çevirerek yayınlayım.

Stadyum yankılanıyor...
Ambiyansı hayal edince müthiş
Amigo : İş arıyoruz iş
Taraftar : iş iş iş
Amigo : Yıllarımızı verdik okuduk
Taraftarlar : Hayaller kurduk
Amigo: Sesimizi duyun
Taraftar : Bize iş bulun
Beraber : iş iş iş
Televizyon kanalları maç yayınını bırakır taraftarı çekmeye başlar.

hikayeler,hikaye
John'un Düşüncesi

Merhaba ben john, Beden Eğitimi Öğretmeniyim. Aileler bilgisayar başındaki çocuklarının hareketsiz kalmasından dert yanıyordu. Yaşadığım sitede sevilen bir kişi olarak aileler bana güveniyor. Bu güveni iletişim tecrübem sayesin de müsait zamanlarımda ek kazanca çevirdim.

Talepler üzerine çocukları yaşadığım site etrafında bisiklet ile gezdiriyorum. Çocuklar temiz hava alıyorlar. Hergün 15 dk. spor egzersizleri yaptırıyorum. Bu sayede obezite ile mücadele etmeyi öğretiyorum. Aileler memnun, bende emeğimin karşılığını alıyorum.

hikayeler,hikaye
Eğlenceli Bir Çözüm

Merhaba ben David, Üniversite mezunuyum ancak piyasalar kötü iş bulamadım. Çocukluktan beri en büyük merakım akvaryumculuk ve balıklar. Bu merakımı kazanca çevirebilirim diye düşündüm. Ofisler ve AVM de bulunan akvaryumların temizliğini yapmaya başladım. Zaten ekipmanım olduğu için sadece dinlenmiş su bulundurmam yeterli oluyor.

İzlemesi güzel olsada temizliği zahmetli insanların zamanı olmayınca pis şekilde kalabiliyordu. İletişim becerilerim sayesinde ilk işimi aldım. Düzenli olarak suyun derecesini ve kimyasını inceleyip teknik destekte vermeyi hedefliyorum.

hikaye,hikayeler
Neden Olmasın

Mahalle'nin sevilen ve güvenilir bir delikanlısıyım. Üniversite mezunu olarak boş geziyordum. Birgün tanıdığım bankacı hanım ile sohbet ederken çok meşgul olduğunu arabasını yıkamaya bile getiremediğini anlattı. İsterseniz ben getirebilirim dedim. Elbette neden olmasın dedi. Yıkattım teslim ettim.

Gece uyumaya yakın beynim de ışık çakmıştı. Sabah olunca cep telefonumda kayıtlı tüm kişilere toplu mesaj olarak meşgul olduğunuz zamanlarda arabanızı yıkamaya getirebilirim mesajı attım. WhatsApp durumda yayınladım. Beklemeye başladım. 3 gün sonra Kuyumcu Çetin ağabey arabasını bakıma getirmemi ve yıkatmamı istedi. Onu da teslim ettim.

Ara ara talepler geliyor. Ücret talep etmesemde harçlığımı çıkarıyorum. İnsanlar destek olmak istiyor. İşin en güzel yanı değişik arabalar kullanıyorum. Karizma yapıyorum. İş takiplerimde devam ediyor.

hikaye,hikayeler
Çözümler Üretmek Güzel

Robert, fabrika da kaza sonucu yaralandı. Tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. İşini yapamaz duruma geldi.

Ancak yöneticiler çözüm üretip, Robert'e iş önermişler. Robert evden geceleri fabrikayı ve ofis odalarını kamera ile izliyor. Güvenliği sağlıyor. Alarm durumunda polis ile irtibata geçiyor. Anlatmak istediğim engelli kişilere bu tip görevler verilebilir.

hikaye,hikayeler
Yaramaz Alex

Selam Millet nasıl gidiyor? Ben çok eğleniyorum. Ne yapayım pandemi döneminde evdeyiz. Zaman geçmiyor.

Annem kariyerli bir fabrika müdürü. Sosyal medyada zaman geçirmeyi seviyor. Hesaplarını açık bırakıyor. Meşgul olduğu zamanlarda sosyal medya hesaplarını kullanıyorum. Mesajlar yazıp geçmişi temizliyorum. Çok eğlenceli.

Annem durmadan mesajlar gelince engelleme yapıyor. Hala uyanmadı. Öğrenirse yandım yandım...

hikaye,gizemli
Gizemli Kadın ve İtirafı

Dünyaca tanınan bir sanatçıyım. Ancak herkes tarafından tanınmak beni rahatsız etmeye başladı. Basın peşimi bırakmıyor. Rahat hareket edememek canımı sıkmaya başladı.

