genetik,atilla göktan
Yok Olma Genetikçisi - Geleceğin MeslekleriFord Avustralya, Deakin Üniversitesi ve Griffith Üniversitesi'nden bir proje çalışması

genetik,atilla göktan,meslekler
Erken Antroposen sırasında (ekoloji restorasyonu başlamadan önce, insan faaliyetlerinin iklim ve çevre üzerinde baskın etkiye sahip olmaya başladığı jeolojik dönem), birçok hayvan ve bitki türü yok oldu.

Bu süre zarfında kuş türlerinin yaklaşık %40'ı, amfibilerin %30'u ve böcek türlerinin %55'i ortadan kayboldu. Neyse ki hükümetler sağlıklı çevrelerin önemini fark etti ve ekoloji restorasyonu küresel olarak öncelikli bir faaliyet haline geldi.

Çoğu yok olma ve koruma genetikçisi, ekosistemleri yeniden dengelemek için ekoloji restorasyon işçileriyle birlikte çalışır. Bazıları tarımda çalışıyor. Bununla birlikte, bazı yok olma ve koruma genetikçileri yenilik alanlarında çalışarak dinozorları, yaban öküzlerini, Tazmanya kaplanlarını ve yünlü mamutları evcil hayvan olarak sahiplenmek isteyen varlıklı insanlar için hayata döndürüyor. Soyu tükenmiş hayvanların ve bitkilerin yeniden ortaya çıkması modern türlere zarar verebileceğinden ve ekosistemlerde dengesizliğe neden olabileceğinden, bu, nesli tükenme genetiğinin tartışmalı bir alanıdır.

Yok olma ve koruma genetikçileri, güçlü analitik, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine sahip olacaklardır. Matematik ve araştırma konularında iyi olacaklar ve yaşam bilimleri, genetik ve uzmanlaştıkları türler konusunda ileri düzey niteliklere sahip olacaklar.


genetik
Gelecekte meslekler
meslekler

genetik
Gelecekte meslekler
meslekler

genetik
Gelecekte meslekler
meslekler

genetik
Gelecekte meslekler
meslekler
genetik
Gelecekte meslekler
meslekler