Kimse bilmiyor ama paylaşmaya karar verdim. Aslında sokaklarda rahatça gezip, keyfime bakıyorum. Normal insan gibi yaşamak ne güzelmiş.

Milyon Dolarlarım ve popüler olduğum için sevgililerimin aşkından bile şüphe ediyordum. Hepsini bir yana bıraktım.

Peruklarım, lenslerim, makyaj eşyalarım, kurtarıcım oldu. Yaşlı teyze kılığında gezmek oldukça eğlenceli. Belki birgün size de denk gelebilirim. Yaşasın Özgürlük.

hikaye
Merhaba ben Pınar yeni mezun Mimarım. Gönderdiğim CV'lerden dönüş alamıyorum. Okunuyor mu onu da bilmiyorum.

Geçen bir strateji uyguladım. CV gönderdiğim şirketin İK adresine Gaziantep baklavası gönderdim. İçine CV den dönüş bekliyorum adımı soyadımı yazdırıyorum. İster istemez dikkat çekiyorum. Akıllarda kalıyorum. Teşekkür ederiz mesajı ile mülakata davet edildim.
Baklava piyasası canlanacak. İK kilo alacak.

B planı olarak; internet ortamında birçok CV gönderiliyor. Aralarda kaynama ihtimali yüksek. İnternetten CV gönderdiğim firmanın İK departmanının adresine iadeli taahhütlü olarak özgeçmişimi gönderiyorum. Merak edilip mecburen açılıyor. Hiç değilse okunduğunu biliyorum. Gerisini Allah'a bırakıyorum. Nasip.

hayalgücü,hikaye
İflas etmiş zor durumda olabilirsiniz. Ancak pozitif düşünce sayesinde zorluklar ile daha iyi mücadele edebilirsiniz.

Görsel'de geçen diyalog
Serdar : Patron herşeyimizi kaybettik. Sadece ikimiz kaldık. Ne yapacagız?
Murat : Çayları hazırla sıfırdan yeniden başlıyoruz. Beyin fırtınası yapalım.
Serdar : Yaşa patron...
ETRAFINIZDA POZİTİF VE MÜCADELECİ İNSANLAR OLMASI DİLEĞİYLE.

hayalgücü,hikaye
Diana sizi neden işe alalım sorusuna cevap veriyor

Diana : Açım aç makarna yemekten bıktım. Kedim milo bile isyanlarda bana hiç yemek artığı bırakmıyorsun diyor. Terk edeceğim diye tehdit ediyor. İnat olsun diye kumuna yapmıyor. Halı ya yapıp temizlerken beni izleyip kıs kıs gülüyor. Şans verirseniz sevinirim.

İnsan Kaynaklarında gülüş ve tebessüm oluşuyor. İnsan Kaynakları Departmanı Diana'nın dürüst biri ego sahibi olmadığını düşünüyor ve ona bir şans vermeye karar verir.

hayalgücü,hikaye
Yeni Mezunun Çilesi
Y-ıllarımızı verdik okuduk.
E-n güzel duygular ile mezun olduk.
N-asip arayışına koyulduk.
İ-ş için hayaller kurduk.

M-ülakat dediler, tecrübe istediler.
E-meğimize saygı göstermediler.
Z-ahmet edip yetiştirmediler.
U-mutlarımızı tükettiler.
N-ice hayalleri perişan ettiler.

Yeni mezunlara şans verilmesi dileğiyle...

hayalgücü,hikaye
Firmalar sadece maliyet ödeyip robotları tercih ederse Robot Mandrel havalanır tabi.

Robot Mandrel meydan okuyor. Ne bakıyorsunuz yakında hepinizi işsiz bırakacağız.

24 saat çalışıyoruz, tatil yapmıyoruz, SSK istemiyoruz, İK seçmiyor bizi, kapris, dedikodu yapmıyoruz, yemek yemiyoruz, maaş almıyoruz, tazminat istemiyoruz.

Zamanınız çok olacak uyuyuncaya kadar linkedinde iş ararsınız. İşsizler ordusuna hoş geldiniz.

hayalgücü,hikaye
Semih Amca'dan mesaj var

Yıllarca çeşitli kuruluşlarda asgari ücrete çalıştım. Borç harç emekli olduk. Tazminat ile borçlarımı kapattım. 25 senenin emeği elde var sıfır evde kira. Pişmanmıyım. Bende bilmiyorum.

Şimdi Belediye izni ile simit tezgahı açtım. Bazı ürünleri ve termosta plastik bardakta çayda veriyorum. Ben yıllardır boşuna yorulmuşum. Milletin kaprisini emrini çekmişim. Dükkan tutacak paraları kazanıyorum. Kendimi buldum. Allah yürü ya kulum dedi ama ömrüm yetermi bilmiyorum.

webmaster,hayata dair
Büyük hayaller küçük bir adımla başlar diyelim. Düşük sermaye ile yürüyen dükkan üstüne şemsiye yapılabilir.

Yürüyen dükkan ile her türlü ürün satılabilir. Firma ile anlaşıp sattığınızdan komisyon alarak sermaye sorununu çözebilirsiniz.

Yer işgali olmadığı için zabıta sorun olmaz diye umuyorum. O zaman kimse bisiklete de binmesin. Bu sorunu kendi iletişim becerileriniz ile çözmek mümkün. Ayrıca yaptığınız sporu da sağlık kazancınıza ekleyebilirsiniz.

hayalgücü,hikaye
Garip isimli sevimli köpek sahip arıyor. Konuşamasa da duygularına tercüman olayım.

Sahibim Rıza Bey ölünce gıcık karısı beni sokağa attı. Hergün mezarına gidiyorum. Toprağa oturup nöbet tutuyorum. Orada da rahat yok bekçi kafama kafama sopa ile vuruyor. Çöplükleri mafya köpekler ele geçirmiş. Yemek bile yiyemiyorum.

Zararım olmaz kıyıda köşede yemeğimi beklerim. Geceleri nöbet tutarım. Yeni sahip arıyorum. Hav hev hav hhh açlıktan sesim bile çıkmıyor.

hayalgücü
Bir senaryo yazalım dedim

Yıl 2050 sosyal medya bağımlılığı %97 e ulaşmış durumda. İnsanlar suya ihtiyaç duydukları gibi sosyal medyasız yaşayamıyor. Bunu fırsat bilip sosyal medya kurucuları sitelerini kapatma kararı alıyor. Tüm sosyal medyalar kapanıyor. İnsanlık büyük bir boşluğa düşüyor. Psikolojik rahatsızlıklar başlıyor.

Bunu gören oyun siteleri de kapatma kararı alıyor. İnsanlar çıldırmış şekilde sokaklarda birbirini yemeye başlıyor. Düzen bozulmuş ülkelerde iç karışıklıklar başlamıştır. Acil planlar devreye girmeye başlar. Devlet yeni siteler açsada siteler anında çökertiliyordu.

Bu gelişmeleri uzaktan takip eden 1313 kişilik bir grup vardı. Yıllarca önce planladıkları proje sonuçları vermeye başlamıştı. Bağımlı yap sonra mahrum bırak. Milyarlarca kişi çıldırsın psikoloji bozulsun insanlık kendi sonunu getirsin. Boşluk sonucu sigara ve alkol tüketimi artmıştı. Bu da B planı olarak ilerki dönemlerde mahrum bırakılıp devreye girecektir.

Yıl 2058 ve... gerisi bana kalsın.
Bu arada sosyal medyayı faydasız bulduğum için tüm hesaplarımı kapattım. Sadece zaman kaybı ve beğeni alıp ego tatmini olduğunu düşünüyorum.

hayalgücü
Vefalı dostlar karşınıza çıkması dileğiyle

İflas eden Ahmet'in sitemi
Bir zamanlar ünlü bir iş insanıydım. Binlerce çalışanım, dostlarım var sanıyordum. Kimseye kötülükte yapmadım. Menfaat bitince hepsi uzaklaştı benden. Yeniden ayağa kalkıp savaşmak istesemde hiç param pulum kalmadı.

Demek istediğim şu çevrenizde dost gözüküp size yakın olan insanları iyi analiz edin. İnsanoğlunun nankör ve çıkarcı bir yapısı varmış yeni öğrendim.

hayal gücü
Hatice zamanını faydalı şekilde değerlendiriyor

İşsizdim ama dünyanın sonu değildi. Çözümler üretmeliydim. Mahallemizde emekli ve yaşlı amca ve teyzelerim var. Onlara teklifler getirdim. Emekli maaşlarını alınca aylık alışverişlerini ve isteklerini yapıyorum. Çoğu tansiyon ve şeker hastası bazen camlarını temizliyor perdelerini takıyorum.

Harçlığımı çıkarıyorum. Bu arada dertlerine ortak oluyorum. Tecrübelerini dinliyorum. Bol bol boğaça börekler yiyorum.

Egomu yendim ve harçlığımı çıkarıyorum. İş takiplerimde devam ediyor.

hayalgücü
Aylin Hanım'ın güzel bir düşüncesi

Dalmaçyalı yavrusunu doğum sırasında kaybetmiş. Aylardır üzüntülü ve perişan. Yemiyor içmiyordu.

Çözüm olarak Yigit'e kostüm yaptırdım. Yüzlerine tebessüm geldi. Beraber daha çok zaman geçiyorlar.

Erkek dalmaçyalı'yı sorarsanız hayallerinin peşinde sokaklarda geziyor. Ayda bir uğrar gene gider.

hayal gücü
Pandemi döneminde hepimiz zorluklar ile mücadele ediyoruz. Ancak Ekrem Bey oldukça dertli. Şirin kızının istekleri hiç bitmiyor. Kızıyla sürekli oynamak zorunda kalınca işleri aksıyor.

Virüs nedeniyle evde çalışmak zorunda olan Ekrem Bey patronlarına sesleniyor. Lütfen ofiste çalışmaya devam edeyim. Yarı maaş'a razıyım diyor.

hayal gücü
Acımasız avcılar çita'ların ailelerini öldürmüş. Yavruları vicdanlı goril sahiplenmiş. Ağaç dalına çıkmış şaklabanlık yapıyor.

Çitaların yüzlerindeki ifadeye bakar mısınız?

webmaster,hayata dair
Çok başarılı bulduğum bir mobilya tasarımını paylaşmak istedim. Marangozluk tecrübem olsa piyasaya sürmek isterdim. Eklemeler yapabilirdim.

Yerden kazanmak adına oldukça pratik ve faydalı bir tasarım.

webmaster,hayata dair
Adaletsiz iş ortamını anlatan bir görsel. Aslında emekçi olmazsa yönetici sadece düşünür harekete geçemez.

İyi bir yönetici alttan üstte doğru kademe kademe yükselirse emekçiyi daha iyi anlar ve ona göre davranır. Daha adaletli bir ortam hazırlayıp işleri kolaylaştırır.

webmaster,hayata dair
Rahmetli Abidin Dino üstad'ın mutluluğun resmine eş değer bir görsel olarak değerlendirdim.

Hayat çerçevesinde şunu gözlemliyorum. Az ile yetinmesini bilen insanlar daha mutlu oluyor.

Para ve marka hırsı olan insanlar hep daha fazlasını, yeni modeli arzuluyor. Tabi bunun sonu olmayınca sıkıntılı süreçler başlıyor.

webmaster,hayata dair
Hayvanat bahçeleri hayvanlar için hapis niteliği taşır. İnsanoğlu hapise girmek ister mi? Aynı durum diyebiliriz.

Hayvanat bahçeleri kapital düzenin ve insanoğlunun dayatmasıdır. Umarım bunu pandemi döneminde daha iyi anlamışızdır.

Nesli tükenmekte olan hayvanları konunun dışında tutuyorum. Sadece empati diyorum.

hayata dair
Ağaçkakanların gagasında şok absorbe edici süspansiyon sistemi vardır. Bir ağaçkakan yuvasının deliğini kazmak için bıkıp usanmadan 5-6 saat gagasıyla oymacılık yapar.

Saniye de 8-10 darbe indirebilir. Hilti'den daha hızlı diyebiliriz.

hayata dair
Doğum sırasında dişi yunusun yanında başka iki yunus bulunur. Görevleri doğum sırasında savunmasız kalan anne ve yavrusunu korumaktır.

Merhamet ve hassayiyet duygusu ile doğum sırasında akacak olan kanın kokusuna gelebilecek olan köpek balıklarına karşı anne ve yavrusunu korurlar.

hayata dair
Bal arıları peteklerini inşaa ederken tam olarak 109 derece, 28 dakika ve 70 derece, 32 dakikalık iki açı kullanır. Bu hesapda hiç şaşma olmuyor.

Peteklerin uçları ise 13'er derece yükseltilerek inşaa ediyor. Bu eğim sayesinde petek dik dursa bile bal dışarı akmıyor. Tüm arılar bu karmaşık hesabı biliyor ve uyguluyor.

Webmaster Atilla Göktan

>>>Hikaye - Ney Sesi


Webmaster Atilla
webmaster
atilla göktan
hikaye
oku,dinle
hayalgücü

Webmaster Atilla
webmaster
atilla göktan
hikaye
oku,dinle
hayalgücü

Webmaster Atilla
webmaster
atilla göktan
hikaye
oku,dinle
hayalgücü

Webmaster Atilla
webmaster
atilla göktan
hikaye
oku,dinle
hayalgücü
Webmaster Atilla
webmaster
atilla göktan
hikaye
oku,dinle
hayalgücü